KW banner 

  • Małgorzata Kozak
  • Kategoria: Biuletyn KW

Biuletyn I/2017

IMG 5440Biuletyn działań Zarządu Klubu Wysokogórskiego Kraków  I /2017

W ostatnim czasie wiele się w Klubie dzieje. Mamy sporo nowych członków, nowe inicjatywy, pomysły. O tym wszystkim możecie przeczytać w kolejnym biuletynie informacyjnym Zarządu KW Kraków, obejmującym drugą połowę 2016 i początek 2017. 

Zapraszamy do lektury :)

I. KONKURSY

1. Konkurs fotograficzny im. Piotra Kasprzyka. 
Na Wigilii klubowej rozstrzygnęliśmy coroczny konkurs fotograficzny, który obejmuje 4 kategorie: wspinaczkę skałkową, wysokogórską, taternictwo jaskiniowe i Skituring. W tym roku swoje zdjęcia zgłosiło 31 osób i warto dodać, że poziom był bardzo wysoki :) Wśród nadesłanych i zakwalifikowanych zdjęć Jury konkursu w składzie: Jakub Gałka (przewodniczący), Magda Tracz, Tadek Kuchno i Michał Gradziński wybrało te najlepsze + przyznało szereg wyróżnień. Dodatkowo wśród wszystkich zgłoszonych zdjęć członkowie KW wybrali te najlepsze w każdej z kategorii (nagroda publiczności).

Wyniki:
Kategoria Skałkowe
1) miejsce: Przemek Kurczych
2) miejsce: Magda Drózd-Ryś 
3) miejsce: Michał Bilko 
Wyróżnienie (pozakonkursowe): Paweł Pieńkowski i  Magda Drózd-Ryś
Nagroda publiczności: Magda Drózd-Ryś 

Kategoria Wspinaczka wysokogórska
1) miejsce: Paweł Pieńkowski 
2) miejsce: Damian Granowski 
3) miejsce: Bartek Klimas 
Wyróżnienie (pozakonkursowe): Ilona Gawęda i Wojciech Buchta 
Nagroda publiczności: Magda Drózd-Ryś 

Kategoria Jaskinie – Kanioning
1) miejsce: Piotr Gratkowski
2) miejsce: Tomasz Pawłowski 
3) miejsce: Tomasz Pawłowski 
Nagroda publiczności: Tomasz Pawłowski 

Kategoria Skialpinizm
1) miejsce: Damian Granowski  
2) miejsce: Michał Semow 
3) miejsce: Krzysztof Buławski 
Nagroda publiczności: Piotr Śnigórski 

Nagrodzone prace możecie znaleźć na stronie KW

2. Konkurs wiedzy o Tatrach - cicer cum caule
Po wakacjach 2016 r. wystartował konkurs wiedzy o Tatrach obejmujący pytania z wielu dziedzin związanych z Tatrami (historii, topografii, przyrody, ciekawostek). Co miesiąc publikowany był zestaw pytań, a na odpowiedzi czekaliśmy do końca danego miesiąca. Konkurs nie był łatwy ale mimo to zwycięzcom udało się zebrać pokaźną ilość punktów. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas spotkania wielkanocnego w Klubie.
Zwycięzcami zostali (w nawiasie łączna liczba zdobytych punktów na 300 możliwych):
1. Maciek Rabsztyn (288 pkt.)
2. Jerzy Sokulski (280 pkt.)
3. Ewa Woźniak (278 pkt.)
Sylwia Semow (273 pkt.) oprócz miejsca "pierwszego za pudłem" otrzymała specjalne wyróżnienie za największą liczbę złożonych protestów i odwołań ;)
Przeprowadzenie i nadzorowanie przebiegu całego przedsięwzięcia, sprawdzanie odpowiedzi, konsultowanie i odpowiadanie na protesty, tworzenie formularzy i arkuszy z wynikami, układanie części pytań to zasługa Tomka Perka.

II. ZAWODY

1. Memoriał Wojtka Kozuba
Tradycyjnie już w 5. Memoriale Wojtka Kozuba (tragicznie zmarłego członka naszego Klubu) wystartowała solidna reprezentacja KW - 19 osób (6 kobiet i 13 mężczyzn). Kolejny raz pogoda dopisała - chyba Wojtek ma tam na górze dobre dojścia :)
Wśród kobiet zwyciężyła Gosia Kabat, a wśród mężczyzn - Michał Jakiel - gratulujemy!
Pełna relacja z zawodów.

2. 7 Krakowski Mityng Drytoolowy - Trytool 2017
Siódma edycja Trytoola przeszła już do historii 4 lutego 2017 r. pod wodzą Michała Semowa. Impreza utrzymała charakter pikniku edukacyjnego
z towarzyszącymi zawodami (. Dla uczestników przygotowano moc atrakcji.
Według danych z biura zawodów:
ok. 140 osób uczestników warsztatów
ok. 100 osób skorzystało z atrakcji linowych AKPT
ok. 170 wydanych porcji kiełbasy
ok. 120 osób skorzystało z ABC
Zawody składały się z formuły drużynowej (10 zespołów) oraz indywidualnej (16 osób). „Tajemnicza relację” z tegorocznego TryToola można przeczytać na naszej stronie.

3. XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego
4 marca 2017 r. w Tatrach Zachodnich odbyły się zawody skiturowe XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego. Pogoda do samego końca trzymała
w niepewności, ale wszystko udało się wyśmienicie a organizatorzy i zawodnicy stanęli na wysokości zadania. Szczególne podziękowania dla głównodowodzących: Sebastiana Kulczyckiego i Dominika Malca. Tegoroczne zawody otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 13 000 zł w ramach konkursu Województwa Małopolskiego „Małopolska na Sportowo”.
W zmaganiach wzięło udział 28 zespołów - na stronie Memoriału możecie poznać wyniki i zobaczyć relację fotograficzną. Za rok XXX edycja, będzie się działo :)

4. VIII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
VIII edycja imprezy upamiętniającej naszego klubowego kolegę, ekipera i instruktora Andrzeja Skwirczyńskiego odbyła się tym razem w Dol. Kobylańskiej 27 maja 2017 r. Zmiana terminu na późniejszy w stosunku do lat poprzednich okazała się trafna, towarzyszyła nam przepiękna pogoda.
W tym roku niełatwego zadania organizacji podjęła się nowa ekipa: Bogumił Pawlak, Michał Wiktor i Ania Resiak. W ramach przygotowań do VIII MAS wolontariusze KW Kraków i zaprzyjaźnione osoby spoza klubu dołożyły wielu starań aby oczyścić teren i skały. Z tego miejsca zachęcamy wszystkich klubowiczów do aktywnego korzystania z efektów tej pracy.
Na koniec dodajmy, że tegoroczna edycja Memoriału zyskały sobie przychylność Marszałka Województwa Małopolskiego w postaci jego patronatu honorowego. Cieszymy się i liczymy na tą przychylność w kolejnym roku. Jeżeli chcecie przeczytać coś więcej to zapraszamy na stronę Memoriału.

III. WYJAZDY I IMPREZY KLUBOWE

1. lipiec 2016 r. obóz integracyjny STJ 2016 w Tatrach.
2. 29.10.2016 r. – odbyło się zakończenie sezonu wspinaczkowego pod Dupa Słonia.
3. 11 listopada 2016 r. miało miejsce upamiętnienie naszego klubowego kolegi Olka Ostrowskiego, który 25 lipca 2015 r. zginął na stokach Gaszerbruma II poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.
4. 25-26 listopad 2016 r. - wyjazd andrzejkowy, w integracji wzięło udział ok. 30 osób i doszło nawet w trakcie tego weekendu do przejść wspinaczkowych, nawet w niedzielę (co wymagało przyjęcia odpowiedniej taktyki i wiele samozaparcia :).
5. 22.12.2016 r. odbyła się Wigilia klubowa.
6. 13-15.01.2017 r. - wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Doliny Białej Wody.
7. 27 - 29 stycznia 2017 r. odbył się bardzo udany, zorganizowany przez Magdę Tracz, wyjazd szkoleniowo-integracyjny SNW na Rysiankę.
8. 3-5.03.2017 r - wyjazd szkoleniowo integracyjny do Popradzkiego Plesa.
9. 13.04.2017 r. - klubowe spotkanie wielkanocne.
10. 9-11.06.2017 r. - tradycyjny klubowy wyjazd w Sokoliki.
11. W najbliższym czasie planowany jest wspinaczkowy wyjazd wakacyjny w Tatry (15-23.07.2017 r.) oraz do Chamonix (sierpień 2017 r.).

IV. WSPÓŁPRACA

1. 14 Krakowski Festiwal Górski
W dniach 2-4 grudnia 2016 r. w Krakowie odbył się kolejny, 14  Krakowski Festiwal Górski. Nasz Klub był prezentowany na Festiwalu poprzez stoisko klubowe, gdzie można było wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą był bon na klubowy kurs. Klubowicze wspierali też aktywnie organizatorów Festiwalu przy zaciemnianiu hali festiwalowej. Po intensywnym chłonięciu wiedzy był też czas na relaks na klubowym afterparty w Artefakcie. Szczegółowa relacja z Festiwalu, autorstwa koordynatora naszej bytności na KFG  Michała Majczaka, znajduje się na naszej stronie

2. Integrowanie przez wspinanie
Rok temu w jurajskim kalendarzu wspinaczkowym pojawiła się nowa impreza „Integrowanie przez wspinanie”. 20-21 maja 2017 r. odbyła się druga edycja tej imprezy. KW Kraków aktywnie prezentowało na niej swoje walory zapewniając uczestnikom moc atrakcji. Więcej na ten temat przeczytacie w podsumowaniu autorstwa Bartka Klimasa.

3. Skały, skały, skały
Przedstawiciele Klubu brali udział w spotkaniach dotyczących zagospodarowania Zakrzówka oraz udostępniania terenów wspinaczkowych. Działaliśmy też na rzecz oczyszczenia rejonów wspinaczkowych, w listopadzie 2016 r. odbyło się sprzątanie sektora drytoolowego na Zakrzówku a w maju 2017 r. – sprzątanie oraz odkrzaczanie Doliny Kobylańskiej. Wzięło w nim udział ok. 30 osób. Spotkanie zostanie na pewno powtórzone z uwagi na szybkość zarastania doliny.

V. GADŻETY KLUBOWE

1. Kalendarze i ulotki KW
Jak co roku przygotowaliśmy (a głównie to Wojtek Buchta) kalendarze klubowe. W tym roku rozprowadziliśmy ponad 1500 sztuk! Były to kalendarze dwustronne w kombinacji wspinaczkowo-jaskiniowe i wspinaczkowo-narciarskie. Nowym pomysłem były kalendarze typu piramidka, zawierające zdjęcia z Konkursu fotograficznego im. Piotra Kasprzyka, cieszące się sporym zainteresowaniem. Przy okazji KFG zostały zaprojektowane i wykonane przez Agatę i Bogumiła Pawlaków nowe klubowe ulotki informacyjne. Powstały też nowe klubowe naklejki, które rozeszły się w mgnieniu oka.

2. Apteczki
W 2016 r. udało się sfinalizować temat apteczki klubowej mającej niezbędny skład, tak aby była lekka i poręczna. Każdy będzie mógł ją rozszerzyć wedle upodobania. Zakupem apteczek zajmował się Bartek Klimas.

VI. WALNE ZEBRANIA KLUBOWE

20 czerwca 2017 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków KW Kraków. Po obradach zatwierdzone zostały sprawozdania finansowe i merytoryczne za 2016 r. oraz zmiany w Statucie:

1) W rozdziale III w § 11 ust. 1 otrzymuje brzmienie: 
„1. Członkiem kandydatem może być osoba fizyczna niepozbawiona praw publicznych, w wieku do 18 lat, za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych, akceptująca statutowe cele Klubu.”

2) W rozdziale III w § 11 ust. 5 otrzymuje brzmienie: 
„5. Członkiem seniorem może zostać członek zwyczajny po ukończeniu 70 roku życia, legitymujący się co najmniej 25 letnim, łącznym stażem członkowskim. Status członka seniora przyznaje Zarząd na wniosek zainteresowanego.”

3) W rozdziale III w § 12 ust. 2 pkt e otrzymuje brzmienie: 
„e) Regularnego opłacania składek członkowskich do końca pierwszego kwartału danego roku oraz innych świadczeń obowiązujących w Klubie.”

