KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego KW 2017

B 10 B Pierwsze minuty czterodniowego zejscia Kaukaz Szchara Południowy Filar 2016 08 22Jak co roku na Wigilii klubowej rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny im. Piotra Kasprzyka. 

W tym roku swoje zdjęcia zgłosiło 31 osób i warto dodać, że poziom był bardzo wysoki :)

Wśród nadesłanych i zakwalifikowanych zdjęć Jury konkursu w osobach:
- Jakub Gałka - przewodniczący, 
- Magda Tracz,
- Tadek Kuchno,
- Michał Gradziński
wybrało te najlepsze + przyznało szereg wyróżnień. Dodatkowo wśród wszystkich zgłoszonych zdjęć członkowie KW wybrali te najlepsze w każdej z kategorii (nagroda publiczności).

Kilka zdjęć, ze względu na datę ich wykonania (wcześniej niż 2016) nie zostało zakwalifikowanych do konkursu głównego, za to wzięło udział w konkursie publiczności. 

Nagrodzone zdjęcia możecie znaleźć w naszej galerii

Nagrody: 
1. miejsce: bon Polarsport 100zł
2. miejsce: bon Polarsport 50zł + buffka KW/Trytool
3. miejsce: bon Polarsport 50zł
Wyróżnienie: buffka KW/Trytool
Nagroda publiczności: apteczka KW albo kubek KW

Kategoria A - Skałkowe
1. miejsce: Przemek Kurczych A_14_A_Half_Rudnik_Diabliki_2015-12-06
2. miejsce: Magda Drózd-Ryś A_27_A_Indian_Creek_W_koncu_rest 
3. miejsce: Michał Bilko A_05_Skalki1

Wyróżnienie (pozakonkursowe): Paweł Pieńkowski A_10_A_Das_Beton_Kielce_sitkowa-nowiny_bd_2016-04-10 
Wyróżnienie (pozakonkursowe): Magda Drózd-RyśA_27_A_Indian_Creek_Cienie_i_blaski_wspinania_081116_v2

Nagroda publiczności: Magda Drózd-Ryś A_27_A_Indian_Creek_W_koncu_rest

Kategoria B - Wspinaczka wysokogórska
1. miejsce: Paweł Pieńkowski B_10_B_Pierwsze_minuty_czterodniowego_zejscia_Kaukaz_Szchara_Poludniowy_Filar_2016-08-22
2. miejsce: Damian Granowski B_15_B_Michal-dorocicz-na-ostatnich-metrach-drogi-heckmaira-na-eigerze
3. miejsce: Bartek Klimas B_29_Norwegia_lofoty_Vesternpilaren_slanting_corner

Wyróżnienie (pozakonkursowe): Ilona Gawęda B_18_B_Grunt_to_dobra_pylowka_Czolowka_miegusza_Start_w_Psia_Krewka_2016-02-10
Wyróżnienie (Pozakonkursowe): Wojciech Buchta B_16_B_A_w_dole_Chamonix_Alpy_Fraickie_trawers_Midi_-_Plan_2016-08-19

Nagroda publiczności: Magda Drózd-Ryś B_28_B_Fisher_Towers_Wspinanie_na_jezdzca_141116

Kategoria C - Jaskinie - Kanioning
1. miejsce: Piotr Gratkowski C_31_C_Ako_v_Kresanici_Slowacja_Nizne_Tatry_Jaskinia_Zapolna_2015-11-28
2. miejsce: Tomasz Pawłowski C_26_P8305418_(2000_X_1500)
3. miejsce: Tomasz Pawłowski C_26_P6233650_(2000_x_1500) 

Nagroda publiczności: Tomasz Pawłowski C_26_P8305418_(2000_X_1500)

Kategoria D - Skialpinizm
1. miejsce: Damian Granowski D_15_D_rejon_wildspitze-radosne-podejscie-majac-w-perspektywie-zjazd-idealnym-puchem-o-zachodzie-slonca
2. miejsce: Michał Semow D_09_D_Pod_Jaworowym_Murem_Tatry_20160320
3. miejsce: Krzysztof Buławski D_06_D_Radosc_z_jazdy!_Zjazd_z_Lodowej_przeleczy_do_chaty_teryego_2016-03-21

Nagroda publiczności: Piotr Śnigórski PD_08_Iran_Demawed_zjazd_Maciej_Barabasz

 

 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Komunikat o spotkaniu w RDOŚ Kraków w sprawie wspinania w rezerwatach Małpolski

Pod koniec listopada, w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, z inicjatywy Polskiego Związku Alpinizmu, odbyło się spotkanie poświęcone wspinaczce w rezerwatach przyrody województwa małopolskiego.


