banner SWW

Batyżowiecki: Przedpelska-Czachor

Droga Przedpelska-Czachor (V+) na zachodnio-południowej ścianie Batyżowieckiego szczytu to ciekawa propozycja dla osób, które mają w Tatrach spore doświadczenie i nie boją się delikatnego tatrzańskiego wyślizgu ;)  

Wycena: V+

Długość: 150 m

Czas przejścia: 5h

Lokalizacja: Batyżowiecki Szczyt

Uroda: 3/5

Wystawa: południowo-zachodnia

Charakter: rysy, zacięcie, trawers

Okres do wspinania: lato/ jesień

Pierwsze przejście:1979 H.Przedpelska, M.Czachor

Pierwsze przejście zimowe:

Niezbędny sprzęt: zestaw standardowy + mikrofriendy

Podejście pod ścianę. Ok. 3h

Żółtym szlakiem z Wyżnich Hagów udajemy się pod Batyżowiecki Staw. Stąd ścieżką w stronę Kościółka i dalej pod Batyżowiecki Szczyt.

Przebieg drogi

I wyciąg
Wspinanie rozpoczynamy od prostego czwórkowego wyciągu z białych płyt. Po okołu 30 metrach dochodzimy do trawiastej półki. Kierujemy się na jej prawą stronę. Poniżej zdjęcia startu i pierwszego wyciągu. Aby uniknąć przesztywnienia liny można podzielić go na dwa mniejsze wyciągi.   

Przedpelska1Pierwszy wyciąg

Przedpelska2Orientacyjny przebieg I i II wyciągu

II wyciąg
Wymaga od nas nieco więcej finezji i zaangażowania niż pierwszy. Trudności również oscylują w granicach szeroko pojętej IV :) Dominującymi formacjami są ryski, na starcie spotkamy również krótkie, małe zaciątko. Stąd prosto do góry. Stanowisko zakładamy na wygodnej trawiastej półce. Asekuracja jest bardzo dobra.

Przedpelska3Końcówka drugiego wyciągu

III wyciąg
Kierujemy się prostym, III terenem w stronę płytowego zacięcia. Stanowisko możemy założyć bezpośrednio pod startem w kluczowy wyciąg lub korzystamy z taśmy z drogi Kordysa (ok. 5 metrów przed wspomnianym zacięciem).

IV wyciąg
Kluczowy wyciąg rozpoczynamy od pionowego zacięcio-kominka (IV+). Następnie kierujemy się prawą stroną do góry do pionowego zacięcia. W samym zacięciu bardzo dobra asekuracja i tutaj należy założyć parę przelotów, ponieważ wyżej będzie ich mniej lub będą wątpliwej jakości ;) Po około 15m w zacięciu spotkamy stary hak. 90 stopni na lewo od niego kolejny hak będzie wskazówką, żeby strawersować po słabych stopniach i chwytach w stronę filara (V+). Tam już nieco prościej. Na wielkim bloku skalnym proponuję założyć dużą taśmę. Kierujemy się w stronę półeczki, na której znajduje się sporo luźnych dużych kamieni (uwaga, żeby nie zrzucić!). Stąd do góry łatwiejszym terenem. Zakładamy stanowisko na dobrze urzeźbionych płytach z lewej strony zacięcia, przy dość wygodnej półce trawiastej.

Całe zacięcie oferuje dość trudne i wymagające asekuracyjnie wspinanie. Mamy do czynienia z ciągiem trudności (ok. 30m). Niestety jest bardzo mało stopni, chwyty też średniej lub/i miernej jakości. W kluczowych miejscach skała niestety śliska.

Przedpelska4Widok na kluczowy wyciąg. Wspina wspaniały krakowski wspinacz- Michał Semow ;)

 

Przedpelska5
Widok na zacięcie z góry. Na zdjęciu kolejny wspaniały wspinacz krakowski- Michał Majczak

V wyciąg
Komino-zacięciem do góry, by pod wielkim głazem zacząć prosty trawers w prawo (ok. 7m). Prostym terenem zbliżamy się do filarka. Proponuję obniżyć się z 1-1,5 m do dobrych stopni i chwytów. Dalej do góry, aż do przewinięcia na trawiastą półkę. Po ok. 5-6m stanowisko z czarnej taśmy. Można również założyć go nieco wcześniej, by uniknąć przesztywnienia liny i krzyków do partnera ;)

Przedpelska6
Trawers i ostatni w tym opowiadaniu wspaniały wspinacz krakowski- Artur Maślanka :)

VI wyciąg
Prosty II-III teren jak puszcza do góry do grani do stanowiska zjazdowego z Drogi Kutty.

Zejście
Zjazdy wzdłóż Drogi Kutty.
Topo znajdziecie na tatry.nfo.sk Link tutaj

contentmap_plugin