banner SWW

Luksemburg – pierwsza liga europejskiej wspinaczki skałkowej

 

Tak – kraj, który niewielu wspinaczy kojarzy ze wspinaniem śmiało można zaliczyć do najbardziej atrakcyjnych celów dla wspinacza skalnego w Europie! A to za sprawą raptem 151 dróg ogródka wspinaczkowego Wanterbaach w miejscowości Berdorf. Na kilkunastu piaskowcowych turniach i ściankach ciągnących się wzdłuż zalesionego zbocza znajdziecie wielką różnorodność pierwszorzędnego wspinania. Uklamione przewieszenia, techniczne piony, rajbungi, dziurki, krawądki, rysy, kanty, zacięcia, a wszystko to uformowane w pięknym piaskowcu. Nawet glony i porosty niezbyt przeszkadzają we wspinaniu, a nadają ścianom zaskakujące kolory. Drogi są doskonale ubezpieczone (ringi, stanowiska), a ich długość dochodzi nawet do 35 metrów. Zakres trudności dróg jakie tu znajdziemy rozciąga się od 2b do 8c. Choć skał w okolicy Berdorfu jest wiele, to ze względu na ochronę przyrody udostępniono do wspinania tylko ten stosunkowo niewielki rejon.

Berdorf to miasteczko leżące trzy kilometry od granicy z Niemcami, a ok. 30 od stolicy kraju miasta Luksemburg.

Planując podróż samochodem warto pamiętać, że w Luksemburgu jest chyba najtańsze paliwo w tej części Europy (lato 2012: E95 1,3 EUR/L ).

Jeśli w trakcie pobytu w Berdorfie zapragniemy wapienia i nieco wyższych ścian można wyskoczyć na 1-2 dni do belgijskiego Freyr. Dobrym pomysłem na dzień restowy jest zwiedzanie Trewiru (Trier) w Niemczech.

 

 

Przewodnik Climbing in Berdorf (wyd. 2) jest dostępny w informacji turystycznej w centrum Berdorfu w cenie 18 EUR. Topo jest estetycznie wykonane na czytelnych zdjęciach skał.  

 

Aby wspinać się w Berdorfie wymagane jest uzyskanie zgody odpowiedniego organu Wielkiego Księstwa Luksemburga. Należy pobrać formularz, wydrukować go, wypełnić i wysłać tradycyjną pocztą. Mimo bliskości epicentrum unijnej biurokracji luksemburskie urzędy pracują wzorowo. Każdy aplikujący o zgodę otrzymuje ją, a pozwolenie wydawane jest natychmiast. Otrzymujemy je listem zwrotnym w formie legitymacji wydrukowanej na solidnym papierze ze znakami wodnymi. Pozwolenie wydawane jest na rok bieżący. Legitymację trzeba mieć przy sobie w trakcie wspinania na wypadek kontroli. W terenie trzeba oczywiście przestrzegać pewnych zasad, o których informuje nas list załączony do pozwolenia.

 

Okładka legitymacji-pozwolenia na wspinanie w Berdorfie

(za www.nonstopclimbing.nl)

 

Przydatne linki

Podanie o pozwolenie na wspinanie w Berdorfie

O wspinaniu w Berdorfie na climbing.lu 

 

Kempingi

 

http://www.bonrepos.lu/

http://www.camping-martbusch.lu/ - bardzo przyjemny kemping, kilka minut marszu od skał 

 

contentmap_plugin