Klubowe manewry z ratownictwa jaskiniowego

W tym roku, mając doświadczenie z zeszłorocznych manewrów, postanowiliśmy przeprowadzić zajęcia dwudniowe. Pierwszego dnia zajęcia odbywały się w skałkach na Dzikiej turni w Dolinie Kluczwody, gdzie ćwiczyliśmy podstawowe elementy ratownictwa jaskiniowego. Po wprowadzeniu teoretycznym, każdy z uczestników zapoznał się z planowanym przebiegiem transportu noszy. Następnie uczestnicy wedle wskazań przygotowali stanowiska przez które kolejno miały wędrować nosze.

 

Po przygotowaniu stanowisk przeszliśmy do działań ratowniczych, które obejmowały następujące elementy: wyciągnięcie noszy z poszkodowanym po skośnej tyrolce, wyciągnięcie noszy do góry za pomocą balansu, następnie przejęcie przez drugi balans. Na samej górze osoby znajdujące się na stanowisku miały za zadanie, przy pomocy flaszencuga, wyciągnąć nosze w bezpieczne miejsce. Na górze nastąpiła zmiana poszkodowanego w noszach i następnie transport odbywał się po tych samych stanowiskach w kierunku przeciwnym. Oczywiście uczestnicy również zmieniali swoje położenia dzięki czemu mogli w bezpośredni sposób przećwiczyć wszystkie elementy.

            Drugiego dnia mimo nie najlepszej pogody, zajęcia odbywały się w Jaskini Racławickiej. Transport noszy obejmował następujące elementy: zwiezienie noszy na dno jaskini z wykorzystanie dwóch stanowisk oraz bloczka kierunkowego. Następnie wyciągnięcie noszy tą samą drogą do góry. Zaczęliśmy od przygotowania poszczególnych stanowisk, następnie zapakowaliśmy poszkodowaną w nosze (którą w tym dniu była Patrycja Mikulska  i trzeba powiedzieć, że nie czuła się w noszach zbyt pewnie  J) i przeszliśmy do transportu. Trzeba przyznać,  że akcja przebiegła zdecydowanie sprawniej niż w roku ubiegłym,  a co najważniejsze w pełni bezpiecznie. Niewątpliwie było to spowodowane faktem, że dzień wcześniej uczestnicy mogli przećwiczyć wszystkie elementy.

Podsumowując były to udane zajęcia, które oprócz waloru szkoleniowego miały również walor integracyjny środowiska naszej Sekcji. Po raz kolejny potwierdziło się, że warto organizować tego typu szkolenia i warto w nich uczestniczyć.

W zajęciach udział wzięli członkowie Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków. Kadrę instruktorską stanowili licencjonowani instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu:  Sławek Zagórski i Piotr Sienkiewicz.