KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

X MAS już w najbliższy weekend 17-18.05.

Przygotowania do Memoriału idą pełną parą! Najważniejsza dla Was wiadomość jest taka, że ciągle trwają zapisy na X MAS oraz wersję Ultra. Formularze zapisów możecie znaleźć na stronie Memoriału:

X MAS: https://panel.kw.krakow.pl/zawody/x-mas-2019
MAS Ultra: https://panel.kw.krakow.pl/zawody/x-mas-2019-ultra

Poniżej prezentujemy krótki przegląd atrakcji towarzyszących tegorocznej jubileuszowej edycji MAS. Odbywają się one pod hasłem “Dzień Otwarty KW Kraków” – zapraszamy wszystkich miłośników wspinania oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu! Poza uczestnictwem w poniższych atrakcjach będzie to doskonała okazja aby dowiedzieć się czegoś o KW Kraków – w szczególności dlaczego warto zapisać się do nas i jak to zrobić. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji. Po szczegółowy program odsyłamy na stronę zawodów: https://mas.kw.krakow.pl/dzien-otwarty-kw-krakow/

Zacznijmy od atrakcji dla najmłodszych. Wspólnie z marką Petzl przygotowaliśmy konkurs: najlepsza praca plastyczna i najlepszy wiersz pod tematem: „Ja – mały wspinacz” zostanie nagrodzony regulowaną uprzężą biodrową lub pełną uprzężą wspinaczkową dla dzieci. Szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie poniżej:
https://mas.kw.krakow.pl/konkurs-petzl-dla-dzieci

W czasie trwania zawodów fundacja “Taterniczek”, działająca przy Klubie, zaprasza na zabawy terenowe dla dzieci w wieku 5-10 lat. Równocześnie najmłodsi będą mogli skorzystać także z zajęć linowych – między innymi wspinaczki na wędkę. Specjalnie dla nich będziemy mieli przygotowane uprzęże pełne i biodrowe w małych rozmiarach.

Atrakcje linowe będą dostępne również dla dorosłych. Pod okiem doświadczonych klubowiczów można będzie spróbować wspinaczki na łatwych drogach z górną asekuracją. Przy okazji przedstawimy podstawowe zasady bezpieczeństwa, opowiemy o sprzęcie i kulturze wspinaczkowej. Jeżeli macie własne buty – weźcie koniecznie! Dla chętnych na mocniejsze wrażenia czekać będzie także zjazd tyrolką. Uprzęże i kaski zapewniamy. Nieopodal biura zawodów rozwieszona zostanie taśma do zabaw rozwijających zmysł równowagi – slackline to świetny trening dla wspinaczy ale i znakomity sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych lub rodziny.

Dla bardziej zaawansowanych wspinaczy poprowadzone zostaną warsztaty na których instruktor PZA – Asia Klimas (kierownik szkolenia KW Kraków) opowie o kluczowych zagrożeniach we wspinaczce skałkowej oraz metodach zapobiegania ryzykownym sytuacjom. 
Polecamy ten wykład zarówno początkującym wspinaczom jak i tym bardziej zaawansowanym.

Ryszard Emilewicz, instruktor PZA i trener, przeprowadzi zajęcia praktyczne dotyczące gimnastyki dla wspinaczy, prezentując ćwiczenia poprawiające mobilność i zapobiegające kontuzjom. Weźcie swoje karimaty!

Z kolei przedstawiciel Sekcji Taternictwa Jaskiniowego – instruktor PZA Paweł Ramatowski – opowie o tym w jaki sposób rozpocząć przygodę ze speleologią, o sprzęcie i technikach używanych w taternictwie jaskiniowym oraz urokach eksploracji “ósmego kontynentu”. Ciekawie zapowiada się także wykład Pawła adresowany także do wspinaczy – o kontroli sprzętu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Ula Zimny, utytułowana zawodniczka biegów na orientację, pod egidą Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego, przygotowała zabawę kondycyjną, będącą kontynuacją serii biegów które organizowaliśmy w Krakowie jesienią i zimą – Jurajski bieg na orientację. Do wyboru będą dwie trasy, łatwa (ok. 3 km) i trudna (ok. 7 km, wymagająca orientacyjnie) w ciekawym terenie otaczającym Dolinę Będkowską. Weźcie buty do biegania i kompas!

