KW banner 

Jak wstąpić do KW Kraków

Informacje ogólne

Jak wstąpić do KW Kraków? 

 

 

 

24301303 1759789160760862 6816202356487281036 n

Nasza - czyli członków KW - wizja klubu jest taka, że chcemy tworzyć realną społeczność. Uważamy, że niezależnie od rodzaju uprawianych aktywności: czy to jest wspinaczka, skialpinizm czy jaskinie, jest pewien poziom umiejętności technicznych oraz sprawności fizycznej który warunkuje bezpieczną działalność.

Przyjęliśmy zatem, że warunkiem przystąpienia do KW Kraków będzie zdobycie umiejętności odpowiadających temu, co kursant powinien opanować na pełnym kursie wspinaczki skalnej: od poruszania się w łatwym terenie, przez asekurację, podstawowe węzły po autoratownictwo.

Poniżej prezentujemy alternatywne sposoby weryfikowania wymaganego poziomu.


 Zaświadczenie o ukończeniu pełnego kursu wspinaczki skalnej stanowi podstawowy i najpopularniejszy dokument pozwalający na przystąpienie do Klubu. 

Promocja na kurs taternicki to potwierdzenie, że kursant posiadł wystarczające umiejętności aby mógł rozpocząć dalszy etap nauki. W systemie kształcenia PZA jest to jasno określony poziom, który można osiągnąć po odbyciu różnych szkoleń:
- pełnego kursu wspinaczki skalnej,
- kursu wspinaczki skalnej na własnej asekuracji (dla osób posiadających umiejętności wspinaczki na drogach obitych),
- klubowego kursu wspinaczki skalnej (jest to nasz autorski program - bardziej rozbudowany niż "kurs pełny"). 
Jeżeli kurs był prowadzony przez instruktora PZA, możemy łatwo zweryfikować jego program i poziom wymagany do promocji. Jeżeli kurs, który ukończyłeś nie mieści się w tej kategorii - skontaktuj się z nami Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Kurs PZA
 egazamin Skończyłeś kurs u instruktora bez "papierów", technik linowych uczył Cię doświadczony kolega albo jesteś samoukiem? Nie ma problemu - ale chcieli byśmy sprawdzić te umiejętności. Przeczytaj więcej o egzaminie: egzamin sprawdzający.

 Wykaz ambitnych przejść wspinaczkowych - górskich i sportowych a także skialpinistycznych (w tym startów w zawodach) świadczy o wysokim zaangażowaniu i kompetencjach kandydata. W przypadku działalności wspinaczkowej górskiej wystarczy sam wykaz, wspinaczom sportowym i skialpinistom pomożemy zunifikować się do poziomu technicznego wymaganego w Klubie. Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do informacji o zasadach przyjęć na podstawie wykazów.
wykaz
 Karta Taternika Jaskiniowego

Ukończyłeś kurs taternictwa jaskiniowego i zdałeś egzamin na kartę taternika jaskiniowego. 

Zaznacz tę pozycję w formularzu zgłoszeniowym i weź sobą Kartę do Klubu. 

Ukończyłeś kurs narciarstwa wysokogórskiego, zgodny z programem.

Zaznacz tę pozycję w formularzu zgłoszeniowym. 

kursnw

 

Przyjęcie do Klubu krok po kroku

Jeżeli spełniasz warunki przyjęcia do KW Kraków to:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

2. Wydrukuj i podpisz deklarację członkowską, którą otrzymasz od nas e-mailem.

Jeżeli po wysłaniu zgłoszenia, nie otrzymasz od nas żadnego maila - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poniżej email, który powinieneś otrzymać. 

Screenshot at Feb 20 12 14 03

3. Opłać wpisowe oraz składkę, klikając w link, który otrzymałeś w w/w emailu za pomocą Dotpay.

Twoje zgłoszenie będzie od tej pory oznaczone jako opłacone w systemie. W razie problemów napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. Dostarcz do Klubu podpisaną deklarację członkowską z kompletem załączników w czwartek między 18.00 a 20.00.

5. Odbierz legitymację członkowską.

W tym momencie zostanie nadany Ci numer klubowy oraz założone konto w systemie, który umożliwi Ci rezerwację sprzętu, dodawanie przejść czy też opłacanie składek oraz zapisywanie się na klubowe zawody. Hasło otrzymasz e-mailem.

6. WITAJ W KLUBIE!!!

Reaktywacja

Osoby, które zostały skreślone z listy członków KW Kraków z powodu nieopłacenia w terminie składki członkowskiej mogą ubiegać się o reaktywację swojego członkostwa.
W tym celu należy wypełnić wniosek o uchylenie skreślenia z listy członków KW Kraków I dostarczyć go do sekretariatu Klubu.

