KW banner 

13. Krakowski Festiwal Górski

Krakowski Festiwal Górski jest niewątpliwe jedną największych i najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce. Co roku odwiedza go ogromna rzesza osób zafascynowanych wszelkimi rodzajami aktywności górskich, a bilety wstępu wyprzedają się w błyskawicznym tempie. Trzydniowy program obejmuje bogaty wachlarz prelekcji i wykładów o różnorodnej tematyce dotyczącej gór, konkursy filmowe, a także kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego.

Cenionym aspektem festiwalu są występy wybitnych osobowości górskich. Wśród tegorocznych zagranicznych gości znaleźli się Sir Chris Bonington (brytyjska gwiazda alpinizmu i himalaizmu), Hazel Findlay (pasjonatka wspinania tradowego z Wielkiej Brytanii) oraz Klemen Premrl (słoweński specjalista wspinania lodowego). Niekończące się owacje, które zebrał 81-letni Chris, dowodzą jak bardzo doceniane są jego przejścia i dokonania górskie, a także wskazują na uznanie pod adresem jego sprawności i kondycji w niemłodym już wieku. Na festiwalu nie zabrakło również znakomitych polskich postaci takich jak Krzysztof Wielicki, Andrzej Bargiel, Janusz Gołąb czy też Marcin Tomaszewski. Ich licznych sukcesów i osiągnięć nie sposób zmieścić w kilku zdaniach.

Wśród członków klubu szczególnie pozytywne recenzje zebrały opowieści Bogumiła Słamy czy prelekcja Anny Okopińskiej. Słuchając historii opowiadanych przez „ludzi gór” z bogatym bagażem wspinaczkowych doświadczeń, można nie tylko poznać bliżej te postacie i dowiedzieć się, jak to było w dawnych czasach, ale przede wszystkim odnaleźć w sobie wewnętrzną motywację oraz inspirację do działania.

Jeśli chodzi o konkurs filmowy, to najlepszym filmem 13. KFG okazał się „Adventures of the Dodo” Seana Villanueva O’Driscoll, który zgarnął I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym oraz Nagrodę Publiczności (cytując jednego z klubowych kolegów: „obraz niósł ze sobą wielki ładunek autentyzmu i inspirującej przygody”). W ramach Konkursu Filmu Polskiego zwyciężył „No ski no fun”Dariusza Załuskiego. Trzeba podkreślić, że spośród zaprezentowanych produkcji szczególnie pozytywne opinie wśród członków klubu zebrał film „Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski”, będący niejako hołdem oddanym wybitnej postaci. Pochlebne komentarze padły też pod adresem „K2 and the Invisible Footmen” czy „Redemption. The James Pearson Story”.

Poza występami osobowości górskich, pokazami filmów, kiermaszem, dodatkowym punktem w programie była wystawa „Szukając Raju”, prezentująca niezwykłe fotografie górskie Julity Chudko.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, podczas festiwalu KW Kraków miał możliwość promocji swojej działalności. Tegoroczną atrakcją stoiska był konkurs wiedzy skierowany do uczestników festiwalu. Spośród uczestników, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi wylosowano 5 nagród.

Tym, czego zabrakło na 13. KFG, były finały Mistrzostw Polski w Bulderingu, które w poprzednich edycjach stanowiły istotną część trzydniowej imprezy, ciesząc się ogromną popularnością i gromadząc przy tym sporą publiczność. Tę lukę miały wypełnić towarzyskie zawody boulderowe KFG KRAK’em ALL, które zorganizowano jako imprezę towarzyszącą w Centrali Ruchu Avatar. Być może Pawilon Sportowo-Dydaktyczny UEK jest już niewystarczający dla tak popularnego festiwalu?

Na koniec trzeba podkreślić, iż KFG jest niecodzienną okazją do spotkania ludzi gór, poznania ich opowieści, sukcesów, doświadczeń. Impreza daje możliwość kontaktu z ikonami światowego alpinizmu i himalaizmu. Jednak podczas tego typu wydarzeń warto pamiętać również o tych, którzy pozostali w górach na zawsze.