Nasi partnerzy ze sklepu Polarsport proponują widowiskowe współzawodnictwo dla uczestników zawodów i kibiców: tradycyjnie już będzie można zmierzyć się z Hardym Balderem, czyli zabawą polegającą na pokonywaniu stołu metodami wspinaczkowymi – co wcale nie jest takie łatwe! Pojawią się również niespodzianki umilające integrację 

Po dniu pełnym emocji, zakończeniu zawodów i rozdaniu nagród zapraszamy wszystkich na ognisko integracyjne.

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

30 lat tragedii na Evereście 1989 rok

Everest kalapattharPod koniec maja 1989 roku mija 30 lat od pomyślnej ale i tragicznej międzynarodowej wyprawy poprowadzonej  pod kierownictwem Eugeniusza Chrobaka na najwyższy szczyt świata Mont Everest (zach.granią). W początkowej fazie lista uczestników liczyła 19 osób w tym ośmiu wspinaczy z zagranicy (USA, Meksyk, Wielka Brytania i Kanada) zasilających finansowo budżet wyprawy. Zasadniczy skład to wspinacze z KW Kraków orz z Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Oprócz Eugeniusza Chrobaka, Zygmunta Andrzeja Heinricha (pseudonim „Zyga” lub „Dziadek”) i Mirosława Dąsala pseudonim „Falco” (KW Katowice i KW Kraków) wyprawę uzupełnili: Mirosław Gardzielewski, Jacek Jezierski, Andrzej Marciniak, Wacław Otręba i Marek Roslan (lekarz wyprawy), wszyscy z KW „Trójmiasto”

W pierwszych dniach marca nasz klubowy kolega Marian  Bała pomaga w dotarciu karawany do bazy pod Everestem. 1.04 obóz pierwszy na przełęczy Lho La zakładają Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak. Zagranicznych partnerów los nie oszczędza-długa klimatyzacja, kontuzje i choroby praktycznie wykluczają ich z akcji górskiej. Meksykanie Elsa Avila i Carlos Carsolio przyjechali na wyprawę z własnym celem i silną presją zdobycia góry. W tej sytuacji kierownik ma do dyspozycji jedynie całkowicie polski skład działający w parach: Gardzielewski z Dąsalem, Marciniak z Otrębą a Chrobak Z Heinrichem.”Zyga” i Gienek 21.04  zakładają obóz czwarty a 11.05 obóz piąty. 23.04 dwójka meksykanów wchodzi na południowy wierzchołek Mont Everestu.

Atak szczytowy polaków planowany jest na dzień następny. Długoletnie marzenie Chrobaka o zdobyciu Mont Everestu staje się faktem 24.05.1989 roku, razem z Andrzejem Marciniakiem stają na szczycie najwyższej góry świata. Schodzą i docierają do „trójki” szczęśliwi ale mocno zmęczeni. Warunki panujące na górze błyskawicznie się pogorszyły i w momencie spotkania się trzech zespołów na przełęczy Lho La gwałtowna śnieżyca i mgła utrudnia zejście wszystkich wspinaczy. Noc spędzają w „jedynce”. Rano 27.05 cała szóstka rozpoczyna zejście do bazy.

Około godziny 13.00 Andrzej Marciniak informuje bazę o zejściu lawiny ze zboczy Khumbutse i zasypanych kolegach. Zginęli Zygmunt Andrzej Heinrich, Mirosław Dąsal, Mirosław  Gardzielewski, Wacław Otręba. Następnego dnia na skutek odniesionych obrażeń umiera Eugeniusz Chrobak. Siedem dni po zdobyciu Mont Everestu szybka i ofiarna akcja ratunkowa poprowadzona przez Artura Hajzera po Andrzeja Marciniaka, jedynego z ocalałych po wyprawie kończy się sukcesem.

PS. Andrzej Marciniak zginął na Pośredniej Turni w Tatrach w dniu 7.07 2009 po ponad 20 latach od wejścia na Everest.  

                                                                                              Zbigniew Tatarczuch (KW Kraków)

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Walne Zebranie Członków KW Kraków - 15.05.2019

Rezerwujcie sobie proszę wieczór 15 maja (środa) w Waszych kalendarzach :)
W tym terminie odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo wyborcze naszego Klubu (o 17.30 w pierwszym terminie, o godz. 18 w drugim). 
Spotykamy się w lokalu KW na dole - liczę, że się pomieścimy :) Tak na wszelki wypadek osoby zainteresowane przybyciem niech się wpiszą tutaj. Jakby było dużo chętnych, to będziemy rezerwować gdzieś większą salę. 
Porządek obrad Walnego jest pod tym linkiem - to Walne jest sprawozdawczo wyborcze, więc nie tylko będą same sprawozdania ale i wybór nowych władz. 
Do Was prośba - przemyślcie jakie macie sugestie/pomysły co do działania zarządu jak i samego Klubu i wpisujcie w ten arkusz (już parę punktów tam jest).
 
