KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Relacja z zawodów Mroźne Ostrza i TryTool 2019

DSC 0552 2To było dwudniowe święto miłośników drytoolingu. W sobotę spotkali się w Zimnym Dole na zawodach Mroźne Ostrza’19, a w niedzielę na mityngu drytoolowym na krakowskim Zakrzówku.

Mroźne Ostrza’19 zawody

Mimo prognozowanych jedenastu stopni powyżej zera w Zimnym Dole pod Krakowem pogoda jak zwykle nie zawiodła i było odpowiednio zimno. Natura pomyślała też o zwiększeniu atrakcyjności rejonu i  dzięki niskiej temperaturze i stałemu zacienieniu, na skałach utrzymywały się cienkie warstwy lodu.

O godzinie dziewiątej organizatorzy dali znak do startu i czterdziestu jeden zawodników ruszyło do walki o mroźne ostrza. Za zadanie mieli zmierzyć się z przygotowanymi dla nich trzynastoma drogami. Punktowana była każda wpinka, a za sięgnięcie topu dodawano bonus. Ostatnie wstawienie się w drogę można było rozpocząć o godzinie piętnastej trzydzieści.

DSC 0759 2

Taktyki na zwycięstwo były różne. Zespoły chciały mieć jak najwięcej możliwości wstawienia się w ścianę, próbowano więc tworzyć wirtualne kolejki. Po interwencji organizatorów sytuacja została opanowana.

Nie było łatwo. Kruszyzna sypała się gęsto, a dziaby spadały częściej niż w roku ubiegłym. Równie często słychać był czułe słowa pod adresem pokonywanych dróg. Najczulej mówiono do drogi „From here to eternity”, która wymagała przy topie czwórek i dziewiątek. Pokonał ją tylko niestrudzony Łukasz  Müller.

DSC 0982 2

Mroźne Ostrza’19 najlepsi

W klasyfikacji męskiej najlepszy okazał się Krzysztof Zabłotny z Wrocławia, który zdobył 162 punkty i wstawił się we wszystkie drogi, drugie miejsce zajął Łukasz Müller ze 159 punktami a trzecie miejsce ex aequo Karol Dąbrowski i Marcin Kimel, którzy zdobyli po 158 punktów.

DSC 1060

W śród dziewczyn najlepsza była Alicja Marzec zdobywając 138 punktów. Zajęła też piąte miejsce w ogólnej klasyfikacji. Druga była Dorota Lech, trzecia Edyta Domagała, a Gabriela Bobak czwarta.

DSC 1040 2

Mroźne Ostrza’19 na pamiątkę

Tegoroczna edycja zawodów Mroźne Ostrza upamiętniała dwóch członków KW Kraków, Eugeniusza „Genka” Chrobaka i Andrzeja „Zygę” Heinricha, wybitnych taterników, alpinistów i himalaistów. Obaj zginęli trzydzieści lat temu w lawinie na stokach Khumbutse, pod Mount Everestem.

DSC 1069 2

TryTool’19

Do historii przeszła kolejna edycja mitingu drytoolowego TryTool. Po raz dziewiąty spotkaliśmy się na krakowskim Zakrzówku, żeby dzielić się wiedzą o zimowej wspinaczce górskiej, a chętnym umożliwić pierwsze wbicie dziaby.

IMG 6185

Warsztaty ruszyły o godzinie 9.00. Jasiek Kuczera (Hardrock) opowiadał o tym jak poruszać w trudnym terenie górskim w warunkach zimowych, jak odpowiednio dobrać raki i czekany. Damian Granowski (drytooling.com.pl) przeprowadził trening drytoolowy i zademonstrował jak profesjonalnie posługiwać się sprzętem do wspinaczki zimowej, a Piotrek Kądziołka wyjaśniał różne aspekty fotografii górskiej.

IMG 6157

W tym czasie Zbyszek Marcinkiewicz z Polarsportu demonstrował lawinowe ABC: detektory, sondy  i łopaty. Udało się też odpalić plecak lawinowy z systemem JetForce. Po południu Kacper Tekieli opowiadał o tym jak zaplanować wyjazd w góry wysokie i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyprawy. Zwrócił też uwagę na to by wybierając górski cel niekoniecznie kierować się sławą szczytu, bo przecież większość gór świata nadal czeka na swoich zdobywców. Mikołaj Pudo udzielał rad jak przetrwać zimą w górach, a jednocześnie przypominał, że najlepiej zimowych biwaków unikać.