4) W rozdziale III w § 14 ust.1 pkt c otrzymuje brzmienie: 
„c) Skreślenia z listy członków uchwałą Zarządu z powodu nieopłacenia w terminie składki członkowskiej lub zalegania z opłatą innych zobowiązań przez okres 3 miesięcy. Skreślenie może być uchylone na wniosek skreślonego członka, po uregulowaniu należnych zaległych składek i opłat”.

VII. SPOTKANIA I PREZENTACJE

Klub spotkaniami stoi - stąd i też w opisywanym okresie ich nie brakowało. Poniżej możecie znaleźć ich listę:
1. 15.11.2016 r. Monika Wałaszek, Daria Mamica-Gałka, Mirek Burzyński, Jakub Gałka i Radek Stawiarski opowiedzieli o wyprawie do Doliny Darszai. 
2. 16.11. 2016 r. miało miejsce slajdowisko z wyjazdu narciarskiego w masyw Ortlera.
3. 06.12.2016 r. - Agnieszka Adamczyk Paweł Pieńkowski i Brunon Józefczyk opowiedzieli o zdobyciu filara Szchary.
4. 13.12.2016 r. Zbyszek Marcinkiewicz z Polarsportu opowiedział nam o nowinkach w sprzęcie zimowym.
5. 14.12.2016 r. mieliśmy okazję posłuchać opowieści Sylwii Bajek i Szczepana Brzeskiego o Denali.
6. 20.12.2016 r. - warsztaty na temat prewencji kontuzji z Krzysztofem Kucią.
7. 21.02.2017 r. – prelekcja Michała Makowskiego i kolegów o wejściu na Grossglockner, Mont Blanc oraz szczyty w masywie Monte Rosa: Piramidę Vincenta, Balmenhorn, Schwarzhorn, Ludwigshohe, Parrotspitze, Zumsteinspitze, Dufourspitze.
8. 07.03.2017 r. dla bardziej zainteresowanych górami wysokimi zorganizowaliśmy spotkanie z ratownikiem medycznym Mariolą Mieszałą, która opowiedziała nam o aklimatyzacji, wpływie wysokości na organizm człowieka, odżywianiu i higienie w górach, apteczce wysokogórskiej, odmrożeniach i hipotermii.
9. 19.04.2017 r. odbyło się spotkanie SNW połączone z pokazami slajdów z wypraw narciarskich na Bałkany Tomka Pawłowskiego.
10. 15.05.2017 r. Karol Życzkowski i Grzegorz Kabała przybliżyli nam postać Jorgusia – Jerzego Zachorowskiego.

Piecze na organizacją spotkań sprawował Michał Makowski.

VIII KURSY I SZKOLENIA
1. Klub od wielu lat prowadzi różnego rodzaju kursy. Dokładne informacje na ich temat można znaleźć w zakładce Kursy na naszej stronie. Na potrzeby kursów wspinaczkowych i jaskiniowych zakupiony został niezbędny sprzęt. Nowością jest rozszerzony kurs wspinaczki skałkowej.

2. Sekcje wspinaczkowe
Od października do kwietnia członkowie Klubu mogli szlifować formę na sekcjach klubowych na Reni Sporcie. Sekcje prowadzili: Asia Niedźwiedź, Konrad Ociepka, Maks Zięba. Sekcjami opiekowała się Asia Wydra.

3. Doszkalania wspinaczkowe
1) W grudniu odbyły się na Reni Sporcie doszkalania ze sztuki latania pod czujnym okiem Darka Żurka.
2) 21.11.2016 r. - doszkalanie z drytoolingu na Zakrzówku z Damianem Granowskim
3) W dniach 16-21.02.2017 r. Klubowicze mogli posłuchać co ciekawego mają do powiedzenia specjaliści od „Formy na Szczyt”. Kilkudniowy cykl zajęć składał się z wykładów, zajęć praktycznych i konsultacji. Spotkania miały miejsce na auli AGH. Udział w nich wzięło łącznie ok. 200 osób. 20.02. odbyły się zajęcia praktyczne z Karolem Hennig oraz Martą Naczyk.
4) Jak pokazuje ogromne zainteresowanie klubowymi doszkalaniami Klubowicze cały czas chcą się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę z zakresu wspinania, co bardzo cieszy. Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów wiedzę teoretyczną przeplataliśmy
z praktyką. Szkoliliśmy się w zakresie:
● Stanowisk
● Asekuracji dynamicznej i statycznej na tzw. zrzutni
● Wspinania w zespole na drogach wielowyciągowych
● Autoratownictwa
● Lotnej asekuracji
● Poruszania na grani i na lodowcu
● Wspinaczki solo
● Hakówki
● Patentowania dróg
● Wspinania na własnej asekuracji
Uzupełnieniem zajęć praktycznych były wykłady Piotrka Sztaby z teorii asekuracji (14.11.2016 r. i 14.06.2017 r.). Doszkalaniami zajmuje się Tomek Majchrzak.

5) Początkiem 2017 r. powstała Grupa Wysokogórska KW Kraków. Jest to zespół 7 osób zainteresowanych działaniem w górach wysokich. Pod czujnym okiem Roberta Rokowskiego wspinają się, doszkalają i rozwijają.

4. Doszkalania narciarskie
1) 20-22 stycznia 2017 r. odbyło się w Morskim Oku szkolenie lawinowe
I stopnia, zaś 17-19 lutego 2017 r. II stopnia z Tomkiem Nodzyńskim. Doszkalaniem zajmowała się Ania Resiak.
2) 25 i 26 marca 2017 r. - doszkalanie lawinowo - skiturowe w Dol. Chochołowskiej z Tomaszem Nodzyńskim. Doszkalaniem zajmowała się Ania Resiak.
3) Doszkalania na stoku z instruktorami narciarstwa. Przez cały sezon zimowy chętni mogli się doszkalać w kilku grupach na stokach. Zajęcia prowadzili: Basia Suchy, Michał Poliński, Jacek Grabarz oraz Dominik Malec.
4) Zajęcia z nawigacji, zarówno teoretyczne w Klubie (16.11.2016 r.) jak
i terenowe (Dol. Kobylańska), tradycyjnie poprowadził Tomek Owerko.

5. Doszkalania jaskiniowe:
1) 4-5 czerwca 2016 r. - warsztaty z poręczowania.
2) 18-19.06.2016 r. - warsztaty z autoratownictwa z Piotrkiem Sienkiewiczem.
3) 3-4.12.2016 r. - warsztaty STJ z kartowania i obróbki danych.

6. Szkolenia 'inne' :)
Po raz pierwszy w tym roku udało się nam zorganizować szkolenia z prowadzenia projektów. Jest to temat bardzo ważny pod kątem organizacji klubowych imprez. Odbyły się dwa spotkania: metodyka prowadzenia projektów prowadzone przez Michała Majczaka i Bartka Klimasa (22.03.2017 r.) oraz Ryzyko i komunikacja w projekcie prowadzone przez Kubę Kamińskiego (19.04.2017 r.).

7. Szkolenie z pierwszej pomocy
19.11.2016 r. ratownicy medyczni i ratownicy GOPR przeszkolili nas w zakresie udzielania pierwszej pomocy w górach. Doszkalanie zorganizowała Gosia Kozak.

IX. DZIAŁALNOŚĆ SEKCJI KLUBOWYCH
W Klubie działają 4 sekcje: Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej (SWW), Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego (SNW), Sekcja Taternictwa Jaskiniowego (STJ) oraz Sekcja Taterników Seniorów.

1. Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej (SWW)
Ostatni rok w Sekcji upłynął pod znakiem wspólnych wyjazdów, doszkalań i spotkań. W obecnym sezonie skupiliśmy się na jakości prowadzonych szkoleń, tzn. zwiększyliśmy ich liczbę oraz zmniejszyliśmy grupy ćwiczące do ok. 8-10 osób.
W ten sposób każdy ma okazję poćwiczyć pod czujnym okiem instruktora i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Działalność Grupy Tradowej w 2016 r. zakończyła się całkiem ciekawymi przejściami (np. Ryski Marynarza na Wroniej Baszcie w wykonaniu Piotrka Kądziołki).
W lutym 2017 r. została powołana Grupa Wysokogórska KW Kraków. Ma ona na celu kompleksowe przygotowanie do działalności w górach wysokich. Nie jest to kurs taternicki, a coś więcej. Każdy z członków GW wspina się już letnio i zimowo
w Polsce i zagranicą. Potrzebują wsparcia kogoś bardziej doświadczonego, wskazania drogi rozwoju, treningu. Tworzą zespół, który w przyszłości swoją wiedzą i doświadczeniem będzie dzielić się z innymi.
W styczniu 2017 r. miał miejsce tradycyjny wyjazd Klubowiczów na tabor do Dol. Białej Wody. Warunki były bardzo wymagające, zagrożenie lawinowe wysokie. Uczestnicy wyjazdu wspinali się na lodospady na progu Doliny Ciężkiej zaś niedziela upłynęła pod znakiem błogiego lenistwa oraz narciarskiego szaleństwa.
Połowa lutego 2017 r. to bardzo ciekawe prelekcje Marty Naczyk i Karola Henniga
z Formy na Szczyt. Spotkaliśmy się na wykładach na auli AGH oraz zajęciach praktycznych w Siedzibie Klubu. W prelekcjach wzięło udział ok. 200 osób.
W marcu 2017 r. spotkaliśmy się w dosyć sporym gronie (ponad 30 osób)
w schronisku przy Popradzkim Plesie. Kilka zespołów działało na Tępej, sporo osób wybrało skitury. Wyjazd zaliczyć można do bardzo udanych.
Kolejny „obóz” Klubu to oczywiście Sokoliki. Jak zwykle wspinaczkowo i towarzysko wyjazd udany. Wielkie podziękowania dla Justyny Barut i Przemka Kurczycha za organizację.
Kolejne wyjazdy to Tatry i spotkanie na Szałasiskach (organizatorzy: Basia Suchy
i Kuba Kamiński) oraz sierpniowy „obóz” w Alpach. Oby tylko pogoda była łaskawa.

2. Grupa Turystyki Wysokogórskiej (GTW)
Działająca od ramach SWW Grupa Turystyki Wysokogórskiej, która skupia zainteresowanych turystyką wysokogórską, zorganizowała w ostatnim czasie
szkolenie z pierwszej pomocy w warunkach górskich, konkurs wiedzy o Tatrach oraz pogadankę na temat gór wysokich. Wyjazdy w Tatry były przygotowaniem do wyjazdów w wyższe góry.

3. Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego (SNW)
Sekcja zajmowała się następującymi tematami:
1. Stworzenie wypożyczalni online.
2. Współorganizacja Pucharu Połonin.
3. Zainicjowanie grupy organizującej XXIX Memoriał Jana Strzeleckiego i przeprowadzenie imprezy.
4. Wykonanie tymczasowego loga sekcji.
5. Rozpoczęcie promowania sekcji w mediach społecznościowych: facebook.
6. Organizowanie slajdowisk: Iran i Ortler - sprawozdanie z wyjazdu sekcyjnego w maju 2016 r.
7. Sekcyjny wyjazd do Popradzkiego Plesa w celu odsłonięcia tablicy Olka Ostrowskiego, zakupionej przez Klub.
8. Kilka warsztatów ze smarowania i ostrzenia nart.
9. Wyjazd do Maso Corto - sprawdzenie logistyki wyjazdu sekcji z instruktorami na stok w przyszłym roku (6 osób).
10. Zbieranie danych instruktorów narciarstwa SiTN i przygotowanie cyklu doszkalań na stoku. W sumie przeszkolono około 30 członków Klubu przez 4 instruktorów.
11. Warsztaty nawigacyjne z Tomkiem Owerko.
12. Przygotowanie zakresu kursów narciarstwa wysokogórskiego z instruktorami klubowymi: Wojtek Malawski i Tomek Owerko.
13. Inicjowanie wyjazdów kondycyjnych na stok w Myślenicach.

X. OSIĄGNIĘCIA KLUBOWICZÓW

1. W sierpniu 2016 r. nasi klubowi koledzy Paweł Pieńkowski i Brunon Józefczyk wraz z Agnieszką Adamczyk (KW Bielsko), dokonują pierwszego polskiego przejścia Południowego Filara Szchary. Było to najlepsze przejście w klubowe w 2016 r.
2. W maju 2017 r. Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski docierają do wysokości 8800 m n.p.m. na najwyższym szczycie Himalajów. 
3. Wyróżnienie podczas XIX gali rozdania "Kolosów" letniej wyprawy STJ "Kanin 2016" (podczas której udało się wyeksplorować ponad 1200 m "nowych" korytarzy w Galerii Vilinskiej w Małej Boce).

