KW banner 

Zmarł Irek Kołcon

irek

W dniu 11 lutego 2020 zmarł we Wiedniu Ireneusz Kołcon, w swoim czasie bardzo dobry wspinacz a przez całe życie znakomity narciarz wysokogórski, człowiek o dużym górskim doświadczeniu. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej.

Uroczystości pogrzebowe wraz z Mszą Świętą odbędą się w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim w piątek dnia 28.02.2020 o godzinie 12:20. 

Ireneusz Kołcon (ur. 4.06.1953 Kraków), taternik, alpinista i narciarz. Absolwent Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego AGH. Od 1980 do 1992 roku pracownik Zakładu
Węgli, AGH na stanowisku inż.-techn. oraz asystenta. W 1992 roku ukończył studia filozoficzne na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie.
W 1998 roku uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie górniczym Montanuniversitaet Leoben w Austrii. Jego praca dotyczyła badań petrograficznych i palinologicznych złóż węgla brunatnego Koeflach – Voitsberg w Styrii.

Od 1974 roku członek Klubu Wysokogórskiego w Krakowie gdzie rozpoczął swoją działalność górską. Instruktor alpinizmu i narciarstwa. Wspinał się w Tatrach gdzie latem pokonał m. in, drogi wspinaczkowe na Kazalnicy drogą Kiełkowskiego, Filar, Diretissimę Płn. Ściany Małego Kieżmarskiego, Diretissimę Żółtej Ściany oraz zimą Płn- Wsch. ścianę Mięguszowieckiego Szczytu drogą Surdela, Pośredni Gerlach drogą Stanisławskiego, Stanisławskiego na Mnichu, Diretissimę Kieżmarskiej Kopy. W Alpach przeszedł m.in. drogę Bonattiego na Grand Capucin. Późniejsza działalność górska była głównie narciarska.

Uczestniczył w wielu alpejskich eskapadach narciarskich takich jak Haute Route, Hoch Tirol, Tour du Ciel, Oetztaler Runde, Silvretta Runde. Na nartach zdobył parę czterotysięczników m.in. Mont Blanc du Tacul, Bishorn, Gran Paradiso, Monte Rosa, Allalinhorn, Breithorn.
Oprac. Piotr Lutyński

Powyższy tekst pochodzi z opracowania “Taternicy byli i są wśród nas”, w którym zebrano biogramy ludzi gór związanych z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.