Spotkanie było swojego rodzaju okrągłym stołem przyrodników i wspinaczy. Poza przedstawicielami RDOŚ Kraków i PZA uczestniczyli w nim pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele organizacji wspinaczkowych: Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”, Fundacji Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka”, Klubu Wysokogórskiego Kraków, Klubu Wysokogórskiego Zakopane oraz Miejskiego Klubu Sportowego „Tarnovia”.


Na początku spotkania Miłosz Jodłowski z Komisji Ochrony Przyrody PZA krótko przedstawił rejony wspinaczkowe w Małopolsce – zdecydowana większość z nich znajduje się na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody. Szczegółowo omówił te rejony, które leżą w rezerwatach przyrody, wskazując na ich bardzo dużą atrakcyjność dla wspinaczy. Michał Mydłowski z RDOŚ Kraków wyjaśnił prawne uwarunkowania ochrony rezerwatowej i zasady udostępniania rezerwatów. Omówił także rezerwaty przyrody w Małopolsce, które są odwiedzane przez wspinaczy, ich wartości przyrodnicze oraz zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Przypomniał, że w rezerwatach przyrody – zgodnie Ustawą o ochronie przyrody – obowiązuje zakaz uprawiania wspinaczki, chyba że zarządzeniem dyrektora RDOŚ zostaną wyznaczone miejsca, w których jest to dozwolone.


Następnie rozmawialiśmy o tym, które rezerwaty w Małopolsce mogłyby zostać udostępnione dla wspinaczki i jak skutecznie eliminować zagrożenia dla przyrody związane z jej uprawianiem. Przedstawiciele wspinaczy podawali przykłady rozwiązań stosowanych za granicą, ale także w rezerwatach przyrody woj. śląskiego oraz przykłady działań prośrodowiskowych prowadzonych przez organizacje i kluby wspinaczkowe w porozumieniu ze służbami ochrony przyrody: wycinki drzew i krzewów oraz odsłanianie skał, budowę infrastruktury minimalizującej oddziaływanie na środowisko czy sprzątanie rejonów wspinaczkowych. W dyskusji duży nacisk położono na działania edukacyjne i informacyjne, które należy prowadzić w środowisku wspinaczy.


Ustaliliśmy, że przedmiotem dalszych rozmów będzie sześć rezerwatów przyrody, najważniejszych dla wspinaczy. Są to: Przełom Białki pod Krempachami, Pazurek, Dolina Mnikowska, Dolina Racławki, Zimny Dół i Skamieniałe Miasto. Wiosną 2017 r. planowane są wizje lokalne z udziałem przyrodników i wspinaczy na Pazurku oraz w Przełomie Białki – postaramy się wypracować takie rozwiązania, które pozwolą na pogodzenie ochrony przyrody z możliwością uprawiania wspinaczki.
Serdecznie dziękujemy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie za zorganizowanie spotkania. Konstruktywna, merytoryczna dyskusja oraz przyjazna atmosfera dobrze wróżą na przyszłość. Chcielibyśmy też zaapelować do wszystkich wspinaczy, żeby powstrzymali się od wspinania w rezerwatach przyrody, do czasu aż nie zostaną wydane odpowiednie zarządzenia. Nie tylko jest to niezgodne z prawem, ale może też zaszkodzić prowadzonym przez nas rozmowom.

Miłosz Jodłowski – Komisja Ochrony Przyrody, Polski Związek Alpinizmu
Włodzimierz Porębski – Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały
Mateusz Paradowski – Fundacja Wspierania Rozwoju Wspinaczki „Wspinka
Wojciech Buchta – Klub Wysokogórski Kraków
Jakub Hornowski – Klub Wysokogórski Zakopane
Tomasz Mazur – Miejski Klub Sportowy „Tarnovia”


PZA logotarnoviawspinka

kw zakopane

logo kw krakownaszeskały

 • Michał Semow
 • Kategoria: Aktualności

14. KFG - subiektywna relacja

14 raz w Krakowie

14 raz na UEK

14 raz…

 

Niezmienna formuła, stałość, constans. 14 razy to już prestiż czy tonący okręt? Formuła, która musi lub może się wyczerpać? Czy na 14 KFG poszerzyłem horyzonty, zobaczyłem, poznałem coś nowego? Czy, jak wielu innym, udało mi się kupić super rzecz po przecenie? Drogi czytelniku - to nie krytyka, to spojrzenie z innej strony.