Walne to najwyższa instancja władzy :) - można usunąć znienawidzone władze, zaproponować szalone pomysły, czy też po prostu przyjść, posłuchać i zagłosować. 
Przypominam - że prawo wyborcze posiadają tylko członkowie, którzy na dzień 15 maja będą mieć min roczny staż w Klubie. 
Pozostali przyjść oczywiście mogą (a nawet powinni :), niemniej nie mają oni prawa wyborczego. 
Jeżeli zaś ktoś jest zainteresowany pracą w zarządzie, bądź też wsparciem zarządu w jego działaniach (w grupie wsparcia) - to piszcie bezpośrednio do mnie. 
Wkrótce mam nadzieję podesłać trochę więcej informacji w tym temacie. 
Do zobaczenia! :)
  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Odsłonięcie tablicy pod Osterwą w 30-stą rocznicę tragedii pod Everestem

Symbolický cintorín pri Popradskom plese 02Klub Wysokogórski Kraków wspólnie z Klubem Wysokogórskim Trójmiasto i Klubem Wysokogórskim Katowice

ZAPRASZAJĄ na odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą. Tablica poświęcona jest naszym kolegom: Eugeniuszowi  Chrobakowi, Mirosławowi Dąsalowi, Mirosławowi Gardzielewskiemu, Zygmuntowi Andrzejowi Heinrichowi, Wacławowi Wojciechowi  Otrębie, którzy  zginęli w lawinie pod  Mont Everestem w dniu 27.05.1989 roku. Odsłonięcie tablicy odbędzie się  9.06.2019 (niedziela)

                                                                          

PROGRAM  UROCZYSTOŚCI

8/06/2019 –sobota
Spotkanie uczestników w schronisku przy Popradzkim Stawie (godz.16-20) ewentualny wahadłowy dowóz od przystanku kolejki Popradzki Staw do schroniska (kontakt + potwierdzenie)

Kolacja w schronisku przy Popradzkim Stawie ok.18-19 g  (we własnym zakresie)

Wspomnienie historyczne – sala obok restauracji schroniska ok.godz.20

9/06/2019-niedziela
Śniadanie bar schroniska godz.9.00

Odsłonięcie  tablicy na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą godz.11.00.  

Okolicznościowe wystąpienia.

Zakończenie uroczystości ok. godz,14

                                                                                        Komitet Organizacyjny KW Kraków

                                                                        Jan Świder, Zbigniew Tatarczuch, Bogusław Mazurkiewicz.

 

 

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Egzamin kwalifikujący do KW Kraków

Ukończyłeś kurs skałkowy w KW Kraków, ale nie dostałeś kwalifikacji na kurs taternicki?
A może ukończyłeś kurs w szkole bez licencji PZA?

Jeżeli tak, a na dodatek chciałbyś wstąpić do KW Kraków, to jest dobra okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności i wstąpić do naszego Klubu.
Organizujemy spotkanie weryfikacyjno-unifikacyjne połączone z egzaminem wstępnym do KW.
Ma ono na celu sprawdzenie Waszych umiejętności i to na ile opanowaliście materiał kursu skałkowego.

Data: 11 maj 2019 (kolejne terminy w czerwcu).

Opłata: Absolwenci KW Kraków: bez opłaty , pozostali: 100 zł

Sprzęt: Sprzęt obowiązkowy do wspinania wielowyciągowego na własnej asekuracji.
Jeśli ktoś nie posiada to proszę o zaznaczenie w formularzu zgłoszeniowym.

Przebieg spotkania:
1. Wspinanie w zespole na drodze wielowyciągowej (obitej lub na własnej asekuracji) wraz ze zjazdem.
2. Wspinanie na drodze jedno wyciągowej (obitej lub na własnej asekuracji) z przewiązaniem się przez stanowisko,
3. Elementy rozwiązywania sytuacji awaryjnych (m.in. metoda U, odblokowywanie przyrządu dwufunkcyjnego itp.).
Oceniany będzie zakres materiału kursu wspinaczki skalnej wg. programu PZA

Zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.