KW banner 

Nowy Taternik 2/2014

Rafał Sławiński. Duma Polski, duma Kanady. We wrześniu znów będziemy mogli spotkać się z nim podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Jednak już teraz przygotował niespodziankę dla Czytelników „Taternika”. W najnowszym numerze przeczytacie tekst, który Rafał napisał w języku angielskim dla cenionego pisma – „American Alpine Journal”.

    Specjalnie dla „Taternika” materiał pt. „K6 West (7040 m) – nie mogłem oderwać oczu od tego szczytu” wzbogacony pięknymi zdjęciami przetłumaczył Andrzej „Negro” Sławiński, ojciec Rafała.

    Z tekstu biograficznego autorstwa Janusza Kurczaba dowiemy się natomiast, jak Rafał trafił z Polski do Kanady i z Tatr w Karakorum: "Zaczynał jako mały chłopiec od nart, na Kasprowym Wierchu i w Szczyrku. Dziś 47-letni Rafał, obywatel Kanady, jest jednym z najwybitniejszych wspinaczy na świecie." Oczywiście, w tym numerze jest też sporo o Złotym Czekanie, najbardziej prestiżowym wyróżnieniu dla alpinistów, które Rafał wraz z Ianem Welstedem otrzymali za zdobycie K6 West. "W cieniu ataku terrorystycznego pod Nanga Parbat dwóch wspinaczy rozwiązało jeden z ostatnich wielkich problemów alpinizmu" – napisał portal adventure.nationalgeographic.com.


       Mamy i drugiego bohatera tego numeru – Reinholda Messnera, który w czerwcu gościł we Władysławowie, gdzie odsłonił rzeźbę „Korona Himalajów”, ma też tu – obok polskich himalaistów - swoją gwiazdę. Ci, którzy byli na uroczystościach, zgodnie potwierdzają, że zobaczyli R. Messnera łagodnego, ciepłego, zainteresowanego Polską i wydarzeniami. O tym, co się działo nad Bałtykiem i o kulisach wydarzeń opowiadają w „Taterniku” Michał Kochańczyk i Ryszard Kowalewski.
           „Taternik” przez ponad 100 lat (dokładnie 107) podsuwał wspinaczom nowe cele wspinaczkowe, zamieszczane były szczegółowe opracowania i monografie mało znanych rejonów. Tak jest i tym razem -Janusz Majer, Anita Parys i Jerzy Wala przedstawiają Dolinę Ghidims w północnym Karakorum, mowa jest też o dziewiczych szczytach w Indiach.
        Co ekscytuje instruktora PZA Dariusza Poradę? Oczywiście „mechaniki” i dlatego przygotował szczegółowy poradnik sprzętowy pt. „Mechaniczna ekscytacja”, bo: "w życiu każdego wspinacza przychodzi taka chwila, gdy musi zadecydować o wymianie sprzętu".
           A w Jaskini Kasprowej Niżniej nastąpił w tym roku przełom w eksploracji, a to za sprawą Katarzyny Turzańskiej i Pawła Poręby. To jednak Kasia zanurkowała w odkrytym 12 lat temu przez Krzysztofa Starnawskiego Syfonie Kocim. Natomiast w maju odbyły się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych i, oprócz relacji, w „Taterniku” znajdziecie wywiad z nowym/starym, bo już trzykrotnym mistrzem Polski – Michałem Macioszczykiem. Ten niedawno wybrany na prezesa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego grotołaz marzy o tym, by: "Zdobyć tych 14 naj... najgłębszych jaskiń świata."
        A oprócz tego tradycyjnie w najnowszym numerze publikujemy ciekawostki, relacje, opowiadania, są działy: szkolenie, pożegnania, wspomnienia, narciarstwo wysokogórskie, sporo jest o górach wysokich i oczywiście naszych ukochanych Tatrach, którymi „Taternik” żyje od początku swojego istnienia.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do lektury,
Renata Wcisło


„Taternik” dostępny jest w EMPIKACH, wybranych sklepach górskich, zakupu można też dokonać przez stronę internetową:http://www.taternik.org/


Spis treści:
* Reinhold Messner i wybitni polscy himalaiści w Alei Gwiazd
* Sportu nad Bałtykiem (M. Kochańczyk)
* Gwiazdy Festiwalu Sportu – widziane z boku (R. Kowalewski)
* Z pamiętnika Michała Kochańczyka
* Złoty Czekan dla Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda (J. Kurczab)
* Rafał Sławiński – z Kasprowego Wierchu w Karakorum (J. Kurczab)
* K6 West (7040 m) – nie mogłem oderwać oczu od tego szczytu (R. Sławiński)
* 75. rocznica zdobycia Nanda Devi East – ten sukces zapoczątkował polską drogę w góry wysokie (A. Okopińska)
* Rok 2013 w górach wysokich (J. Kurczab)
* W poszukiwaniu celów wspinaczkowych – Dolina Ghidims w północnym Karakorum
* Opracowania rejonu i historia eksploracji Doliny Ghidims w północnym Karakorum (J. Majer)
* Morze dziewiczych szczytów: Dosti Sar (6063 m) i eksploracja Doliny Ghidims Dur (A. Parys)
* Dziewicze szczyty w Indiach – Likir Peak (5619 m) i Nia Peak (5681 m) (M. Skowrońska, J. Wala)
* Sezon 2014: Pogoda nie dla narciarzy (M. Zwoliński)
Rozmaitości
* PAO DE ACUCAR – wspinanie w Rio de Janeiro (R. Remisz)
* Patagonia niełaskawa dla wspinaczy
* Zima w Alpach: Les Droites i droga Tourniera (R. Zając)
* Dziabki w kobiecych paluszkach, czyli podsumowanie kobiecego zimowego wspinania (K. Tasz, E. Sadowska)
* Stu taterników – seniorów w Morskim Oku (B. Morawska-Nowak)
Kościelce – ściany zachodnie, nowe wydanie fotomapy
* Nowe drogi w Tatrach (M. Pronobis)
* Film o zakopiańczykach
* Tablica poświęcona Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu na cmentarzu pod Osterwą (A. Korpal)
* Literatura
* Mistrzostwa grotołazów – wygrali prezesi klubów
* Zdobyć tych 14 „naj”... najgłębszych jaskiń świata (wywiad z Michałem Macioszczykiem)
* Przełom w eksploracji Kasprowej Niżniej (P. Poręba, D. Lermer)
Mechaniczna ekscytacja (D. Porada)
* W Białce jak w kanionie (P. Wierzbicka)
* Lektura dla alpinistów, którzy mają rodziny (B. Kowalski)
* Rocznica zdobycia Kangbachena (7903 m)
* Wspomnienie o Szymonie Wdowiaku: widział góry mistyczne, zamieszkałe przez Bogów
(A. Okopińska)
* Wspomnienie o Andrzeju Pietraszku „Wraczu” (W. Brański)
* Pożegnania (Szymon Wdowiak, Andrzej Pietraszek, Antoni Janik, Jan Tybor, Wanda Henisz-Kamińska, Zdzisław Jakubowski, Janusz Mączka)