XI. SPRAWY CZŁONKOWSKIE

1. Zasady przyjęcia do Klubu
  W listopadzie 2016 r. zmieniły się zasady przyjęcia nowych członków do Klubu. Zrezygnowaliśmy z przyjmowania na podstawie deklaracji ukończenia wymaganego kursu w ciągu 12 miesięcy od zapisania się. Ustalony również został mechanizm weryfikacji i przyjęć osób, które ukończyły kurs skałkowy u instruktora nie mającego uprawnień PZA oraz tych, które nie otrzymały na kursie skałkowym promocji na kurs taternicki. Nowo obowiązujące zasady przyjęć i reaktywacji znajdziecie na stronie klubowej w zakładce O Klubie/Jak wstąpić do KW Kraków. W ww. zakładce znajdziecie też podstawowy FAQ, który zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wstąpienia do Klubu.

Biuro Klubu otwarte jest we czwartki od 18.00 do 20.00.

2.  Archiwum klubowe
W 2016 r. zaczęliśmy porządkować i digitalizować archiwum klubowe. Jest jeszcze z tym sporo pracy więc zachęcamy do pomocy w tym niełatwym i pracochłonnym zadaniu. Na potrzeby archiwum zostały zakupione do siedziby Klubu szafy.

3. Wypożyczalnia sprzętu
W tym roku do wypożyczalni zakupione zostały 3 szt. GPS Garmin 64 s. Zrobiliśmy tez inwentaryzacje sprzętu (Gosia Kozak), każdy sprzęt został opisany i oznaczony unikatowym numerem. Wypożyczalnią opiekowali się: Agnieszka Mendys, Lidia Grabarz, Staszek Bylina i Wiktor Lorens. Przypominam że dostępny sprzęt możecie, dzięki aplikacji stworzonej przez Darka Finstera, rezerwować przez stronę klubową

Wypożyczalnia działa we czwartki między 18.00 a 20.00. Bardzo prosimy o profesjonalne obchodzenie się ze sprzętem, nie niszczenie go i zgłaszanie wszelkich wad. 

4. Biblioteka
W klubowej bibliotece ciągle przybywa nowości wydawniczych. Mamy coraz więcej przewodników wspinaczkowych i narciarskich, w tym rejonów zagranicznych. Nie brakuje też najnowszej beletrystyki. Liczba woluminów w bibliotece przekroczyła liczbę 900 szt. nie licząc czasopism.

Katalog biblioteczny można znaleźć w zakładce Biblioteka na klubowej stronie. 
W ostatnim czasie biblioteką opiekowali się: Magda Tracz, Mira Janoszek, Patrycja Głowacka, Małgorzata Kozak, Zbigniew Tatarczuch i Bogdan Śmigielski. Piotr Picheta tworzy profesjonalny katalog analogowy. Biblioteka jest czynna w każdy czwartek między 18.00 a 20.00. Na potrzeby rozrastającej się biblioteki zostały zakupione do siedziby Klubu szafy.

5. Zakupy grupowe
Jak co roku organizowaliśmy sporo zamówień grupowych na sprzęt, wydawnictwa, ubrania i jedzenie wyprawowe. Poszerzyła się tez lista sklepów przyznającym nam zniżki. Przypominamy również o możliwości uzyskania wsparcia przy zakupach wyprawowych

6. Media Klubowe
Strona KW - nasza strona internetowa jest w ciągłym rozwoju. Uruchomiony został moduł do logowania się i część dla zarejestrowanych użytkowników umożliwiająca opłacanie składek, korzystanie z wypożyczalni, rejestrowanie przejść, zapisy na zawody. Trwają prace nad nowym layoutem strony.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany wsparciem nas Wszystkie osoby zainteresowane aktywnym rozwijaniem strony zachęcamy do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

7. Jak być na bieżąco
Biuletyn jest podsumowaniem działalności Zarządu jak i samego Klubu za pewien okres czasu. Jest on umieszczany na stronie klubowej, jak i rozsyłany w postaci newstellera do naszych członków.

Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w Klubie sugerujemy aktywnie śledzić klubową stronę (na www i nasz profil Facebooku) oraz grupy dyskusyjne. Wszystkie informacje dot. jak to zrobić, znajdziecie na stronie poświęconej mediom klubowym. 
Od niedawna mamy też konto na Instagramie. Jeśli macie jakieś fajne zdjęcia, które można by tam umieścić piszcie do Magdy Tracz.
Od kilku miesięcy dział w Klubie tzw. Grupa Marketingowa, której trzon stanowi Magda Tracz, Basia Suchy i Kuba Kamiński. Grupa pomaga i doradza w działaniach marketingowych i kontaktach z mediami.

8. Składki
1) Jak w latach poprzednich wysokość składki dla członków Klubu na 2017 r. wynosi 100 zł

2) W przypadku zapisywania się do Klubu:

a) Instruktorzy PZA płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku), nie płaca wpisowego,
b) osoby, które ukończyły kurs skałkowy PZA poza KW Kraków płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe - 50 zł,
c) osoby, które ukończył kurs skałkowy PZA w KW Kraków nie płacą składki, płacą wpisowe - 50 zł,
d) osoby reaktywujące się płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe - 50 zł,
e) osoby przechodzące z innego klubu (ale z wymaganym kursem PZA) płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku), nie płaca wpisowego,
f) inne przypadki (wykaz itp) płacą składkę - 100 zł (50 zł jeśli się zapisują między 1 września a 31 grudnia danego roku) i wpisowe - 50 zł.

3) Składki prosimy opłacać przelewami bezpośrednio na konto klubowe lub przez swój profil dostępny z poziomu strony internetowej.

Na koniec z całego serca dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w życie Klubu, za poświęcony Klubowi czas, za kreatywne myślenie i nowe pomysły. A wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zaangażować się w działalność Klubu gorąco do tego zachęcamy. Bo Klub to My i od naszych działań zależy jak będzie wyglądał i się rozwijał :)

Zarząd Klubu Wysokogórskiego Kraków

  • Małgorzata Kozak
  • Kategoria: Biuletyn KW

Biuletyn I/2016

Biuletyn działań Zarządu Klubu Wysokogórskiego Kraków  I /2016

Kontynuując zadanie informowania naszych członków o tym co się dzieje w naszym Klubie, przygotowaliśmy kolejny biuletyn informacyjny Zarządu KW Kraków, obejmujący drugą połowę 2015 i początek 2016. Zapraszamy do lektury.

Kasprzyk - wyniki

Jak co roku organizowany jest w KW konkurs fotograficzny. Obejmuje on 4 kategorie: wspinaczkę skałkową, wysokogórską, taternictwo jaskiniowe i Skituring.

Poniżej lista nagrodzonych w 2015 zdjęć i ich autorów:

Kategoria

Nazwa zdjęcia

Autor

Nagroda

Wspinaczka Skałkowa

Rozpieraczka na prawym kominie na Sukiennicach.

Granowski Damian

1

Wspinaczka Skałkowa

Fear of fly phantom spires fear of fly.

Drózd-Ryś Magda

2

Wspinaczka Skałkowa

Try Tool Zakrzowek.

Tyrna Ola

3

Wspinaczka Skałkowa

Wspinaczkowy disneyland - Mammoth lake area.

Drózd-Ryś Magda

publiczności

Wspinaczka Wysokogórska

Lodowcowy okret Tocllraju.

Drózd-Ryś Magda

1

Wspinaczka Wysokogórska

Bezengi Lufa.

Klimas Joanna

2

Wspinaczka Wysokogórska

Tom ballard pod wiercholkiem Eigeru po przejsciu drogi Heckmaiera.

Granowski Damian

3

Wspinaczka Wysokogórska

Peru Sfinks.

Drózd-Ryś Magda

publiczności

Taternictwo Jaskiniowe, Kanioning

Jaskinia Rumunii: Peştera Buhui Sala Urşilor: Pośród kości niedźwiedzi jaskiniowych : ).

Pawłowski Tomasz

1&publiczności

Taternictwo Jaskiniowe, Kanioning

Jaskinia Kasprowa Niżna W stronę syfonu Kociego Historyczne nurkowanie naszego klubowego Kota (Katarzyna Turzańska) z Pawłem Porębą w najdłuższym Polskim syfonie eksploracja wydłużająca jaskinię i odkrywająca dalsze syfony.

Pawłowski Tomasz

2

Taternictwo Jaskiniowe, Kanioning

Jaskinia Rumunii : Peştera de la Zăpodie 10 kilometrów w głąb ziemi zdjęcie powstało m.in dzięki pomocy w oświetleniu przez ŚP Mariusza Jagieło i jemu je dedykuję.

Pawłowski Tomasz

3

Skialpinizm, Skituring

Tatry, Szpiglasowa Przelecz Podejsicie.

Poliński Michał

1

Skialpinizm, Skituring

Francuscy skiturowcy zjezdzaja z wierzcholka Eigeru.

Granowski Damian

2&publiczności

Skialpinizm, Skituring

Tura tatrzanska pod Szpiglasowa od strony 5 stawów.

Tyrna Ola

3

Nagrodzone prace możecie znaleźć na stronie KW.

4. Memoriał Wojtka Kozuba
Tradycyjnie już w 4. Memoriale Wojtka Kozuba (tragicznie zmarłego członka naszego Klubu) wystartowała solidna reprezentacja KW. Finalnie było to 17 osób (4 kobiety, 13 mężczyzn).

Rewelacyjna pogoda, rewelacyjne towarzystwo, świetna impreza - tyle na szybko można powiedzieć. Dzięki wielkie wszystkim za pozytywny klimat i energie do biegania :)
Link do zdjęć Pana Marcina (Szymkowskiego) :)
Zdjęcia Oli Tyrny.

21-22 listopad 2015: Wyjazd andrzejkowy

W tym roku wyjazd andrzejkowy odbył się tydzień wcześniej niż andrzejki, niemniej nie przeszkodziło to licznie przybyłym dość solidnie się bawić :) W trakcie tego weekendu doszło nawet do przejść wspinaczkowych - ale możemy to zrzucić na karby młodego wieku ich uczestników ;)

 

13 Krakowski Festiwal Górski

W dniach 4-6 grudnia 2015 r. w Krakowie odbył się kolejny, 13  Krakowski Festiwal Górski. Nasz Klub był prezentowany na Festiwalu poprzez stoisko klubowe, gdzie można było wziąć udział w konkursie wiedzy o Klubie. Klubowicze wspierali też aktywnie organizatorów Festiwalu przy zaciemnianiu hali festiwalowej. Szczegółowa relacja z Festiwalu znajduje się na naszej stronie.

 

Kalendarze KW
Jak co roku przygotowaliśmy (a głównie to Wojtek Buchta) kalendarze klubowe. W tym roku rozprowadziliśmy ponad 1500 sztuk!

 

6 luty 2016: 6 Krakowski Mityng Drytoolowy - Trytool 2016

TryTool2016 WEB

Szósta edycja Trytoola przeszła już do historii. Jak co roku Trytool niósł z sobą spory ładunek wiedzy dotyczącej działalności zimą w górach. Jak co roku, zorganizowaliśmy szereg atrakcji dla osób początkujących:

  • ABC zimowe, w którym każdy pod okiem instruktora KW mógł spróbować swoich sił we wspinaczce zimowej,

  • wykłady z podstaw wspinania zimowego (Jasiek Kuczera, Maciek Chmielecki, Damian Granowski),

  • ABC lawinowe (Tomek Pawłowski),

  • pierwsza pomoc w górach (grupa jurajska GOPR),

jak i zaawansowanych:

  • wykłady z drytoolingu dla zaawansowanych (Damian Granowski, Jasiek Kuczera),

  • zawody drytoolowe.

Dla wszystkich też była dostępna przygotowana przez AKPT tyrolka, jak i ognisko, nie brakło również atrakcji dla najmłodszych zorganizowanych przez Fundację Taterniczek. Szczegółową relację można znaleźć na naszej stronie.

