KW banner 

MAS – czyżby kolejny rekord frekwencyjny?

Pierwszą edycję MAS przeprowadzono w 2010 roku jako część Bezciśnieniowego Meetingu Wspinaczkowego 2.1. Miejscem zmagań była Dolina Kobylańska. W imprezie wzięło wtedy udział 36 zespołów (czyli 72 uczestników). Wśród kobiet triumfowały Anna Kwiecińska i Beata Żbikowska, wśród mężczyzn – Bartłomiej Białas i Grzegorz Rettinger, a najlepszym zespołem mieszanym byli Anna Dara i Jakub Kwieciński. Relację filmową można obejrzeć poniżej:


Rok później przeniesiono Memoriał do innej doliny aktywnie eksplorowanej przez Skwira, do Doliny Będkowskiej. Na polanie pod Sokolicą, gdzie było biuro zawodów, stawiło się aż 95 zespołów. O zwycięstwie nie decyduje jedynie szybkość pokonywania kolejnych dróg, ale również taktyka. Dobry taktyk wykorzystuje okazje, ale najlepszy – tworzy swoje własne, więc do przemieszczania się między sektorami część zawodników używała rowerów. W tej edycji triumfowały zespoły w składzie: Maciej Dobrzański i Wojciech Karnaś , Anna Górka iJoanna Zając, oraz w kategorii mieszanej - Wioletta Soboń i Marcin Opozda, Jednemu z zespołów udało się przebyć 26 dróg.

16memorial-dyskusje
Wspinanie na II Memoriale, fot. Ola Tyrna/MAS


16memorial-cyrk
Wspinanie na II Memoriale, fot. Ola Tyrna/MAS


Wspinanie w Będkowskiej tak przypadło zawodnikom do gustu, że kolejny, trzeci Memoriał rozegrano również tutaj w 2012 r. Wystartowało 89 zespołów, a nieznacznie niższą frekwencję w porównaniu do roku poprzedniego należy tłumaczyć słabą pogodą tuż przed imprezą (padało jeszcze rano w dniu zawodów…). Poziom sportowy ciągle rósł – zwycięski zespół Andrzej Marcisz i Robert Nejman pokonał 36 dróg! W pozostałych kategoriach zwyciężyły zespoły Asia Klimas (drugie z rzędu zwycięstwo) w zespole z Iloną Gawęda oraz Iwona iPiotr Soczyńscy. Relacja filmowa:


17mas2012-wspin3
Wspinanie na III Memoriale oraz nagrodzone zespoły, fot. Monika Strojny/MAS17mas2012-podium-meskie
Wspinanie na III Memoriale oraz nagrodzone zespoły, fot. Monika Strojny/MAS


Po raz kolejny padły rekordy ilości pokonywanych dróg – kilka zespołów pokonało ich ponad 40, a zwycięzcy – Rafał Kuchta i Mariusz Farat – aż 57. Echa tego wyniku na długo zelektryzowały środowisko wspinaczkowe. Wśród kobiet zwyciężyły Justyna Gorzoch i Sylwia Zarzycka z KW Warszawa, a wśród zespołów mieszanych – drudzy rok wcześniej Olga Niemiec i Adrian Chmiała.

Relacja filmowa z ubiegłego roku:


15-Memorial-Andrzej-Skwirczynskiego-w-skalach
Czwarty MAS, fot. Bartłomiej Klimas/MAS


15-Memorial-Andrzej-Skwirczynskiego-start
Czwarty MAS, fot. Bartłomiej Klimas/MAS


Tegoroczna  edycja, podobnie jak IV MAS, odbędzie się w Ostańcach Jerzmanowickich. Już teraz zapowiada się kolejny rekord frekwencyjny (na dziś zapisanych jest 115 zespołów). W jury zawodów zasiądą Rafał Nowak, Tomasz Ręgwelski i Piotr Sztaba. Oprócz skromnych nagród i pamiątkowych haków dla najlepszych, będzie można wylosować dużo wartościowych fantów. Najciekawszym z nich jest oczywiście wycieczka na finał Petzl RocTrip 2014, który odbędzie w Turcji (http://www.petzl.com/roctrip). Nagrodę specjalną ufundowała firma AMC, dystrybutor marki PETZL w Polsce. PETZL sponsoruje Memoriał już od 3 lat. W losowaniu weźmie udział po 5 najlepszych zespołów z każdej kategorii. Szykujcie formę i do zobaczenia 10 maja!

Memorial_AS_logo_2014
Wojtek Anzel, Maciek Chmielecki
Klub Wysokogórski Kraków

pasek.sponsorski.vMAS