IMG 6159

Jednocześnie w trakcie prowadzonych wykładów działały sektory drytoolowego ABC, które były oblegane przez cały dzień.

Podziękowania

W organizacji obu imprez pomagali zarówno członkowie klubu KW Kraków jak i jego sympatycy. Wolontariusze byli zaangażowani w prowadzenie warsztatów podczas TryToola, przygotowywanie dróg w Zimnym Dole, wieszanie ekspresów, asekurację na drytoolowym ABC, prowadzenie biura zawodów, rozkładanie namiotu, przygotowywanie posiłków, dbanie o dyscyplinę i porządek. Pracowali nad oprawą medialną, przygotowywali grafikę i materiały promocyjne, zajmowali się sprawami administracyjnymi. Ratowali wszelkie sytuacje kryzysowe i zawsze byli we właściwym miejscu i o właściwym czasie. Za to organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Bez Was ani Mroźne Ostrza ani TryTool by się nie odbyły!

IMG 6219

W tym roku podobnie jak podczas poprzedniej edycji zawodów Mroźne Ostrza mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony Gminy Liszki i strażaków z OSP Liszki. Niezawodnie wspierali nas ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR, którzy nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem uczestników imprez ale też przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy.

IMG 6263

Nikt nie dowiedziałby się o imprezach gdyby nie nasi patroni medialni: wspinanie.pl, drytooling.com.pl, taternik.org, goryonline.pl i portalgorski.pl.

Zarówno Mroźne Ostrza jak i TryTool były sponsorowane w tym roku przez firmę Petzl, sklep Polarsport, Centrum Wspinaczkowe Forteca, firmę Milo i Berserk.

IMG 6201

Obie imprezy zorganizowało KW Kraków.

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

TryTool 2019 – informacje praktyczne

TryTool 2019. Wszystko czego chcecie wiedzieć a wstydzicie się zapytać.

 

TryTool jedna z największych w Polsce imprez promujących zimową działalność w górach już w sobotę 3.02.2019. Co Was spotka na krakowskim Zakrzówku:

Co znajdziecie w tym materiale

 • Czas i miejsce

 • Jak dojechać

 • Zasady bezpieczeństwa

 • Program

 • Jakie wyposażenie jest potrzebne

 • Prośby i uwagi organizacyjne

 • Sponsorzy

CZAS I MIEJSCE

3.02.2019

Godz. 09.00 - 15.00

Kraków, Zakrzówek, ul,. Twardowskiego (link)

JAK DOJECHAĆ

 • ZMOTORYZOWANI:

Należy dojechać do końca pętli asfaltowej na ulicy Twardowskiego i zaparkować samochód na niej (po lewej albo prawej stronie) lub też na ulicy Wyłom. prośba, aby nie parkować i nie zastawiać dojazdu i dojścia do skał. Nie parkujcie i nie wjeżdżajcie pod skały i za znak zakazu wjazdu. Straż miejska tylko na to czeka!

 • NIEZMOTORYZOWANI:

Tramwajem lub autobusem - przystanek Kapelanka.

Następnie podążamy ulicą Twardowskiego do samego końca (do pętli asfaltowej).

Szukajcie połączeń np. w serwisie www://krakow.jakdojade.pl/.

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE!

TryTool odbywa się na terenie nieczynnego kamieniołomu Zakrzówek w jego części zwanej Skałkami Twardowskiego. W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie podchodzeniu pod ściany wspinaczkowe o ile nie jesteśmy osobami wspinającymi się. “Strefy zagrożenia” będą w dużym stopniu oznaczone taśmą. Dotyczy to w głównej mierze skałek w której będą miały miejsce warsztaty ABC. Wszystkie osoby wspinające się i uczestniczące w mityngu mają obowiązek posiadania kasku.

 

Dopełniliśmy wszelkich starań, aby oczyścić z wszelkich luźnych fragmentów skały drogi przeznaczone pod wspinaczkę w sektorze ABC. Niestety pomimo tego istnieje ryzyko, że zarówno podczas wspinaczki, jak i samoistnie mogą się od ścian wspinaczkowych odrywać fragmenty luźnej skały. Zatem jak co roku prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, nakazów organizatorów i nie przekraczania samowolnie wyznaczonego taśmą ostrzegawczą obszaru sektorów wspinaczkowych.