 

12 marca 2016: XXVIII Memoriał Jana Strzeleckiego

MJS plakat

 W 2016 r. jak to ostatnio bywa pogoda do samego końca rozdawała karty i ostatecznie zawody odbyły się w Tatrach Zachodnich. Szczególne podziękowania dla głównodowodzących w postaci Karoliny Filipczak, Dominika Malca i Sebastiana Kulczyckiego.

W zmaganiach wzięło udział 30 zespołów - na stronie Memoriału możecie poznać wyniki i
zobaczyć relację fotograficzną.

 

14 maja 2016 r. VII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

MASVII

VII edycja imprezy upamiętniającej naszego klubowego kolegę, ekipera i instruktora Andrzeja Skwirczyńskiego znów podjęła  się zadania przywrócenia do wspinania dwóch, niegdyś popularnych skał jakimi są Wzgórze 502 i Fiala.

Dzięki wsparciu naszych wolontariuszy, jak i różnych instytucji udało nam się zrealizować te zadania i w tak przygotowanych sektorach wspinaczkowych urządzić towarzyskie zawody wspinaczkowe.

W ramach przygotowań do VII MAS wolontariusze KW Kraków i zaprzyjaźnione osoby spoza klubu dołożyły wielu starań aby oczyścić teren i skały. Z tego miejsca zachęcamy wszystkich klubowiczów do aktywnego korzystania z efektów tej pracy.

Warto wspomnieć, że obie imprezy nie odbyłyby się bez wsparcia naszych klubowiczów jak i lokalnych wspinaczy, ekiperów, organizacji.  Oczywiście istotnym elementem są też sponsorzy, bez których nie byłoby tak fajnych nagród.

Na koniec dodajmy, że VII edycja Memoriału zyskały sobie przychylność Marszałka Województwa Małopolskiego w postaci jego patronatu honorowego.

Cieszymy się i liczymy na tą przychylność w kolejnym roku.

Jeżeli chcecie przeczytać coś więcej  to zapraszamy na stronę Memoriału.

 

Zakrzówek
W związku z ogłoszonym przez UMK konkursem na opracowanie koncepcji zagospodarowania Zakrzówka, KW Kraków w porozumieniu z innymi krakowskimi klubami wypracowało zestaw uwag do regulaminu konkursu. Zakrzówek to teren bardzo ważny dla środowiska wspinaczkowego Krakowa, mający swoją historię i jego los szczególnie leży nam na sercu. Z uwagami i mapa sytuacyjną możecie się zapoznać na klubowej stronie.

 

17 maja 2016 Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków KW Kraków 2016

Po relatywnie mało burzliwych obradach 17 maja zostały wybrane nowe władze KW. Ale w pierwszej kolejności jednak dziękujemy ustępującym członkom zarządu KW.

A mianowicie:
Pawłowi Ćwiąkale,
Wojtkowi Bieńkowi,
Jurkowi Sokulskiemu,
Sławkowi Zagórskiemu
Mikołajowi Pudo.

Panowie - wielkie dzięki za kawał spędzonego wspólnie czasu, ciekawych pomysłów i konstruktywnych sporów.
Paweł przechodzi do opozycji (Komisja Rewizyjna), Wojtek pozostajew strukturach grupy wsparcia SNW, podobnie jak i Sławek w przypadku STJ, Jurek będzie nadal nas wspomagał w finansach klubowych.
Tak więc trochę się zmienia, ale nie aż tak wiele.

Ale do rzeczy - Walne wybrało skład kolejnego Zarządu KW.

Na jego czele stanął...
prezes naszego klubu: Tadeusz Kuchno!!!
a skład nowego, poszerzonego o jedną osobę zarządu KW to:

Małgorzata Kozak,
Iza Jagiełło,
Marta Ziembla – SWW
Bartłomiej Klimas,
Michał Semow,
Bogumił Pawlak,
Michał Kowalski,
Paweł Ramatowski – STJ,
Darek Finster – SNW.

Gratulacje dla wybranych i dzięki wszystkim, którzy przybyli na Walne!

Po ukonstytuowaniu się organów finalnie władze KW prezentują się w następującej postaci:

Zarząd KW Kraków:
Prezes: Tadeusz Kuchno
Wiceprezes: Małgorzata Kozak
Wiceprezes: Bartłomiej Klimas
Sekretarz: Bogumił Pawlak
Skarbnik: Iza Jagiełło
SWW: Marta Ziembla
SNW: Darek Finster
STJ: Paweł Ramatowski
Michał Semow
Michał Kowalski

Komisja rewizyjna:
Przewodniczący: Szymon Michlowicz
Wiceprzewodniczący: Tomasz Szewczyk
Sekretarz: Sebastian Kulczycki
Członkowie:
Aleksandra Tyrna
Paweł Ćwiąkała

Sąd koleżeński:
Przewodniczący: Bogusław Mazurkiewicz
Wiceprzewodniczący: Tomasz Owerko
Sekretarz: Wojciech Buchta
Członkowie:
Sławomir Zagórski
Wojciech Bieniek

Spotkania i prezentacje

Klub spotkaniami stoi - stąd i też w opisywanym okresie ich nie brakowało. Poniżej możecie znaleźć ich listę:

  1. 20.10.2015 - Dolina Bezengi - oferta first minute! - Ilona Gawęda, Asia Klimas i Wojtek Malawski

  2. 10.11.2015 - Narty + góry = SKITURY - Dominik Malec, Michał Poliński, Sebastian Kulczycki, Tomek Owerko

  3. 19.11.2015 r. - Wykład Kazka Liszki początek wspinania i zaawansowanej turystyki w zimie w Tatrach.

  4. 01.12.2015 - Dolinka Buczynowa. Odkryj zapomniane! -  Krzysiek Sobiecki

  5. 09.12.2015 r. - “Pomosty i miksty” Jacka Kibińskiego "Motolotniarstwo dla każdego"

  6. 15.12.2015 - [Warsztaty] Dobór sprzętu skiturowego - Sebastian Kulczycki, Wojtek Bieniek, Dominik Malec

  7. 16.12.2015 r. - Pierwsza polska wyprawa kanioningowa na malowniczą wyspę Reunion, Paulina Załubska, Zbigniew Malinowski, Mateusz Czerwiak, Paweł Jankowski, Dominik Nadolski, Natasza Burroughs.

  8. 21.12.2015 - Sztuka zjazdów – jak zjeżdżać w górach, aby było sprawnie i bezpiecznie - Jan Kuczera

  9. 07.01.2016 r. - O wyprawie na Mt. McKinley (6194 m npm), Iwona Kik, Wojciech Gaudnik, Wojciech Kafel, Marcin Kik.

  10. 18.01.2016 r. - ABC zimowe Damian Granowski.

  11. 25.01.2016 r. - Selma - Antarktyda - Wytrwałość. Na szczycie wulkanu Erebus,  Artur Skrzyszowski.

  12. 01.02.2016 r. - Startegia i taktyka we wspinaniu zimowym Mikołaj Pudo.

  13. 10.02.2016 r. - Warsztaty lawinowe, Tomek Pawłowski

  14. 15.02.2016 r. - Lawiny Waldek Niemiec.

  15. 29.02.2016 r. - Lodospady w Tatrach Mikołaj Pudo.

  16. 07.03.2016 r. - ABC zimowe Damian Granowski.

  17. 23.03.2016 r. Spotkanie Wielkanocne “Jajeczko”.

  18. 30.03.2016 r. Skialpinizm w Tatrach Karol Życzkowski.

  19. 21.04.2016 r. -  Wykład Kazka Liszki My i Alpy.

  20. 28.04.2016 r. - Zasmakuj Peru: Sfinks light & fast oraz ryż z nutelką, Magda Drózd i Adam Ryś.

  21. 04.06.2016 - Międzysezonowy piknik Klubowy pod Dupą Słonia

  22. 14.06.2016 r. - Rejony wspinaczkowe Europy, Michał Semow, Asia i Bartek Klimas, Darek Finster, Przemek Kurczych, Justyna Barut, Damian Granowski, Mikołaj Pudo, Ola Tyrna

  23. 14.06.2016 - Grań Główna Tatr Wysokich, Andrzej Marcisz

  24. 23.06.2016 - Dolina Staroleśna, Kieżmarska i Zimnej Wody - Kazek Liszka. 

Kursy i szkolenia

SWW: Sekcje wspinaczkowe

Grupa Tradowa powstała w lipcu 2016. Co środę w godzinach popołudniowych Klubowicze wspinają się w jurajskich dolinkach. Pierwsze spotkania odbyły się bez wsparcia Sekcji. Kolejne zaplanowane są z pomocą Instruktorów Klubu.

SWW: Doszkalania

Na stałe do kalendarza KW Kraków wpisały się letnie doszkalania prowadzone przez klubowych Instruktorów. W tym roku nie może być inaczej. Wiedzę teoretyczną przeplataliśmy z praktyką. Każdy zainteresowany mógł przećwiczyć nabyte umiejętności oraz rozwiać wątpliwości pod okiem instruktora.

Jak pokazały szkolenia w zeszłym roku, nawet doświadczeni członkowie klubu mają braki w niektórych technikach i podstawowej wiedzy.  Warsztaty pozwoliły zweryfikować umiejętności, nauczyć się czegoś nowego, dzięki czemu możemy zapobiec potencjalnym problemom w górach.

Standardowo szkoliliśmy się w zakresie:

  • Stanowisk

  • Asekuracji dynamicznej i statycznej na tzw. zrzutni

  • Wspinania w zespole na drogach wielowyciągowych

  • Autoratownictwa

  • Lotnej asekuracji

  • Poruszania na grani

Frekwencja na doszkalaniach pokazała, że Klubowicze cały czas chcą się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę z zakresu wspinania. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wykłady z autoratownictwa (obydwa etapy odbyły się dwa razy!). Władze Klubu bardzo są zadowolone z powyższego i obiecują, że w przyszłym roku doszkalania również będą się odbywać.

Działalność sekcji klubowych

Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej (SWW)

Imprezy wyjazdowe sekcji:

- wyjazd do Ailefroide, sierpień 2015

- impreza andrzejkowa w Betlejemce 20-22.11.2015,

- wyjazd zimowy do Doliny Białej Wody 22-24.01.2016,

- wyjazd zimowy do Morskiego Oka 19-21.02.2016

- wyjazd w Sokoliki 10-12.06.2016

- wyjazd do Chamonix - lipiec 2016

- kilka nieoficjalnych wyjazdów Klubowiczów w Tatry

 Wykłady w Klubie:

- ABC zimowego wspinania (Damian Granowski),

- strategia i taktyka zimowego wspinania (Mikołaj Pudo),

- lawiny (Waldek Niemiec),

- rejony lodowe w Tatrach (Mikołaj Pudo)

- rejony wspinaczkowe Europy

- Grań Główna Tatry Wysokich

 

Nowy sprzęt w wypożyczalni:

- dziaby Black Diamond Viper,

- dziaby DMM Apex

 

Ciekawsze przejścia zimowe:

- Rosyjska Ruletka, Próg WCK, M8- WI4, Damian Granowski, Mikołaj Pudo

- Droga Heckmaira, Eiger, Michał Dorocicz, Damian Granowski

 

wspinano się również na:
- Drodze Motyki na wschodniej ścianie Łomnicy (3 zespoły),
- Diretissimie MSW (3 zespoły),
- Szarym Zacięciu na Czołówce Mięgusza (2 zespoły),
- i wielu innych drogach, które pojawią się w szczegółowym podsumowaniu sezonu zimowego.

 

Sekcja Turystyki Wysokogórskiej (STW)
Działająca od roku Sekcja Turystyki Wysokogórskiej, która skupia zainteresowanych turystyką wysokogórską zorganizowała w ostatnim czasie cykl wykładów prowadzonych przez Kazka Liszkę dotyczących początków działalności górskiej w Tatrach i Alpach, czyli gdzie, kiedy i po co. Do tej pory odbyły się 3 takie prelekcje cieszące się dużym zainteresowaniem. W planie są kolejne. Odbyły się też wyjazdy w Tatry: prowadzony przez Kazka Liszkę do Dol. Białej Wody oraz przejście grani Durnego Szczytu. W listopadzie 2015 r. odbyło się szkolenie z poruszania się z asekuracją lotną z Robertem Rokowskim.

Najbliższe plany sekcji to organizacja szkoleń:
- czytanie topo - schematów i opisów słownych,
- co można i czego nie można w Tatrach,
- asekuracja lotna (powtórzenie),
- organizacja wypraw w “dzikie rejony”,
- nawigacja górska,
- pierwsza pomoc w warunkach górskich oraz wyjazdy w Tatry.