Należy też opłacić wpisowe i składkę członkowską za rok bieżący.

Opłaty

1. Przy zapisywaniu się do Klubu należy opłacić wpisowe i składkę. Płatności dokonujemy w systemie Dotpay przez link otrzymany w mailu zwrotnym po zapisaniu się do Klubu.

a) Instruktorzy PZA płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku), nie płacą wpisowego,
b) osoby, które ukończyły kurs skałkowy PZA poza KW Kraków płacą składkę - 150 zł (75 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe l- 50 zł (jeśli przysługuję im ulga dla osób poniżej 26 r.ż. lub emerytów płacą 100 zł lub odpowiednio 50zł po 1 września),
c) osoby, które ukończył kurs skałkowy PZA w KW Kraków nie płacą składki, płacą wpisowe - 50 zł,
d) osoby reaktywujące się płacą składkę - 150 zł (75 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe - 50 zł,
e) osoby przechodzące z innego klubu (ale z wymaganym kursem PZA) płacą składkę - 150 zł (75 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku), nie płacą wpisowego,
f) inne przypadki (wykaz itp) płacą składkę - 150 zł (75 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe - 50 zł

2. Opłata za egzamin sprawdzający to 100 zł, opłacamy go przelewem na konto Klubu.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Dlaczego przystąpienie do KW jest takie skomplikowane? Po co te wymagane kursy, egzaminy? 

Nasza - czyli członków KW - wizja klubu jest taka, że chcemy tworzyć realną społeczność. Uważamy, że niezależnie od rodzaju uprawianych aktywności: czy to jest wspinaczka, skialpinizm czy jaskinie, jest pewien poziom umiejętności technicznych oraz sprawności fizycznej który warunkuje bezpieczną działalność. Przyjęliśmy zatem, że warunkiem przystąpienia do KW Kraków będzie zdobycie umiejętności odpowiadających temu, co kursant powinien opanować na pełnym kursie wspinaczki skalnej: od poruszania się w łatwym terenie, przez asekurację, podstawowe węzły, autoratownictwo. 

Nie chcemy jednocześnie narzucać sposobu zdobywania tej wiedzy, dlatego też poza udokumentowaniem jej zaświadczeniem o ukończeniu kursu jest sporo alternatywnych metod przystąpienia do KW Kraków o których możesz przeczytać tutaj

Jakie szkolenie muszę odbyć, aby móc wstąpić do KW Kraków?

Warunkiem wstąpienia do naszego Klubu jest osiągnięcie co najmniej takiego poziomu wyszkolenia, który umożliwia rozpoczęcie kursu taternickiego według systemu Polskiego Związku Alpinizmu. Kursami, które dają tzw. Promocję na kurs taternicki są m.in:

  1. Pełny kurs wspinaczki skalnej
  2. II etap (na własnej asekuracji) kursu wspinaczki skalnej
  3. Klubowy kurs wspinaczki skalnej

Zaświadczenia o ukończeniu tych kursów, z informacją o tym że kursant opanował materiał w takim stopniu, że jest gotowy na rozpoczęcie dalszego szkolenia (czyli uzyskał promocję na kurs taternicki), jest dla nas wystarczającą informacją i nie są potrzebne dodatkowe egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne ani wykazy. Istotne jest, aby zaświadczenie takie było wydane przez instruktora PZA - dzięki temu wiemy na jakim poziomie zostało przeprowadzone szkolenie. 

Ukończenie kursów nie ujętych w programach PZA, ale odpowiadających poziomem co najmniej wymienionym powyżej, również będzie wystarczające - z podobnym warunkiem, iż zaświadczenie wystawia instruktor PZA. Może to być np. łączony kurs skałkowo-taternicki albo kurs wspinaczki wielowyciągowej. Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie, pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku taterników jaskiniowych system szkolenia przewiduje jeden, rozbudowany kurs, który daje umiejętności samodzielnego działania w jaskiniach. Stąd też warunkiem przystąpienia do KW Kraków jest ukończenie kursu taternictwa jaskiniowego oraz zdanie egzaminu na Kartę Taternika Jaskiniowego. 

Dlaczego wymagacie ukończenia kursu u instruktora PZA? Przecież inni instruktorzy też dobrze szkolą. 

Nie wymagamy tego - są też inne metody przystąpienia do Klubu, np. na podstawie wykazu przejść górskich. W trybie przystąpienia na podstawie zaświadczenia o ukończeniu kursu, licencja instruktora PZA daje nam potwierdzenie jakości i zakresu przekazanego materiału zgodnego z programami PZA. Inaczej mówiąc - wiemy, co się działo na takim kursie, więc nie ma potrzeby dodatkowej weryfikacji umiejętności kandydata. 

