Logo

Niszowe wspinanie - Jelašnička Klisura, Serbia

 

Chociaż Bałkany pełne są pieknych skał, to tylko nieliczne rejony wspinaczkowe w krajach bałkańskich znane są Polakom, a już taka Serbia zdecydowanie nie bywa celem naszych wspinaczkowych wojaży. Jeśli jednak los rzuci nas do południowej Serbii, to warto spróbować prawdziwie niszowego wspinania ;-)

Jelašnička Klisura leży w pobliżu miasta Niš (czyt. Nisz), u podnóża gór Suva (Sucha) Płanina. Jest to wapienny wąwóz wycięty przez wody potoku Studena. Do wspinania udostępniono tu ok. 215 sportowych dróg wspinaczkowych w 16 sektorach różniących się wystawą, długością i charakterem dróg. Jelašnička Klisura to największy ogródek wspinaczkowy Serbii. Warto zapoznać się z wystawą poszczególnych sektorów, tak aby wspinać się zawsze w cieniu - Jelašnička Klisura daje takie możliwości. Wspinanie głównie w pionach i w nieco połogich formacjach, choć sektor H2O to miejscowa kuźnia mocy z krótkimi a treściwymi drogami w przewieszeniu. Drogi są wycenione raczej mocno, warto więc rozwspinać się najpierw na drogach stosunkowo łatwych. Choć w Jelašničkiej Klisurze znajdziemy drogi o trudnościach od 5b do 8b, to wspinając się w niższych przedziałach skali można tam szybko wyczerpać drogi z tego zakresu. Natomiast wspinając się co najmniej na poziomie VI.1 OS można śmiało zaglądnąć do Jelašničkiej Klisury na dłużej. Protekcja na większości dróg jest przeciętnej ale wystarczającej jakości. Większość przelotów to spity i kotwy HSA, częto posiadają one plakietki domowej roboty. Tylko nieliczne przeloty to ringi. Niektóre drogi kończą się jednym lub dwoma spitami ze zwykłą plakietką trzeba być więc przygotowanym na rozmaite manewry pozwalające odzyskać sprzęt po zjeździe. Jako, że Jelašnička Klisura stanowi rezerwat przyrody, należy liczyć się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad związanych z ochroną przyrody i zamknięciem niektórych dróg (podane w przewodniku online).

Jelašnička Klisura dostarcza też wspinaczom oryginalnych doznań pozawspianczkowych. Co kilkanaście minut krętą wąską drogą pędzą czerwone autobusy podmiejskiej linii łączącej Niš ze wsią Studena. Kilka wiat stojących na polance nad potokiem stanowi popularne wśród lokalsów miejsce imprezowo-grilowe, a aromat sączący się z dużego kontenera na śmieci stojącego nieopodal nie pozostawia złudzeń co do pochodzenia nazwy pobliskiej drogi wspinaczkowej – Amonjak. Niemniej jednak te niedoskonałości dotyczą pojedynczych miejsc, nie wpływając negatywnie na moje ogólne – pozytywne - wrażenie, jakie wyniosłem z tego rejonu. Wąwóz jest bardzo malowniczy, a widoki na nieodległe grzbiety Suchej Płaniny dodają mu jeszcze uroku.

W niedalekiej okolicy znajduje sie o wiele większy wąwóz - Sićevačka Klisura, w którym opisano jeden ogródek wspinaczkowy. Nie znam tego miejsca z autopsji, więc sygnalizuję jedynie możliwość odwiedzenia tego miejsca przy okazji wspinania w Jelašničkiej Klisurze.

Uważam, że Jelašnička Klisura to interesujący cel na wiosenny niskobudżetowy wypad wspinaczkowy. Zdecydowanie dla zmotoryzowanych!

Charakterystyka wspinaczkowa

    • drogi sportowe od kilku do 30 metrów długości
    • 4 drogi sportowe wielowyciągowe do 90 metrów długości (w sektorze Big Dream)
    • ubezpieczone głównie spitami/kotwami HSA, z rzadka ringi
    • liczba dróg: ok. 215
    • czas dojścia z auta: 0 – 10 min
    • optymalne warunki: kwiecień-maj, październik-listopad
 

 

Noclegi, zakupy, czas wolny

Choć Serbowie polecają kilka miejsc biwakowych w samym wąwozie, zdecydowanie odradzam nastawianie się na nocleg w tamtych miejscach. Są one niezbyt wygodne, a biwak w wiatach, w świetle latarni, wśród grilowych imprez, z autami i autobusami kursującymi od wczesnego rana do późnej nocy należy traktować jako ostateczność. Idealnym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie kwatery w podliskim uzdrowisku Niška Banja. W wielu prywatnych domach można znaleźć kwatery w cenach ok. 5-7 EUR/os./noc z dostępem do kuchni i łazienki. Niška Banja oferuje też urokliwy zadbany deptak z knajpkami, park i źródła wód leczniczych. Kilka sklepów spożywczych powinno dostarczyć wszystkich podstawowych kulinariów. W poszukiwaniu supermarketów trzeba się udać do Niszu, tam też znajdziemy trochę zabytków do zwiedzenia w dzień restowy (np. arsenał, wieża czaszek).

Przewodnik

Jelašnička Klisura

Sićevačka Klisura

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.