SNW

Pokazy i slajdowiska 

nazwa

rodzaj

data

prowadzący

liczba uczestników

Alpy na nartach

slajdowisko

10.11.2015

S. Kulczycki, D. Malec, T. Owerko, M. Poliński

30

wybór sprzętu skiturowego

wykład

15.12.2015

W.Bieniek, S. Kulczycki, D. Malec

20

ski-serwis I

warsztaty

29.12.2015

W. Bieniek, P. Kurczych, D. Malec

7

Wyjazd integracyjny SNW

wycieczka

31.01-01.02.2016

S. Kulczycki

ok 25

ski-serwis II

warsztaty

09.02.2015

W. Bieniek

3

Szkolenie terenowe

wycieczka

28.02.2016

T.Owerko

10

Memoriał Strzeleckiego

zawody

12.03.2016

S.Kulczycki, D.Malec, K. Filipczak

 

Wykład szkoleniowy

wykład

07.04.2016

Tomek Nodzynski, org. W. Bieniek

8

Wycieczka szkoleniowa

szkolenie praktyczne

10.04.2016

Tomek Nodzynski, org. W. Bieniek, B. Kościelniak

8

Wypożyczalnia sprzętu

W tym roku w wypożyczalni SWW pojawiły się 2 nowe pary czakanów i dwa nowe zestawy ABC lawinowego.
Przypominam że dostępny sprzęt lawinowy możecie rezerwować przez stronę SNW.
Analogicznie wspinaczkowy - przez stronę SWW.
Jeśli macie jakieś pomysły/sugestie, co można by jeszcze dokupić do wypożyczalni klubowej - to piszcie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - rozważymy zakup tego sprzętu.
Z góry informujemy jednak, że nie kupujemy ‘miękkiego’ sprzętu takiego jak liny, lonże itp.

Biblioteka

W klubowej bibliotece ciągle przybywa nowości wydawniczych. W ostatnim czasie zakupiliśmy m.in.: Neige, Glace et mixte Topo du Mont Blanc T1, Cascades de glace & dry-tooling Topo du Mont Blanc T2, Falaises de Corse, Paklenica Boris Cujic, W Krainie Mont Blanc, Korona ziemi Artura Hajzera, Dzienniki Bujaka, Wracam z epoki epoka kamiennej" Heinricha Harrera, Ryszard Pawłowski - 40 lat w górach. Wywiad-rzeka., Jura 3 – Południowa część Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Trening uzupełniający dla wspinaczy, Nieznane Tatry tom 1, Nieznane Tatry tom 2 i in.

Katalog biblioteczny można znaleźć a zakładce Biblioteka na klubowej stronie.

Najważniejsze wybrane osiągnięcia Klubowiczów

  1. 16-17.04. 2016 rozdano Les Piolets D'Or, prestiżowe nagrody przyznawane za wybitne osiągnięcia w alpinizmie. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa gdyż Le Piolet d’Or Carrière - Złoty Czekan Za całokształt dokonań górskich otrzymał Wojtek Kurtyka.

  2. Damian Granowski (KW Kraków, Team 8a.pl)  wespół z Michał Dorociczem pokonali klasyk Eigeru, Drogę Heckmaira (ED2, V, A0, WI4, 1800 m).

  3. Zwycięstwo Damiana Granowskiego podczas Memoriału Bartka Olszańskiego rozegranego w grudniu 2015 w Letanovským mlynie

Jak być na bieżąco

Biuletyn jest podsumowaniem działalności Zarządu jak i samego Klubu za pewien okres czasu.

Jest on umieszczany na stronie klubowej, jak i rozsyłany w postaci newstellera do naszych członków.

Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w Klubie sugerujemy aktywnie śledzić klubową stronę (na www i na Facebook), zapisać się do grup dyskusyjnych czy też forum. Wszystkie informacje dot. jak to zrobić, znajdziecie na stronie poświęconej mediom klubowym.

 

 

  • Kategoria: Biuletyn KW

Biuletyn I/2014

Biuletyn działań Zarządu KW Kraków  I /2014

Kontynując zadanie informowania naszych członków o tym co się dzieje w naszym Klubie, przygotowaliśmy kolejny biuletyn informacyjny Zarządu KW Kraków, obejmujący druga połowę 2013 i poczatek 2014. Zapraszamy do lektury:

Organizacyjne

Uchwały
W 2013 przyjęliśmy szereg uchwał, przy czym najistotniejsze to te związane ze składkami członkowskimi i modyfikacją zasad przyjmowania do KW Kraków.

Składki
Składka na rok 2014 pozostaje bez zmian - czyli 100zł. W perspektywie miesiąca to jest trochę ponad 8 zł (czyli prawie tyle co dwa bilety normalne MPK). Zachęcamy wszystkich do opłacenia składki za 2014 już teraz.

Zmiana zasad przyjmowania do KW Kraków
Przyjęliśmy dość istotną uchwałę dotyczącą przyjmowania nowych członków do naszego Klubu.
Poza usprawnieniem całego procesu składania deklaracji (formularz elektroniczny) zdecydowaliśmy o przyjmowaniu do KW osób z doświadczeniem górskim, ale nie posiadających ukończonego kursu skałkowego.

Od dawna odbieraliśmy sygnały od osób dość dużo wspinających się w górach, że chciałyby wstąpić do naszego Klubu, jednakże ze względu na brak ukończonego kursu nie mogły tego zrobić.

Wychodząc im na przeciw zdecydowaliśmy, że zmienimy zasady przyjmowania osób do KW.
Nie będzie to jednak prosty proces, ponieważ taka osoba chcąca wstąpić w nasze szeregi będzie musiała przedstawić udokumentowany wykaz swoich dokonań alpinistycznych z ostatnich 3 lat. Na jego podstawie zostanie zakwalifikowana (bądź też nie) do rozmowy kwalifikacyjnej z instruktorem klubowym, po której pomyślnym przebiegu zostanie podjęta przez Zarząd KW decyzja o jej przyjęciu do Klubu.

Jeśli znacie takie osoby w swoim otoczeniu - to poinformujcie ich o tych zmianach.

Pełen tekst uchwały znajdziecie tutaj, a aktualną instrukcję przyjmowania nowych członków tutaj.

Działalność

Pierwsza połowa roku to nagromadzenie flagowych imprez KW Kraków. Sukcesywnie rozwijane stały się z czasem jednymi z największych w Polsce. Poza nimi jest też szeroki obszar działalności Klubowej o którym możecie przeczytać poniżej:

Impreza dla fundacji Basi German & zakończenie sezonu
12 października 2013 zorganizowaliśmy dla zaprzyjaźnionej z KW Kraków Fundacji “Na Start” im. Basi German imprezę dla jej podopiecznych z rodzinnych domów dziecka. Całość miała miejsce w dolinie Będkowskiej w okolicach Łabajowej. Była mini-tyrolka, via ferratka, układanie skrzynek, wspinanie, no i dużo dobrej zabawy. Po zakończeniu imprezy przenieśliśmy się pod Dupę Słonia, gdzie miało miejsce tradycyjne już ognisko KW na zakończenie sezonu skałkowego (który, jak później zima pokazała, w ogóle się nie skończył).

Wyjazd andrzejkowy
W tym roku wyjazd andrzejkowy miał zgoła odmienny charakter. Zwykle impreza ma miejsce w Tatrach w Betlejemce i jest połączona z pierwszym wspinaniem zimowym w sezonie. W tym roku jednakże, ze względu na zamknięcie Betlejemki planowaliśmy ją urządzić w dolinie Kieżmarskiej. Jak się później okazało - pewne zawirowania organiacyjne ze strony schroniska finalnie skierowały imprezę do schroniska Trzy Korony w Sromowcach.
Wyjazd zatem nie miał charakteru wspinaczkowego, jednakże był mocno integracyjny / kondycyjny (niepotrzebne skreślić:).

Kalendarze KW
Jak co roku przygotowaliśmy duzy kalendarz klubowy na 2014, jak i cztery małe kieszonkowe kalendarzyki. Jak one wyglądają w tym roku, możecie zobaczyć na naszej stronie.  Tych, którzy jeszcze ich nie mają, zapraszamy do odbioru do lokalu Klubu.

11 Krakowski Fstiwal Górski

Co roku, początkiem grudnia (6-8) ma miejsce Krakowski Festiwal Górski, którego Klub Wysokogórski Kraków jest partnerem. W tym roku dzięki dużemu zaangażowaniu naszych klubowiczów, stoisko KW miało unikalny charakter i cieszyło się dużą popularnością. Rozdaliśmy wszystkie przeznaczone na KFG kalendarze, a po samej imprezie chęć zgłoszenia się do KW wyraziło szereg osób.

Konkurs fotograficzny im. Piotra Kasprzyka
Jak co roku organizujemy Konkurs Fotograficzny im. Piotra Kasprzyka. W tym roku Jury wybrało najlepsze zdjecia - wyniki konkursu zostały tradycyjnie ogłoszone na Wigilii klubowej.
Zgłoszone zdjęcia możecie zobaczyć w galerii. Podobnie jak i prace, które wygrały.

Wnioski o dofinansowania
W tym roku, dzięki intensywnego zaangażowaniu kilku naszych członków, udało nam się złożyć trzy wnioski o dofinansowania z Województwa Małopolskiego. Dwa z nich (dotyczące rewitalizacji ścieżek podejściowych w dol. Kobylańskiej i Jaskini Twardowskiego na Zakrzówku), pomimo poprawności formalnej zostały odrzucone, za to jeden (dotycżacy dofinansowania Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego) zyskła przychylność i finansowanie na poziomie 5 000 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pisanie tych wniosków - wkrótce kolejne edycje konkursów i będizemy składac kolejne wnioski.

Trytool
Coroczny mityng drytoolowy (czwarty z kolei) zorganizowany w tym roku 22 lutego na Skałkach Twardowskiego przyciągnął całą rzeszę osób zainteresowanych ta formą wspinania. Do biura imprezy zgłosiło się ponad 160 osób i mogły one liczyć na szereg atrakcji, od wykładów, poprzez wspinaczkowe ABC, aż po atrakcyjny zjazd 150 metrową tyrolką. Całość relacji wraz ze zdjęciami znajdziecie na naszej stronie.

Memoriał Jana Strzeleckiego
Imprezą, której organizacja w tym roku, ze wzgledu na fatalne warunki śniegowe, stała pod dużym znakiem zapytania, jest Memoriał Jana Strzeleckiego. Szczęśliwie w Tatrach trochę sypnęło i uzyskaliśmy zgodę TPN na rozegranie tych, mających długą tradycję (26 edycja), zawodów na tatrzańskich stokach.
Zawody będa miały miejsce 15 marca, zatem to ostatnia chwila na zapisanie się, a dla członków KW na organizacyjne jej wsparcie.

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej edycji znajdziecie na stronie Memoriału.

Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Pełną parą ruszyły prace nad tegoroczną, jubileuszową (piątą) edycją, Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego. Ta największa tego typu w Polsce impreza odbędzie się 10 maja na Ostańcach Jerzmanowickich.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w niej - zachęcamy do śledzenia naszej klubowej strony, a tych którzy by chcieli wesprzeć ją organizacyjnie lub też w inny sposób , prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Warto dodać, że w tym roku MAS uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego - zatem impreza ta zyskała w końcu uznanie w oczach naszych rodzimych urzędników.  

W tym roku szykuje się wiele niespodzianek - strona MAS ruszy wkróce - na niej znajdziecie wszystkie potrzebne Wam informacje. Na obecną chwile polecamy śledzić naszą stronę klubową.

Rozpoczęcie sezonu
Chociaż trudno powiedzieć, że w tym roku była jakakolwiek przerwa w sezonie skałkowym, niemniej wraz z zakończeniem Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego (10 maj) organizujemy tradycyjne ognisko KW na rozpoczęcie sezonu skałkowego. Miejsce imprezy ogłosimy wkrótce.