Jak sprawdzić czy ukończony przeze mnie kurs wystarczy do przystąpienia do KW Kraków?

Najlepiej prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. skan lub zdjęcie zaświadczenia ukończenia kursu, a my odpowiemy Ci czy to zaświadczenie spełnia nasze warunki.

Ukończony przeze mnie kurs nie został przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA. Co mam zrobić, aby spełnić warunki przyjęcia do KW Kraków?

Masz do dyspozycji alternatywne metody przystąpienia, o który możesz przeczytać tutaj. Jeżeli nie dysponujesz jeszcze wystarczającym wykazem przejść, najlepszym rozwiązaniem będzie przystąpienie do egzaminu sprawdzającego. W tej sytuacji opłaty związane z przystąpieniem do Klubu powiększone są o 100 zł - jest to koszt zaangażowania instruktorów koniecznych do przeprowadzenia egzaminu. O tym, jak wygląda egzamin i co trzeba do niego umieć, możesz przeczytać tutaj

Po odbyciu kursu nie dostałem kwalifikacji na kurs taternicki. Co mam zrobić, aby spełnić warunki przyjęcia do KW Kraków?

Jeżeli nie instruktor PZA nie wystawił zaświadczenia z kwalifikacją na kurs taternicki, prawdopodobnie stwierdził że Twoje umiejętności wymagają jeszcze podciągnięcia. Jeżeli uważasz, że od czasu kursu udało się podszkolić w tym zakresie a nie dysponujesz jeszcze wykazem przejść górskich, zapraszamy na egzamin sprawdzający. W przeciwnym wypadku konieczne będzie doszkolenie się. W KW Kraków prowadzimy szkolenia uzupełniające, które są dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Po takim szkoleniu instruktor może wystawić zaświadczenie o promocji na kurs taternicki. 

Co mam zrobić, jeżeli nie zdam egzaminu sprawdzającego KW Kraków?

To wyraźny sygnał, że jeżeli chcesz aktywnie działać w górach - warto uzupełnić brakujące umiejętności. Jeżeli nie chcesz tego robić samodzielnie lub z pomocą doświadczonych kolegów, zapraszamy na otwarte szkolenia uzupełniające. Tak czy inaczej do egzaminu warto się solidnie przygotować!

Jestem doświadczonym alpinistą, nie ukończyłem żadnego formalnego szkolenia i chcę wstąpić do KW Kraków. Co mam zrobić?

Doświadczeni alpiniści stanowią podstawę działalności naszego Klubu. Jeśli więc masz duże doświadczenie alpinistyczne, lecz do tej pory nie ukończyłeś żadnego formalnego szkolenia, to prześlij nam wykaz swoich przejść zrobionych w Tatrach lub innych górach typu alpejskiego obejmujący 3 ostatnie lata Twojej działalności.
Po weryfikacji wykazu poinformujemy Cię, czy wykaz jest wystarczający do uzyskania członkostwa KW Kraków.

Wspiąłem się zimą na Rysy, przeszedłem północną ścianę Turbacza, brałem udział w wyprawie na Mont Blanc. Czy to wystarczy aby przystąpić do KW Kraków? 

Niestety nie. Wspomniane osiągnięcia to wycieczki turystyczne. Sami z przyjemnością uprawiamy turystykę wysokogórską, jednak w trybie przyjęcia na podstawie przejść górskich wymagamy aktywnej działalności wspinaczkowej w górach na poziomie co najmniej kursu taternickiego letniego. 

Nie mam ukończonych 18 lat. Czy mogę zostać członkiem KW Kraków?

Tak. Osoby poniżej 18 lat mogą zostać przyjęte do KW Kraków po dostarczeniu wraz z deklaracją członkowską zgody na wstąpienie do KW Kraków podpisanej przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych (przedstawicieli ustawowych).
Do ukończenia 18 roku życia, będziesz posiadać status członka kandydata, który automatycznie zmieni się na status członka zwyczajnego po osiągnieciu pełnoletności.
Członek kandydat ma takie same prawa jak członek zwyczajny z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.

Czy składka członkowska obowiązuje na rok kalendarzowy czy akademicki?

Kalendarzowy.

Czy są jakieś zniżki jeśli chodzi o składki?

Tak. Osoby w wieku poniżej 26 roku życia, oraz emeryci płacą 100 zł.

W razie wątpliwości - wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do zobaczenia w Klubie!