PROGRAM

TT final

NIEZBĘDNY SPRZĘT

Osoby chcące skorzystać z możliwości jakie daje sektor ABC, powinny w miarę dostępności zabrać ze sobą:

 • wygodne ubranie do wspinania, w tym ciepłą (np. puchową) kurtkę,

 • cienkie rękawiczki (do wspinania/trzymania dziabki),

 • buty zimowe (w tych w których chodzicie po górach),

 • raki, uprząż i kask (o ile takie posiadacie),

Na miejscu dostępne będą raki, czekany techniczne (w slangu wspinaczkowym dziaby), uprzęże i kaski. Jeżeli macie buty dostosowane do raków automatycznych, weźcie je koniecznie - będziecie krócej czekać w kolejce do ABC! Jeśli macie swój własny szpej – tym bardziej się przyda.

PROŚBY I UWAGI ORGANIZACYJNE

Impreza cieszy się dużą popularnością, tak więc wielka prośba do Was o:

 • Rejestracje w biurze imprezy po przybyciu na Trytool (dotyczy osób, które wykupiły udział w płatnych warsztatach),
 • Punktualne przybycie na warsztaty i interesujące Was punkty programu,
 • Względną ciszę podczas warsztatów, tak aby wszyscy mogli usłyszeć to co mówi instruktor,
 • Cierpliwość w oczekiwaniu na swoją kolej do wspinania w sektorach ABC.

SPONSORZY I PARTNERZY

Organizator:

 

Główny sponsor: AMC - dystrybutor firmy PETZL. www.beal.pl/amc

Sponsorzy i partnerzy:

Sklep Górski POLARSPORT

www.polarsport.pl

Centrum Wspinaczkowe FORTECA

www.cwf.pl

 GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

   
 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Trytool 2019 - 3 luty

Popularny wśród miłośników gór miting drytoolowy TryTool wraca w tym roku do kalendarza imprez organizowanych przez Klub Wysokogórski Kraków. Spotkanie odbędzie się po raz ósmy na krakowskim Zakrzówku i tak jak w poprzednich latach zaplanowano szereg prelekcji poświęconych różnym aspektom zimowej działalności w górach.

W poszczególnych blokach tematycznych, poruszone zostaną kwestie:
- bezpieczeństwa w górach wysokich,
- turystyki i wspinaczki zimowej w Tatrach,
- doświadczeni klubowicze opowiedzą o tym jak przygotować solidny biwak zimowy,
- ratownicy z jurajskiej grupy GOPR przeprowadzą profesjonalne szkolenie z niesienia pierwszej pomocy.

Zaplanowano także uruchomienie serwisu narciarskiego oraz ostrzenie raków i czekanów.
Dla osób, które podczas wyjazdów wspinaczkowych nie rozstają się z aparatem, przygotowano spotkanie poświęcone fotografii górskiej i sportowej.

Organizatorzy zapraszają w sobotę 3 lutego od godziny 9.00 wszystkich spragnionych wiedzy, dobrego towarzystwa i integracji wokół wspólnej pasji. 

Informacje o tym kiedy startują zapisy na poszczególne wydarzenia podamy niebawem.

TT2019 plakat

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Trytool 2019 już w najbliższą niedzielę!

TT2019 logo tlo smallStęskniliście się za TryToolem? No to już co raz bliżej, już tuż, tuż! Po tym jak zmęczeni dopingiem w trakcie zawodów Mroźne Ostrza w Zimnym Dole wrócicie do domu, zregenerujcie siły i wracajcie do nas na drugi dzień na krakowski Zakrzówek. W niedzielę 3 lutego od 9.00 startujemy z piknikiem drytoolowym, odpalamy warsztaty i wykłady poświęcone szeroko pojętej tematyce wysokogórskiej.