Wycinka doliny Kobylańskiej
Bywalcy podkrakowskiej Kobyły (dolinki Kobylańskiej) już dawno dostrzegli, że sukcesywnie ona zarasta różnego rodzaju krzakami i małymi drzewkami. Aby odsłonic ściany skalne, udrożnić ścieżki i zmniejszyć ryzyko ukąszenia kleszczami, które w tych krzakach często rezydują, urządzamy w tym roku wycinkę zbędnych zarośli.
Jesteśmy po etapie uzgodnień z Parkami Krajobrazowymi i po uzyskaniu finalnej zgody od UG Zabierzów przystąpimy do działania (najprawdpopodobniej w kwietniu). Tak więck piły, sekatory w dłoń i działamy :)

Spotkania i prezentacje
Jak co roku w sezonie zimowym organizujemy szereg prezentacji i slajdowisk. W tym sezonie można było posłuchać opowieści m.in. z Nepalu, Azerbejżanu czy też Himalai Birmańskich. Zainteresowanych udziałem w tych spotkaniach polecamy śledzić stronę klubową, czy też główną grupę dyskusyjną KW.

Sekcje Klubowe

Sekcja Taternictwa Jaskiniowego
Nasza sekcja STJ aktywnie działa zarówno na polu szkoleniowym, jak i eksploracyjnym.
Właśnie ruszył kolejny kurs taternictwa jaskiniowego (spotkanie organizacyjne 20 marca). Sekcja też regularnie organizuje szereg wykładów i szkoleń. W najbliższym czasie 22 marca będzie organizowane szkolenie z poręczowania jaskiń, a tydzień później (29 marca) z ich kartowania.
Kolejną formą działalności jest organizacja wyjść jaskiniowych o charakterze doszkalającym, których celem jest podniesienie umiejętności młodych adeptów taternictwa jaskiniowego poprzez wyjścia jaskiniowe z udziałem doświadczonych grotołazów. Podobny wymiar mają wyjazdy zagraniczne (głównie do jaskiń Słowacji, Czech i Węgier), które w zamyśle mają podnieść umiejętności jaskiniowe uczestników oraz zapoznać ich z różnymi obszarami krasowymi Europy. Te wyjazdy zagraniczne odbywają się najczęściej pod opieką klubowych instruktorów taternictwa jaskiniowego.

Więcej informacji o działalności STJ znajdziecie na stronie z podsumowaniem oraz na stronie sekcji.

Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej
W mijającym półroczu SWW działało na wielu frontach - zarówno szkoleniowych, jak i integracyjnych. Sekcja zorganizowała szereg doszkalań skałkowych jak i drytoolowych.
W wyniku zwiększenia zainteresowania szkoleniami, został zakupiony sprzęt do wspinaczki i turystyki zimowej. Jest on dostępny w wyporzyczalni SWW (szczegóły poniżej).
W najbliższym czasie (15 marca) SWW organizuje też wyjazd integracyjno szkoleniowy do doliny Kieżmarskiej na Słowacji. Na obecną chwilę zgłosiło się już blisko 30 osób - zatem integracja będzie miała miejsce, mamy nadzieję, że ciekawe przejścia zimowe również.

Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego
W tym roku zima nie rozpieszcza, niemniej sekcja SNW robi co może by podnieść poziom narciarski wśród swoich sympatyków.
W tym celu został zorganizowany wyjazd szkoleniowy z Tomkiem Nodzyńskim zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych dot. prowadzenia wycieczki skiturowej. Wyjazd cieszył ise dużą popularnością, a Tomek, pomimo słabych warunków przygotował świetną wycieczkę.
Warto też wspomnieć o tym, że stan sekcji został wzbogacony o kolejne lawinowe ABC (jest ich już obecnie 10 sztuk), jak i komplet sprzętu potrzebnego do ostrzenia nart.
Dodatkowo były organizowane wykłady dotyczące podstaw skituringu sprzętu do niego potrzebnego. 
Zatem wszystkie niezbędne elementy poza śniegiem są…

Na koniec nalezy przypomnieć o tym, że Memoriał Strzeleckiego jest w dużej mierze organizowany przez sekcję SNW.

Szkolenia

Kursy zimowe i nadchodzący sezon skałkowy
W tym roku dużą popularnością cieszą się organizowane przez nasz Klub kursy zimowe. Dotychczas udało nam się przeszkolić prawie 50 osób na kursach turystyki zimowej, wspinaczki lodowej czy też taternickim zimowym.
Zachęcamy wszystkich zinteresowanych klubowiczów to wzięcia w nich udziału - osobom, posiadającym opłaconą składkę członkowską, przysługują zniżki od każdego kursu.
Pojawił też się harmonogram kursów skałkowych, tak więc dla osób spoza KW, to może być przydatna informacja.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie poświęconej naszym kursom.

Doszkalania
Jak co roku sekcja SWW planuje przygotować dwie tury (wiosenną i jesienną) doszkalań klubowych. Będzie można na nich przypomnieć sobie m.in, podstawy wspinaczki wielowyciągowej, zakładania stanowisk, zakładania asekuracji własnej czy też autoratownictwa.
Jak co roku zajęcia będę prowadzone przez doświadczonych instruktorów klubowych.
Więcej szczegółów wkrótce na stronie SWW.

Sekcje wspinaczkowe
Tym co jeszcze nie wiedzą, a chcieliby podnieść swój poziom wspinaczkowy, informujemy, że aktywnie działają nasze klubowe sekcje wspinaczkowe na krakowskich ścianach wspinaczkowych. Wiosna idzie, więc to chyba ostatni dzwonek aby właściwie się przygotować do sezonu skałkowego.
Wszystkie szegóły znajdziecie na stronie SWW poświęconej sekcjom.

Wypożyczalnia sprzętu

Zakupy sprzętu
W związku z dużą dynamiką kursów zimowych, zdecydowaliśmy się na zakup niezbędnego sprzętu zimowego na stan Klubu. Sprzęt ten, o ile nie jest użytkowany na kursach, jest dostępny dla wszystkich klubowiczów w naszej wypozyczalni.
Obecnie na stanie KW jest:
- 6 czekanów turystcznych (BD),
- 10 sztuk raków (2x półautmaty Camp, 4x paskowe Camp, 1x paskowe BD, 3 x półautomaty/automaty Lynx),
- 8 sztuk dziabek (2x Salewa, 2x Nomic, 4x Quark),
- 10 sztuk lawinowego ABC (detektor + łopata + sonda).
Zatem osoby, które mają braki sprzętowe, mogą za drobna opłatą się doposarzyć. Wypożyczalnie to też dobra okazja do testów sprzętu, który planujecie w przyszłości kupić.

Jak pożyczyć
Zainteresowanych wypożyczeniem ABC lawinowego odsyłamy na stronę SNW.
Tych, których interesują raki, dziaby, czy też czekany - zapraszamy na strone SWW.

Media Kubowe

Nowa Strona KW
Dzięki wysiłkowi szeregu naszych klubowicżów udało nam się uruchomić nową stronę KW Kraków. Strona jest w ciągłym rozwoju, planujemy dołożyć moduły do logowania się, biblioteczki czy też wykazu przejść.
Wszystkie osoby zainteresowane aktywnym rozwijaniem strony zachęcamy do kontaktu na ades Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak być na bieżąco
Biuletyn jest podsumowaniem działalności Zarządu jak i samego Klubu za pewien okres czasu. Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w Klubie sugerujemy aktywnie śledzić klubową stronę (na www i na Facebook), zapisac się do grup dyskusyjnych/forum. Wszystkie informacje dot. jak to zrobić, znajdziecie na stronie poświęconej mediom klubowym.

1% na rzecz Klubu

Jak widzicie dużo dzieje sie w naszym Klubie - nie odbyło by sie to bez Waszego wsparcia zarówno w postaci składek, jak i corocznych darowizn z 1% podatku.
Jak co roku zachęcamy Was, aby przy rozliczenu rocznym przekazać Klubowi ten 1% na działalnośc statutową.
Możecie też, dodając stosowny komentarz, przekazać pieniądze bezpośrednio na działalnośc konkretnej sekcji klubowej (SNW, SWW czy też STJ).

Podziękowania

Na koniec chcielibyśmy wszystkim zaangażowanym w działalność klubową serdecznie podziękować. Pojawia się coraz więcej nowych osób, które chcą działać w KW. Zachęcamy wszystkich innych, którzy są zainteresowani,  do wzięcia aktywnego udziału w życiu naszego Klubu.


Zarząd KW Kraków




  • Kategoria: Biuletyn KW

Biuletyn I/2015

Biuletyn Klubu Wysokogórskiego Kraków  I /2015

Kontynuując zadanie informowania naszych członków o tym co się dzieje w naszym Klubie, przygotowaliśmy kolejny biuletyn informacyjny Zarządu KW Kraków, obejmujący druga połowę 2014 i początek 2015. Zapraszamy do lektury.

Imprezy i wydarzenia

7 luty 2015: 5 Krakowski Mityng Drytoolowy - Trytool 2015

Nasza flagowa zimowa impreza przyciągnęła w tym roku blisko 200 adeptów wspinaczki. W tym roku, wzorem lat ubiegłych zorganizowaliśmy szereg atrakcji dla osób początkujących:

  • ABC zimowe, w którym każdy pod okiem instruktora KW mógł spróbować swoich sił we wspinaczce zimowej,

  • wykłady z podstaw wspinania zimowego (Michał Król, Jasiek Kuczera),

  • wykład z bezpiecznego poruszania się zimą w górach (Michał Król),

  • ABC lawinowe (Tomek Pawłowski),

  • pierwsza pomoc w górach (grupa jurajska GOPR),

jak i zaawansowanych:

  • wykłady z drytoolingu dla zaawansowanych (Michał Król, Jasiek Kuczera),

  • zawody drytoolowe.

Dla wszystkich też była dostępna przygotowana przez AKPT tyrolka, jak i ognisko.

To tylko kilka faktów odnośnie Trytoola - wszystkie pozostałe szczegóły znajdziecie na naszej relacji na stronie Klubowej.

 

 

14 marca 2015: XXVII Memoriał Jana Strzeleckiego

W tym roku Memoriał Jana Strzeleckiego napotkał nowe trudności organizacyjne związane ze zwiększeniem opłaty startowej przez TPN. Na szczęście dzięki negocjacjom udało nam się ją sensownie obniżyć i tym samym budżet zawodów się domknął.

 

W tym roku jak to zwykle bywa pogoda do samego końca rozdawała karty i byliśmy zmuszeni do wybrania trasy alternatywnej ze względu na duży opad śniegu bezpośrednio przed zawodami. Na szczęście jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że organizacja MJS to nie prosta sprawa. Szczególne podziękowania dla pary głównodowodzących w postaci Dominika Malca i Sebastiana Kulczyckiego.

 

14 marca 2015 finalnie wystartowały 23 zespoły - tutaj możecie znaleźć pełne wyniki, a na stronie Memoriału możecie przeczytać pełną relację wraz ze zdjęciami.

 

 

10 maja 2014 : V Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

 

9 maja 2015: VI Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

 

Ten biuletyn obejmuje dwie, niezwykle udane edycje, flagowej już imprezy KW Kraków, Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego.

Impreza, której zadaniem jest kultywowanie pamięci Andrzeja Skwirczyńskiego, wieloletniego członka i instruktora KW Kraków, ekipera i kustosza wielu podkrakowskich sektorów wspinaczkowych. Naszym corocznym zadaniem jest przywrócenie świetności starym drogom Andrzeja, ubezpieczenie nowych, jak i oczyszczenie mniej znanych sektorów skalnych.

VIMAS_PLAKAT_L

 

V edycja pod tym względem skupiła się na obszarze Ostańców Jerzmanowickich, podczas gdy VI podjęła się dość karkołomnego zadania przywrócenia do wspinania dwóch, niegdyś popularnych skał jakimi są Wzgórze 502 i Fiala.

Dzięki wsparciu naszych wolontariuszy, jak i różnych instytucji udało nam się zrealizować te zadania i w tak przygotowanych sektorach wspinaczkowych urządzić towarzyskie zawody wspinaczkowe.

 

V edycja odbyła się 10 maja 2014 roku, podczas gdy VI - 9 maja 2015. W obu przypadkach, najwyraźniej za wstawiennictwem Andrzeja, pogoda dopisywała, aczkolwiek w przypadku obu edycji zapewnione były dodatkowe błotne atrakcje, szczególnie dla osób korzystających z rowerów :)

 

W ramach przygotowań do VI MAS wolontariusze KW Kraków i zaprzyjaźnione osoby spoza klubu dokonały heroicznego wyczynu usunięcia zarośli i wymiany kilkustet punktów asekuracyjnych w masywach Grodziska (Wzgórze 502) i Łysej Skały (Fiala). Z tego miejsca zachęcamy wszystkich klubowiczów do aktywnego korzystania z efektów tej pracy.

