Kanin 2013

W terminie od 1 do 20 sierpnia bieżącego roku, miała miejsce kolejna XIV wyprawa eksploracyjna STJ KW Kraków, w masyw Kanin w Alpach Julijskich na Słowenii.

W otworze P41

W P41 - fot. P. Ramatowski

W tym roku celem wyjazdu były dwie jaskinie: znaleziona na poprzedniej wyprawie P 41 (-221 m) oraz znana i eksplorowana już kilka lat BC 10 (-863 m). Otwór pierwszej znajduje się niedaleko w stosunku do BC 10, apołączenie obu jaskiń, pozwoliłoby na uzyskanie systemu o deniwelacji ponad 1000 m. Dodatkowo w samej BC 10 poszukiwane jest połączenie, w jej dolnych partiach, z bardzo blisko położoną Galerią Wileńską, co w efekcie oznaczałoby dotarcie do systemuPolska Jama – Mała Boka (1319 m deniwelacji).

W P 41 szybko i sprawnie udaje się pokonać zawalisko, które skutecznie zatrzymało eksploracje w roku poprzednim. Następnie po zjechaniu 35 m studni, jaskinia kontynuuje się w kierunku północno zachodnim ciasnym meandrem. Jednak i ten zostaje szybko pokonany. W sumie w ciągu pięciu akcji, ostatecznie docieramy do bardzo wąskiego i niemożliwego do przejścia meandra na głębokości -370 m. Równolegle na poziomie -170 m odchodzi trawers zrobiony na poprzedniej wyprawie do widocznej i obszernej galerii , gdzie jak się okazało rozpoczyna się kolejna nowa studnia. Ciąg ten charakteryzuje się bardzo silnym przepływem powietrza i po serii studni poprzedzielanych zawaliskami udaje się dotrzeć do poziomu -250 m. Ostatecznie zatrzymuje nas ciasny meander z silnym przepływem powietrza i będzie to z pewnością cel kolejnej wyprawy.

W P41
W otworze P41

Eksploracja w BC 10 prowadzona była w tym roku na dwóch przodkach. Pierwszy to wspinaczka w kominach na poziomie około -100 m, drugi natomiast to sprawdzenie partii osiągniętych podczas listopadowego wyjazdu w roku 2011. Pierwszy przodek rokuje na przewyższenie głównego otworu i dalszej eksploracji w kierunku północno zachodnim. We wspinanych kominach występuję silny przewiew, natomiast same ściany są mocno zerodowane i bardzo kruche, co skutecznie uniemożliwia szybką wspinaczkę hakową. Podczas kilku akcji udaje się dotrzeć do widocznego okna w kominie, łączącego się z równoległym ciągiem. Ze względu na bezpieczeństwo (kruszyzna) dalsza eksploracja zostaje wstrzymana. W partiach tych pozostają do sprawdzenia boczne ciągi – głównie kominy. Poza wyżej wymienionym wspinaniem, w BC 10 zorganizowana zostaje akcja biwakowa na kolejny przodek. Do wspomnianych wcześniej partii, odkrytych w listopadzie 2011 roku. Po przejściu 20 m i trudnej wspinaczce hakowej, nie udaje się rozwiązać problemu komina z silnym przepływem powietrza na poziomie poniżej -800 m.Odległość tego przodka czyni eksplorację (dalsze wspinanie) wyjątkowo wymagającą, w oparciu o dwa biwaki. W pęknięciu na głębokości -750 m udaje się zlokalizować meander idący w kierunku południowo wschodnim, a więc do Małej Boki . Rozpoznane zostaje 63 m ciasnego korytarza, a dalsza droga wymaga ok 20 m wspinaczki. Silny ciąg powietrza i położenie meandra względem galerii Vilinskiej powoduję, że będzie to główny cel kolejnej wyprawy.

Niezależnie od wspomnianych dwóch, sprawdzona zostaje także jaskinia F 23, gdzie podjęte zostają próby przekopania starego dna, a także odkryte zostają partie równoległe do studni końcowej. Niestety w związku z wyjątkową kruszyzną kolejne akcje eksploracyjne zostają wstrzymane. Podczas letniej wyprawy zmierzono łącznie 424 m nowych ciągów, jaskinia P 41 została pogłębiona z 221 m do 370 m i osiągnęła łączną długość 600 m.

Uczestnicy wyprawy w Kanin w roku 2013
Uczestnicy wyprawy

W wyprawie udział wzięli:

 • Michał Kuryłowicz (STJ KW Kraków)
 • Mateusz Czerwiak (STJ KW Kraków)
 • Hubert Cieplak (STJ KW Kraków)
 • Sara Jagiełło (STJ KW Kraków)
 • Wojtek Mazik (STJ KW Kraków)
 • Paweł Ramatowski– Kierownik (STJ KW Kraków)
 • Piotr Sienkiewicz (STJ KW Kraków)
 • Marcin Struś (STJ KW Kraków)
 • Jan Poczobut (SW)
 • Andrzej Witas (STJ KW Kraków)

Oraz gościnnie:

 • Małgorzata Hercog 
 • Piotr Hercog
 • Emanuel Lis
 • Jakub Morisson

Dziękujemy PZA za wsparcie finansowe oraz sklepowi PolarSport za wsparcie sprzętowe.