KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

 • Michał Semow
 • Kategoria: Aktualności

KW Kraków na Integrowaniu Przez Wspinanie

integrowanie przez wspinanie logo

 

W tym roku dołączamy do ekipy organizującej imprezę Integrowanie Przez Wspinanie, która odbędzie się 19-21 maja w dolinie Będkowskiej.

20 Maja naszą tymczasową siedzibą będzie łąka pod Dupą Słonia.

Znajdziecie tam nasz stoisko, a przy nim kilka osób, które w ciekawy sposób opowiedzą Wam o Klubie, jego historii oraz przekonają, że aby do niego należeć nie trzeba być koniecznie alpejskim wojownikiem :)

Przygotowaliśmy też dla Was też trochę atrakcji. Będą warsztaty z doświadczonymi instruktorami PZA jak i ciekawe zawody.

Na razie uchylimy tylko trochę rąbka informacji o atrakcjach jakie na Was tam czekają.

Warsztaty:

 1. [Hop do dziury]: Paweł Ramatowski (STJ KW Kraków) czyli Pablo, doświadczony instruktor PZA i wieloletni eksplorator jaskiń (nagrody Kolosy 2006, 2016) pokaże Wam podstawy technik jaskiniowych, czyli jak wleźć i wyleźć bezpiecznie z dziury :) Będziecie mogli zobaczyć jak wygląda arsenał sprzętu jaskiniowego, czemu jest go tak dużo i jak go używać. Ci najwytrwalsi będą mogli poćwiczyć pod jego okiem podchodzenie i zjazdy na linie.

 2. [Sprzęt wspinaczkowy wczoraj i dziś]: Wojtek Szymendera (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków) bardziej znany jako Szymon, to osoba doskonale znana w środowisku wspinaczkowym. Dużo by pisać o jego doświadczeniu szkoleniowym i wspinaczkowym. Niech tutaj wystarczy fakt, że jako członek ekipy Kaskaderów (lata 70), do dziś pozostaje aktywnym instruktorem, wspinaczem no i rowerzystą. Rocznie robi więcej kilometrów na rowerze niż niejeden z nas samochodem :) Szymon opowie Wam jak przez lata wyglądała ewolucja sprzętu wspinaczkowego i podzieli się z Wami swoim doświadczeniem odnośnie tego co i kiedy najlepiej używać w dzisiejszej wspinaczce.

 3. [Trening uzupełniający we wspinaczce]: Tomasz Ręgwelski “Mendoza” (instruktor PZA, KW Kraków), jako pierwszy powtórzył mistyczną “Nieznośnej lekkości bytu” VI.7  w jaskini Mamutowej. Na codzień pracuje w katedrze alpinizmu krakowskiego AWF, przez co metodykę treningu wspinaczkowego zna jak mało kto. Mendoza opowie i zaprezentuje Wam  co i jak ćwiczyć, aby zminimalizować ryzyko kontuzji wspinaczkowej. Zatem zobaczycie jakie ćwiczenia stosować do wzmocnienia mięśni antagonistycznych / głębokich, jak i do rozciągania tych funkcjonalnych. Poznacie też tajniki skutecznej rozgrzewki i treningu uzupełniającego.

 4. [Związać skutecznie]: Łukasz Depta (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków,  hardrock-wspinanie.pl) ps. Zetor to źródło niespożytej energii, siły i pozytywnego nastawienia do świata. Jechać z Krakowa w Tatry na wspinanie rowerem? Dla niego to żaden problem :) Ma za sobą kilometry przewspinanych dróg ( w tym też nowych) w górach i skałach całego świata. Zetor pokaże Wam podstawowe węzły przydatne we wspinaczce i nie tylko. Dowiecie się które i kiedy najlepiej stosować.