 

Warto wspomnieć, że obie imprezy nie odbyłyby się bez wsparcia naszych klubowiczów jak i lokalnych wspinaczy, ekiperów, organizacji.  Oczywiście istotnym elementem są też sponsorzy, bez których nie byłoby tak fajnych nagród, jak np na V edycji wyjazd na Petzl Rock Trip :)

 

Na koniec dodajmy, że obie edycje Memoriału zyskały sobie przychylność Marszałka Województwa Małopolskiego i otrzymały dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na organizację całej imprezy.

Cieszymy się i liczymy na tą przychylność w kolejnym roku.

 

Jeżeli chcecie przeczytać coś więcej o obu edycjach - to zapraszamy do relacji:

Pełna relacja z V MAS 2014.

Pełna relacja z VI MAS 2015.

 

3. Memoriał Wojtka Kozuba

W 2014 roku w memoriale Wojtka Kozuba, naszego tragicznie zmarłego kolegi klubowego wystartowały 22 osoby z KW Kraków. Klub dofinansował start każdej z osób kwotą 20zł + dodatkowo mieliśmy swoją własną klasyfikację z nagrodami w ramach biegu która wyglądała tak:

Wyniki kobiet:
1. Monika Dybaś
2. Iwona Strzępek
3. Pailina Dumnicka

Wyniki mężczyzn:
1. Łukasz Depta
2. Piotr Fryś
3. Andzej Witas

 

28-30 październik 2014: Wyjazd andrzejkowy

Jak co roku, pod koniec października organizujemy tradycyjny klubowy wyjazd andrzejkowy. Część osób jedzie tam aby rozpocząć sezon zimowy, cześć aby się spotkać, a część aby potańczyć przy dobrej muzie. Tym razem niczego nie zabrakło - Betlejemka pękała w szwach, imprezowicze mieszali się z porannymi wspinaczami, a to wszystko przy rytmach takich archaicznych już zespołów jak Earth, Wind & Fire, poprzez równie znany Haddaway aż do klimatów Groove Armada. Dawno nie było tak dobrej klubowej imprezy i wybornego towarzystwa :)

 

 

12 Krakowski Festiwal Górski

Jak co roku, w dniach 5-7 grudnia 2014 r. w Krakowie odbył się kolejny, 12  Krakowski Festiwal Górski. Nasz Klub był prezentowany na Festiwalu poprzez stoisko klubowe, na prelekcji ś.p. Olka Ostrowkiego oraz podczas prelekcji naszego klubowego kolegi Piotrka Sztaby gdzie, po raz pierwszy w historii naszej bytności na KFG, odbył się konkurs z wiedzy o Klubie. Klubowicze wspierali też aktywnie organizatorów Festiwalu przy zaciemnianiu hali festiwalowej. Szczegółowa relacja z Festiwalu znajduje się na naszej stronie.

 

 

Kalendarze KW

W tym roku zdecydowaliśmy się na odrobinę inną formę kalendarza klubowego. Postanowiliśmy, że tym razem na każdej stronie będzie pełen kalendarz, bo to znacząco ułatwia korzystanie z niego. Dodatkowo pierwszy raz użyliśmy zdjęć poziomych, co przy ciekawej aranżacji znacząco podniosło atrakcyjność kalendarza. Warto dodać, że z roku na rok zwiększamy jego nakład - w tym roku w pierwszym wydruku zrobiliśmy 1500 egzemplarzy, w drugim - 1000. Dla tych, którzy go jeszcze nie mają - zapraszamy do odbioru do lokalu Klubu.

Kalendarze są oczywiście bezpłatne.

Na tegorocznym kalendarzu znalazły się zdjęcia Olka Ostrowskiego z Cho Oyu i Tomka Pawłowskiego z jaskini Ciur Ponor z Rumunii.

Od wielu już lat za stronę wizualną kalendarza odpowiada Wojtek Buchta - chcecie zobaczyć efekt jego pracy?

Zapraszamy na naszą stronę klubową.

 

 

Konkurs fotograficzny im. Piotra Kasprzyka

Jak co roku pod koniec 2014 r. przeprowadzony został Konkurs Fotograficzny im. Piotra Kasprzyka. Zdjęcia można było nadsyłać w kilku kategoriach: wspinaczka skałkowa, wspinaczka wysokogórska, taternictwo jaskiniowe, kanioning, skialpinizm, skitouring.

Wyniki konkursu zostały tradycyjnie ogłoszone na Wigilii klubowej.

Zgłoszone zdjęcia możecie zobaczyć w galerii. Podobnie jak i prace, które wygrały.

 

 

25 kwietnia 2015 r. KW Kraków po raz pierwszy uczestniczyło w Święcie Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich Miasta Krakowa na  Małym Rynku.

 

 

29 czerwca 2015: Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków KW Kraków

Czyli potocznie Walne ;) Jak co roku zwoływane jest Walne celem zaakceptowania sprawozdania finansowego jak i merytorycznego zarządu KW Kraków.

W tym roku dodatkowo do programu Walnego został włączony punkt związany z poszerzeniem składu Zarządu KW o 2 dodatkowe osoby i ich wybór. Poszerzenie Zarządu wiąże się ze z rozwojem Klubu i tym samym rosnącą ilością zadań, które ma on do zrealizowania.

Finalnie Walne zaakceptowało wspomniane sprawozdania i wybrało dwie osoby do Zarządu:

  • Małgorzatę Kozak (wiceprezes),

  • Michał Semow (członek Zarządu).

 

Spotkania i prezentacje

Pomosty i Miksty

Dzięki inicjatywie Zygmunta Gruntkowskiego i pomocy Wieśka ‘Galerego’ Stefańskiego udało nam się w końcu zorganizować cykl spotkań z naszymi klubowymi wiarusami pod nazwą “Pomosty i Miksty”. Założeniem było przybliżenie naszym klubowiczom sylwetek osób, które tworzą historię zarówno naszego Klubu jak i polskiego alpinizmu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - spotkania okazały się świetną okazją do spotkania się młodych i starych. Liczymy, że podczas nadchodzącej jesieni uda się zorganizować kolejne spotkania.

Poniżej lista tych, które się odbyły:

 18 listopada 2014

Spotkanie z: Marianem Bałą, Makiem Głogoczowskim, Wiesławem ‘Galerym’ Stefańskim, Wiesławem Burzyńskim, Bogusławem Mazurkiewiczem

 

10 grudnia 2014

Spotkanie z: Marianem Bałą

Relacja ze spotkania.

 

10 marca 2015

Spotkanie z: Wiesławem Burzyńskim

 

Pokazy slajdów

17 grudnia 2014 r. pokaz ś.p. Olka Ostrowskiego z Cho Oyu

10 luty 2015 r. Slajdowisko z Pik Kosmos

17 luty 2015 r. Slajdowisko z wyprawy do doliny Miyar w Indiach

11 czerwca 2015 r. slajdy Damiana Granowskiego z Canadian Rockies

 

Kursy i szkolenia

 

Kursy letnie i zimowe

Szkolimy latem i zimą. Latem głównie na kursach skałkowych, zimą, głównie na kursach turystyki zimowej. Kursy to jedna z naszych działalności statutowych i też po prostu okazja do zarobienia pieniędzy na wszelakie doszkalania i inne inicjatywy statutowe.

 

Tym razem trochę statystyki:

  • w sezonie letnim 2014 przeszkoliliśmy na kursach skałkowych i taternickich 55 osób,

  • w sezonie zimowym 2014/2015 przeszkoliliśmy 34 osoby.

Instruktorzy KW Kraków szkolący na naszych kursach w tym czasie:

  • Łukasz 'Zetor' Depta

  • Maciej 'Długi' Długosz

  • Grzegorz Kletschka

  • Joanna Klimas

  • Paweł 'Mirua' Kopta

  • Paweł Mielnikow

  • Adam 'Siwy' Pieprzycki

  • Tomasz 'Mendoza' Ręgwelski

  • Robert 'Roko' Rokowski

  • Piotr Sztaba

Przypominamy, że wszystkim klubowiczom z opłacona składką za bieżący rok przysługuje na nasze kursy 100 zł zniżki.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie poświęconej naszym kursom.

SWW: Sekcje wspinaczkowe

Tych co jeszcze nie wiedzą jak, a chcieliby podnieść swój poziom wspinaczkowy, informujemy, że w sezonie zimowo-panelowym aktywnie działają nasze klubowe sekcje wspinaczkowe na krakowskich ścianach wspinaczkowych. To fajna okazja do podładowania we wspólnym gronie i wzajemnego zintegrowania się.

Wszystkie szczegóły typu gdzie co i jak znajdziecie na stronie SWW poświęconej sekcjom.

 

SWW: Doszkalania

Dzięki Asi Klimas, jak co roku sekcja SWW realizuje cykl doszkalań klubowych. Można sobie na nich przypomnieć m.in, podstawy wspinaczki wielowyciągowej, zakładania stanowisk, zakładania asekuracji własnei czy też autoratownictwa. W tym roku przerobiliśmy też takie tematy jak hakówka, czy też wspinanie solo.

Zajęcia jak zawsze prowadzone są przez naszych, doświadczonych instruktorów klubowych.

Wszystkie szczegółu odnośnie doszkalań są umieszczane na bieżąco na stronie SWW.

 

Działalność sekcji klubowych

 

Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego (SNW)

 

W ostatnim okresie SNW przybyło dwóch instruktorów NW, uprawnienia zdobyli Wojtek Malawski i Tomasz Owerko, który przeprowadził kurs narciarstwa wysokogórskiego dla kilkunastu członków KW.

Jak co roku SNW organizowało doszkalania i kursy m.in. na stokach narciarskich i w Tatrach. W kwietniu 2015 r. odbyło się szkolenie z narciarstwa wysokogórskiego w Alpach prowadzone przez przewodnika IVBV Zbyszka Młynarczyka, w którym wzięło udział kilkanaście osób - zarówno członków KWK, jak i spoza KWK. Popularnością cieszyły się ski-serwisy w siedzibie klubu, których odbyło się sześć w sezonie zimowym. Bardzo udany był wyjazd integracyjny sekcji prowadzony przez Sebastiana Kulczyckiego w Gorcach połączony z doszkalaniem - relacja.

Członkowie KW reprezentowali Klub w wielu edycjach zawodów skialpinistycznych (m.in. Puchar Połonin, Puchar Pilska, MJS, Memoriał Malinowskiego, Memoriał Chudziaka, Puchar Polarsport). W Pucharze Polski PZA w swoich kategoriach zostali sklasyfikowani: Tomasz Owerko został na 21 miejscu, Maciej Rabsztyn na 36, Weronika Półtawska na 9.

Wypożyczalnia sprzętu lawinowego służy przez cały sezon członkom KW oraz szkoleniom i kursom klubowym.

 

Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej (SWW)

 

W 2014 r. SWW zorganizowała bardzo udane Andrzejki w Betlejemce, w których uczestniczyło około 40 osób. Był to dobry start do wyjazdów integracyjnych, które odbyły się w Dolinie Białej Wody (uczestniczyło w nim 12 osób, głównie drogi na lodospadzie na progu Dolinki Spadowej i progu Doliny Ciężkiej) i w Dolinie Kieżmarskiej (23 uczestników, główne drogi na Filarze Grosza na Małym Kieżmarskim Szczycie i okolicznych lodospadach). Na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego (20 maja) Sebastian Kulczycki opowiedział nam o ABC Tatrzańskim. Sekcja zorganizowała też szereg doszkalań, o których piszemy w częśći poświęconej szkoleniom.

 

Sekcja Taternictwa Jaskiniowego (STJ)

1. Działalność szkoleniowa.

Kursy prowadzone przez STJ ukończyło 21 osób w trakcie  kursu 6 osób

Kartę Taternika Jaskiniowego uzyskało 16 osób

W 2014 i 2015.r przeprowadzono warsztaty z poręczowania (2 razy), pierwszej pomocy, autoratownictwa i ratownictwa jaskiniowego.