Kacper Tekieli

     W trakcie bloku spotkań sponsorowanych, Zbyszek Marcinkiewicz ze sklepu Polarsport podzieli się z Wami wiedzą dotyczącą sprzętu lawinowego. Poznacie działanie detektorów i plecaków lawinowych. Kacper Tekieli doświadczony wspinacz wysokogórski, uczestnik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” i uczestnik dwóch wypraw na ośmiotysięczniki, przybliży temat bezpieczeństwa w górach wysokich. Wszyscy miłośnicy turystyki zimowej i wspinaczki zimowej w Tatrach na spotkaniu z Jankiem Kuczerą z HardRock poznają różne aspekty turystyki i wspinaczki zimowej w Tatrach.

Temat bezpieczeństwa będzie kontynuowany w trakcie praktycznych zajęć z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzą ratownicy z Grupy jurajskiej GOPR.

KuczeraDrytoolowe ABC – na wyznaczonych drogach w sektorze drytoolowym będzie mogli spróbować swoich sił i zmierzyć się z trudnościami pod czujnym okiem członków KW Kraków. Do Waszej dyspozycji będzie sprzęt Petzla, którego będziecie mogli używać na dowolnej liczbie podjętych prób wspinaczkowych. Zajęcia będą prowadzone przez cały dzień, koszt udziału to 40zł.  Każdy uczestnik drytoolowego ABC otrzyma w prezencie buffa z grafiką Mroźnych Ostrzy i TryTool’a.

 

 

 

mikolaj

Biwak zimowy – Mikołaj Pudo podzieli się swoim górskim doświadczeniem i opowie jak przetrwać mroźną noc w górach.

Odbędą się 2 bloki po 20 osób, cena 25zł lub 50zł w pakiecie z drytoolowym ABC.

 

 

 

 

 

kadziolka

Fotografia górska i sportowa – zajęcia teoretyczne i praktyczne w terenie poprowadzi Piotrek Kądziołka. Na te zajęcia obowiązkowo zabierz aparat fotograficzny.

Odbędą się 2 bloki po 15 osób, cena 25zł lub 50zł w pakiecie z drytoolowym ABC.

 

kurczych serwisSerwis narciarski zapraszamy ze swoim sprzętem ale jeśli macie dużą fantazję możecie przyjmować wiedzę na sucho.

Odbędą się 2 bloki po 15 osób, cena 25zł lub 50zł w pakiecie z drytoolowym ABC.

 

 

 

 

jarenioPraktyczne zajęcia z ostrzenia raków i dziabek poprowadzi Jarek 'Jarenio' Kruczek. Przyjdźcie ze swoim sprzętem, to nie są zajęcia teoretyczne.

Odbędą się 3 bloki po 15 osób, cena 25zł lub 50zł w pakiecie z drytoolowym ABC.

 

 

Przygotowaliśmy dla Was 10 pakietów premium za 100 zł każdy. W ramach pakietu premium macie możliwość skorzystania ze wszystkich warsztatów i nielimitowany dostęp do drytoolowego ABC.

TT final

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Mroźne Ostrza & Trytool 2019 - zaproszenie

TryTool mrozne ostrza logo

W pierwszy weekend lutego szykujemy drytoolowy zestaw:
Tych wprawionych we wspinaczce drytoolowej w sobotę 2 lutego zapraszamy na, mamy nadzieję, emocjonujące zawody we wspinaczce drytoolowej Mroźne Ostrza im. Eugeniusza ”Gienka” Chrobaka i Zygmunta „Zygi” Heinricha. Druga edycja zawodów będzie odbywać się w ramach Pucharu Polski w Drytoolingu pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu. W formule zawodów pojawiły się pewne zmiany, OS już się liczyć nie będzie!
Zapisy ruszyły na naszej stronie.
Więcej szczegółów znajdziecie na profilu MO na FB.

Tych co by chcieli poznać jak wygląda wspinanie zimowe w niedzielę 3 lutego, zapraszamy wszystkich początkujących – tych, którzy mają mgliste pojęcie i tych bardziej doświadczonych – na spotkanie i prawdziwą integrację na krakowskim Zakrzówku. TryTool wraca! Podobnie jak we wcześniejszych edycjach będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach i drytoolowym treningu. Wszystko po to, by przybliżyć jak najszerszej grupie odbiorców zasady zimowej działalności w górach. Będzie możliwość zapoznania się ze sprzętem, wysłuchania rad ekspertów i zastosowania ich w praktyce.
Wkrótce więcej szczegółów - śledźcie profil imprezy na FB.

MO2019