 5. [Przewiąż się bezpiecznie] Jasiek Kuczera (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków,  hardrock-wspinanie.pl). Jeśli ktoś ma zasługiwać na miano zimowego wojownika, to na pewno jest nim Jasiek. Na swoim koncie ma szereg powtórzeń, jak i nowych dróg zimowych o srogich wycenach i powadze. Jasiek opowie jak powinno się poprawnie przewiązać przez stanowisko, po zakończonej wspinaczce, aby bezpiecznie powrócić na ziemię. Sprzeda Wam też kilka przydatnych patentów, które pozwolą Wam ustrzec się błędów podczas tej, z pozoru prostej operacji.

DSC03736small

 

Poza warsztatami będą też dodatkowe atrakcje jak zawody we wspinaniu na czas, czy też nietypowym obuwiu :)

Więcej szczegółów podamy wkrótce.

Poza warsztatami i zawodami Pablo (Paweł Ramatowski) będzie miał prelekcję odnośnie ostatniej wyprawy STJ KW Kraków do Kanin, za którą ekipa otrzymała wyróżnienie na gali tegorocznych Kolosów.

Wieczorem zaś zapraszamy na klubowe ognisko i tajemniczy kocioł Grażyny :)


Tak więc, będzie się dużo działo - do zobaczenia w sobotę pod Dupą Słonia!

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Smutna wiadomość - Krzysztof Dziubek nie żyje

Dotarła do nas smutna wiadomość - znakomity krakowski alpinista, Krzysztof Dziubek nie żyje.

Krzysiek był wieloletnim członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków. Wśród jego dokonań było pierwsze polskie wejście na Cerro Torre w Patagonii, pierwsze polskie zimowe przejście filara Croza na Grandess Jorasses.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 13 kwietnia o godz.12 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Nowy wymiar kursu skałkowego w KW Kraków

SokolikiFascynuje Ciebie górski świat?
Czasem przemierzasz tatrzańskie szlaki i gdzieś wysoko w górze, słyszysz nawoływania taterników? 

Chciałbyś do nas dołączyć i zasmakować nowego wymiaru gór jaki daje wspinaczka?

W tym roku, kierując się sugestiami naszych kursantów przygotowaliśmy rozszerzony kurs skałkowy, który przypadnie do gustu:

 • turystom górskim, szukającym nowych wyzwań,
 • wspinaczom ściankowym, chcącym postawić pierwsze kroki w skałach
 • tym, którzy potrzebują gruntownie uporządkować swoją wiedzę na temat wspinania,
 • wszystkim, którzy po prostu chcą spróbować wspinaczki. 

Jak sama nazwa wskazuje, kurs rozszerzony jest dłużyszy od standardowego, przez co zdecydowanie lepiej pozwoli Was przygotować do wyzwań jakie stawia wspinaczka. 

Jeżeli chciałbyś poznać więcej szczegółów, a może i się zapisać - zapraszamy do zapoznania się z jego programem.

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

8. Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już wkrótce

MASVIII WWW TLO

27 maja (sobota) w Dolinie Kobylańskiej po raz ósmy odbędzie się Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego.

Zapraszamy na jedne z najbardziej znanych i lubianych towarzyskich zawów wspinaczkowych organizowanych przez Klub Wysokogórski Kraków. Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez środowiska wspinaczkowego. 27 maja widzimy się po raz ósmy, tym razem w Dolinie Kobylańskiej. Zabierzcie ze sobą partnera do liny, który sprawdzi waszą ósemkę, zabierzcie przyjaciół, którzy będą kibicować, no i dobry humor, który może zastąpić dobrą pogodę.

Szczegóły dotyczące zapisów i samego wydarzenia publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej zawodów www.mas.kw.krakow.pl oraz na Facebookowym profilu imprezy. Już teraz możemy jednak zdradzić, że szykujemy dla Was kilka niespodzianek.

Memoriał jest okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także, a może przede wszystkim do integracji środowiska wspinaczkowego i świetnej zabawy, stąd też jest to impreza dla wszystkich - bez względu na poziom sportowy i ilość spręża. Do zobaczenia 27 maja w Dolinie Kobylańskiej. Mamy nadzieję, że spotkamy się w licznym gronie.

8.MAS