2. Działalność krajowa i sportowa.

Działalność sportowa skupiała się głównie na obozach i wyjazdach weekendowych i w większości miała charakter szkoleniowy. Najciekawsze z nich to:

Eksploracja (nurkowania) w jaskini Kasprowej Niżniej - Katarzyna Turzńska

4-5 07.2015 r. Przejście Jaskini Nad Kotlinami do syfonu Dziadka Hubert Cieplak, Sara Jagiełło, Wojtek Mazik, Piotr Sienkiewicz, Andrzej Witas w 16h

6.09.2015 r. Przejście Systemu Wielkiej Śnieżnej przez Pawła Ramatowskiego i Piotra Sienkiewicza w 8h i 58 minut (jest to najszybsze przejscie tego systemu)

3. Działalność zagraniczna

- Odbyła się wyprawa eksploracyjna o charakterze alpejskim Kanin sierpień 2014.  kier. Paweł Ramatowski. Prowadzono eksplorację BC4 (-863m) i P41 (-370m)

- Udział STJ w  Wyprawie Narodowej KTJ PZA do Chin – Tomek Pawłowski i Paweł Ramatowski

- Poza tym członkowie Sekcji zorganizowali kilkadziesiąt wyjazdów szkoleniowo - poznawczych (prowadzono tam również eksplorację) do jaskiń Albanii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji i Węgier . Działalność tą prowadzono przy współpracy zaprzyjaźnionych Klubów Jaskiniowych z tych krajów.

4. Działalność klubowa:

-  Organizacja spotkania z okazji jubileuszu 65-lecia Klubu Grotołazów (STJ KW Kraków)

-  Organizacja obozu letniego na polanie Rogoźniczańskiej

-  Pokazy slajdów z wyjazdów eksploracyjnych w Kanin i do Chin

5. Działalność w strukturach KTJ PZA:

- Udział w Speleokonfrontacjach, pokazy prezentacji z wypraw w Kanin oraz nurkowań w jaskini Kasprowej Niżniej (film zdobył III nagrodę Jury)

- Udział w szkoleniach centralnych.

 

Turystyka Wysokogórska (TW)

 

Na początku 2015 r. w strukturach SWW wyodrębniła się Grupa Turystyki Wysokogórskiej, która skupia zainteresowanych turystyką wysokogórską, wspinaczy w stanie spoczynku lub odpoczynku :-), osoby, które chcą zrobić następny krok od skałek i panelu w Tatry. Do tej pory odbyły się dwa wyjazdy Grupy w Tatry. Grupa zaprosiła też 21 kwietnia 2015 r. wszystkim dobrze znanego Mariana Bałę do podzielenia się w siedzibie Klubu wiedzą na temat Doliny Białej Wody. Dużą popularnością cieszył się konkurs wiedzy z topografii Tatr, którego zwycięzcami zostali: Krzysztof Czyżewski 80 pkt., Michał Karliński 77 pkt., Mariusz Norwecki. Liderem Grupy został Maciek Rabsztyn.

 

 

Wypożyczalnia sprzętu

W tym roku w wypożyczalni SWW pojawiły się duże friendy - w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne nowości.

Przypominam że dostępny sprzęt lawinowy możecie rezerwować przez stronę SNW.

Analogicznie wspinaczkowy - przez stronę SWW.

Jeśli macie jakieś pomysły/sugestie, co można by jeszcze dokupić do wypożyczalni klubowej - to piszcie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - rozważymy zakup tego sprzętu. Z góry informujemy jednak, że nie kupujemy ‘miękkiego’ sprzętu takiego jak liny, lonże itp.

 

Najważniejsze osiągnięcia Klubowiczów

  • Olek Ostrowski zjechał z Cho Oyu

  • Artur Skrzyszowski (Klub Wysokogórski Kraków) zdobył wulkan Erebus (3795m n.p.m.) na wyspie James’a Rossa w ramach polskiej wyprawy polarnej Selma – Antarktyda – Wytrwałość. Na szczycie 21 lutego b.r. stanęło łącznie 6 osób. Liderem tej ekspedycji jest kapitan i polarnik Piotr Kuźniar.

  • Damian Granowski wygrał IV Manewry Drybonkrowe

 

Alpy:

  • Robert Rokowski, Paweł Kopta, Adam Pieprzycki, Tomasz Reinfuss - Droga Słoweńska na Grandes Jorasses,

  • Adam Ryś (KW Kraków) i Marcin Rutkowski (Wrocławski KW)

    • 17.07.2014, CAŁUN / The Shroud / Le Linceul, Grandes Jorasses V WI 4 M4 (TD+) 1100m (750m). 11 h do grani, 15 h do szczytu.

    •  22-23.04.2015 Północna ściana Eigeru - drogą klasyczną (Heckmeiera),
  • Adam Ryś (KW Kraków), Gery Straizinger
  • Gelbe Mauer, Mała Cima, Dolomity, 7b, 320m Bartek Sokołowski, Renata i Mikołajem Bielańscy

  • Bartek Sokołowski, Grzesiek Kletschka,  Adam Ryś pokonali drogę ÖTZI TRIFFT YETI wycenianą za VIII+ na Małej Cimie w Dolomitach.

 

Kanada:

  • Nophobia, Ghost Arena, Canadian Rockies, M10+ Damian Granowski, Jędrzej Jabłoński,

  • Musashi, Cineplex, Canadian Rockies, M12, Damian Granowski,

 

Tatry-zima:

  • Bakoš – Petrík, Mała Śnieżna Turnia, Dolina Czarna Jaworowa, V, A1, Janek Kuczera, Wojtek Malawski,

  • Climb Machine, Kazalnica Mięguszowiecka, Dolina Rybiego Potoku, 6+, Ilona Gawęda, Asia Klimas,

  • Danielova Cesta, Kaczy Mnich, Dolina Kacza, M7+ (uklasycznienie), Jan Kuczera, Rafał Pietrasiak,

  • Elegancja, Pośrednia Złota Kazalnica, Dolina Kieżmarska, VI+, A0, M7-, Jan Kuczera, Jacek Czech,

  • Stanisławski + Szczepański, Mały Kieżmarski Szczyt, Dolina Kieżmarska, VI, 800 m, Damian Granowski, Mikołaj Pudo.

 

Biegi górskie:

  • Ula Zimny wygrała Kierat 2015,

  • Andrzej WItas zajął 2 miesce w II Ultramaratonie Podkarpackim.

 

Odeszli od nas

 

20 lipca 2015: Mariusz Jagiełło (43 lat), w wyniku tragicznego wypadku płetwonurkowego. Mariusz był majorem Wojska Polskiego, grotołazem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 lipca 2015: Olek Ostrowski (27 lat) w wyniku wypadku przy zjeżdżaniu z Gashelbruma II. Olek był wybitnym narciarzem (zjazdy z Kazbek, Pik Lenina, Cho Oyu), ratownikiem GOPR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Media Klubowe

Strona KW

Nasza strona internetowa została zmigrowana na nowszą wersje (Joomla 3.0) i jest w ciągłym rozwoju. Wkrótce planujemy dołożyć moduły do logowania się i całej części dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany wsparciem nas Wszystkie osoby zainteresowane aktywnym rozwijaniem strony zachęcamy do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jak być na bieżąco

Biuletyn jest podsumowaniem działalności Zarządu jak i samego Klubu za pewien okres czasu.

Jest on umieszczany na stronie klubowej, jak i rozsyłany w postaci newstellera do naszych członków.

Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w Klubie sugerujemy aktywnie śledzić klubową stronę (na www i na Facebook), zapisać się dogrup dyskusyjnych czy też forum. Wszystkie informacje dot. jak to zrobić, znajdziecie na stronie poświęconej mediom klubowym.

 

Podziękowania

Na koniec chcielibyśmy wszystkim zaangażowanym w działalność klubową serdecznie podziękować.

Pojawia się coraz więcej nowych osób, które chcą działać w KW. Zachęcamy wszystkich innych, którzy są zainteresowani,  do wzięcia aktywnego udziału w życiu naszego Klubu.

Klub jest dla Was i tworzony przez Was, tak więc macie jakieś pomysły na nowe inicjatywy i usprawnienia, to piszcie śmiało na adres zarządu (znajdziecie go w stopce naszej strony).

 

  • Kategoria: Biuletyn KW

Biuletyn II/2013

Podsumowanie działań zarządu KW Kraków za II/2013

Zgodnie z sugestią z ostatniego Walnego Zebrania Członków, jak i generalnie celem poprawy komunikacji pomiędzy Zarządem KW, a członkami będziemy w miarę regularnie (kwartalnie) wysyłać mailowo w formie biuletynu informacje o działaniach Zarządu w danym okresie czasu.
Będziemy zbierać w nim najważniejsze działania i aktywności Zarządu, jak i plany na najbliższe miesiące.
Jeśli macie jakieś uwagi/sugestie, to przesyłajcie je proszę na prv.

Szkolenia i wykłady
Prowadzimy działalność szkoleniową - na samych kursach skałkowych organizowanych przez KW przeszkoliliśmy już ponad 45 osób w tym roku, w tym część z nich wstąpiła do naszego Klubu.
SWW (a głównie dzięki inicjatywie Asi Klimas) przeprowadziło szereg doszkalań skałkowych dla klubowiczów (zrzutnia, asekuracja własna, hakówka, solowanie, stanowiska), które w cieszyły się dużą popularnością.
Dla zainteresowanych dodam, że zajęcia prowadzone były między innymi przez takich znanych instruktorów jak: Waldek Niemiec, Paweł Kopta, Wojciech 'Szymon' Szymendera.
Odbyły się też dwa nieformalne wyjazdy SWW (w Sokoliki i ostatni w Tatry), na których można było się wspólnie powspinać i zintegrować :)
W klubie miały też miejsce ciekawe prezentacje Jerzego Wali (Tybet), Mariana Bały(historia wspinania) i Sebastiana Kulczyckiego (ABC tatrzańskie).

Lokal KW
Na jesieni planujemy szereg prac, aby nasz lokal uczynić jeszcze bardziej przyjaznym (m.in. montaż dodatkowego rzutnika, listw na zdjęcia na ścianach itp).
Startujemy od września i założenie jest takie, że w danym roku jedna z sekcji będzie się nim opiekowała.
To która to sekcja będzie, podejmiemy końcem sierpnia.
Planujemy też dokupić trochę wyposażenia takiego jak nagłośnienie dolnej salki, ekran, krzesła, itp.
We wrześniu planowana jest też inwentaryzacja naszej biblioteczki i uaktualnienie naszego spisu książek i przewodników na stronie.

Nowa strona KW
Ruszyły prace nad nową stroną KW Kraków.
Została zainstalowana instancja Joomla (dzięki Jarkowi Kruczkowi) i zainstalowany nowy temeplate strony (tu podziękowania dla Damiana Granowskiego).
Pracujemy nad szatą graficzną zaczynamy migrować treść ze starej strony.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany pomocą - prośba o kontakt.
Z racji okresu wakacyjnego prace odrobinę zwolnią w sierpniu, niemniej ruszamy pełną parą we wrześniu.

Rejony skalne
Zarząd KW zorganizował spotkania zarówno z IWŚ Nasze Skały i jak i przedstawicielami fundacji Wspinka, celem ustalenia wspólnych celów na najbliższe miesiące, jak i koordynacji współpracy pomiędzy tymi dwoma organizacjami.

Sprawy członkowskie
Od maja, uchwałami zarządu zostało przyjętych 12 nowych członków.
W sierpniu lokal klubu będzie zamknięty, więc jeżeli potrzebujecie coś załatwić, to albo dzisiaj (ewentualnie w przyszły czwartek), albo dopiero we wrześniu.

Najbliższe plany
Jak wspomniałem, na jesieni planujemy:
- jak co roku wystartować z treningami na sztucznej ścianie,
- ruszyć z kolejnym cyklem doszkalań, wykładów i slajdowisk,
- zmodernizować odrobinę lokal klubu,
- zorganizować kolejne spotkania integracyjne.

Wszystkim zaangażowanym w działania klubowe serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej :), a tych niezaangażowanych zapraszamy do działania.

Życzymy wszystkim udanych wakacji, życiowych przejść, bezpiecznych wspinaczek i tyle samo wyjść co powrotów.
Uważajcie na siebie podczas wszelakich aktywności wspinaczkowych/górskich/jaskiniowych abyśmy po wakacjach spotkali się w komplecie, cali i zdrowi.

Na koniec jeszcze jedno - duża część z nas ma takie czy inne koszulki klubowe.
Noście je dumnie :) i róbcie zdjęcia w ciekawych miejscach, w których będziecie.
We wrześniu/październiku zbierzemy je i te najciekawsze, kto wie, może nagrodzimy jakimś małym upominkiem :)