Netykieta klubowych grup dyskusyjnych

Nasze grupy dyskusyjne + grupa na FB się sukcesywnie rozrastają - aby uniknąć wszelkich niejasności i ewentualnych ciętych komentarzy - kilka dobrych rad dla osób początkujących (i nie tylko):

1. Grupa to nie forum.
Pamiętajcie o tym, że jak wysyłacie jakiegoś maila na grupę, to otrzyma go kilkaset osób. Oczywiście członkowie grup dyskusyjnych mają w różny sposób ustawiony sposób powiadamiania o nowych wiadomościach na grupie, niemniej większość odbiera każdego maila.

2. Prywatne wiadomości na prywatny e-mail.
Jeżeli np. ktoś pyta o partnera w skały, to odpowiadaj tej osobie już na jej adres prywatny, nie na adres grupy.
Decyzją społeczności grupy dyskusyjnej, standardowo odpowiedź na maila wysłanego na grupę, jest też kierowana na grupę.
Tak więc sprawdzaj, czy w polu adresatów jest właściwy e-mail.

3. Tematyka grup.
Staraj się wysyłać wiadomości na grupę zgodnie z jej przeznaczeniem. Jeżeli chcesz się umówić z kimś na wspinanie, masz pytanie o techniki wspinaczkowe - to wyślij taką wiadomość na grupę SWW. Jeśli chcesz znaleźć kogoś na wycieczkę skiturową, szukasz informacji o warunkach narciarskich - to korzystaj z grupy SNW, jak na ambitną wycieczkę tatrzańską - to na grupę STW itp. Podobnie w przypadku sprzętu związanego z daną dyscypliną.
Jeśli zaś temat dotyczy ogółu klubowiczów bądź nie jest związany ściśle z tematyką którejś z sekcji - to ślij maila na grupę główną KW. Możesz tu porozmawiać o sprawach Klubu, zaproponować transport w Tatry, zapytać się o opinie na temat kurtki bądź umówić się na piwo.

4. Nie jesteśmy anonimowi.
Na grupach dyskusyjnych podpisujemy maile imieniem i nazwiskiem. Jesteśmy konkretnymi osobami i bierzemy odpowiedzialność za słowa, których używamy.
W dobrym stylu jest też ustawienie w opisie swojego konta pocztowego imienia i nazwiska (ustawienia klienta poczty).
Ta zasada szczególnie dotyczy nowych osób na grupie.
Wielu długoletnich członków grup podpisuje się pseudonimami, ale oni są już dobrze na grupie i w realu znani i mogą sobie na to pozwolić :)

5. Kultura.
Grupy dyskusyjne KW Kraków, to jeden za sposobów komunikacji między ludźmi, których łączy wspólna pasja do gór.

Jednym z założeń naszych grup (jak i samego Klubu) jest integracja, wzajemne dzielenie się doświadczeniami oraz wymiana informacji pomiędzy tymi bardziej i tymi mniej doświadczonymi koleżankami i kolegami.
Nie zapominajcie o tym, że język i sposób, w jaki piszecie, świadczy o Was, kreuje Wasz obraz w oczach innych i ma niebagatelny wpływa na atmosferę w Klubie. Starajcie się zatem ważyć swoje słowa i zachować wysoką kulturę wypowiedzi :)

Osoby, które w swoich wypowiedziach będą używały wulgarnych słów lub za pośrednictwem grup będą obrażały innych, zostaną z grup usunięte.

6. Historia
Nasze grupy mają już dość bogatą historię. Zanim o coś zapytasz (szczególnie w kontekście porad sprzętowych, pytań o przebieg dróg itp.), poświęć kilka sekund na przeszukanie grupy, czy wcześniej już ten temat nie został przewałkowany. Można to zrobić wchodząc na treść grupy na Google, bądź też na naszej stronie – na grupę główną KW

Przestrzegajcie prosimy powyższych zasad. Osoby, które będą w rażący sposób łamać te zasady będą wykluczane z grup dyskusyjnych.