 

Zacznijmy od samej możliwości uczestnictwa w płatnej części Festiwalu. Wreszcie mogę kupić bilet przez internet. Bardzo fajnie, że organizatorzy zdecydowali że już czas na zmiany - precz z kolejkami. Dzięki temu w tym roku nie było kolejki i problemów z dostaniem się w okolice stoisk. Duży plus. Brawo za optymalizację procesu wejścia i wyjścia z głównej hali uczestników. Wszystko odbywa się poza straganami (z boku i z drugiej strony kiermaszu). Super!

 

Meritum bo przecież po co ten festiwal? Duża ilość gości:

 
 • Sylwia Bajek - kim jest ta dziewczyna?! Nie dość, że należy do KW Kraków to zamarzyła i realizuje swój plan wejścia na Everest jako najmłodsza Polka. Wielkie chęci realizowania swojej pasji. Fajnie było usłyszeć o takim samozaparciu, zwłaszcza w czasach kiedy wszystko dostajemy jak na tacy.

 • Łukasz Dudek i Jacek Matuszek - chłopaki realizują projekt Alpine Wall Tour. Pierwsze powtórzenie Drogi Hiszpańskiej na Cima Grande di Lavaredo. Świetny film, dokumentujący ten projekt, zajął pierwsze miejsce w kategorii Konkurs Filmu Polskiego.

 • Karolina Ośka i Łukasz Dębowski - czyli przejście Filara Kantabryjskiego za 8a+. Ponadto Karolina razem z Małgorzatą Grabską zrealizowała czwarte powtórzenie Filara Kazalnicy IX+.

 • Kinga Ociepka - Grzególska czyli Sprawa honoru VI.8 (!).

 • Andrzej Bargiel i jego wyścig po Śnieżną Panterę.

 

Tradycyjnie nie zabrakło też gości zagranicznych:

 
 • Marc-André Leclerc - prowadził spotkanie o swoim dojrzewaniu do solowania jak i samym wspinaniu w tym stylu. Dla tych, którzy szukają wymówek: Marc opowiadał o wypadach w skały rano, jeszcze przed pracą. Przypominam, że niektóre ścianki wspinaczkowe są otwarte BARDZO wcześnie ;-)

 • Lynn Hill - warto było posłuchać, kobieta historia.

 • Tim Emmett - Co Cię inspiruje? „Rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłem”.

 

To tylko skrót tego co można było zobaczyć. Wydaje się, że ten punkt programu KFG też można uznać za udany. Odbyło się wiele warsztatów, promocji książek, szkoleń na sucho :)

 

Podczas 14 KFG - Klub Wysokogórski Kraków miał już po raz kolejny swoje stoisko, przy którym każdy chętny mógł dowiedzieć się czym zajmuje się Klub, jak do niego wstąpić, co się w nim dzieje. W ramach konkursu była możliwość wygrania zniżki na któryś z kursów realizowanych w Klubie.

 

Zawody KFG KRAK’em ALL kolejny raz zostały zrealizowane w Centrali Ruchu Avatar i należy domniemywać, że pomimo posiadania pawilonu sportowego przez UEK, kolejna 15. edycja też będzie w taki sposób realizowana. A szkoda...Bo przecież to ciekawy element samego festiwalu. Osoby przyjezdne na pewno nie mają już siły na kursowanie z punktu A do B. Czy może to lepsze rozwiązanie? Pytanie pozostawiam otwartym.

 

Drogi czytelniku. Jeżeli będziesz zastanawiał się czy przybyć za rok na 15. KFG - odpowiem za siebie: tak, warto! Dlaczego? Jeżeli byłeś na wszystkich warsztatach, szkoleniach i prelekcjach, czymś ciekawym będą dla Ciebie zaproszeni goście, filmy, pokazy z kolejnych ciekawych przejść.

 

Ps. Zawody “Szmata za szmatę” wygrał zgodnie z opinią kuluarową Ryszard “Rysiaczek” Emilewicz ponieważ jako jedyny realizował podciągnięcia SIŁOWO.

 

Michał Majczak

Dowódca sił KW Kraków na KFG

 

kfg 2016 plakat

 
 • Bartłomiej Klimas
 • Kategoria: Aktualności

Wigilia Klubowa i życzenia świąteczne

KartkaKwKrakow 01

Zapraszamy wszystkich naszych członków na coroczne spotkanie wigilijne w czwartek 22.12. Zaczynamy o godzinie 19. 
 
W programie jest:
- rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, 
- spotkanie towarzyskie połączone ze składaniem życzeń, 
- konsumpcja przygotowanych potraw i napojów :)
 
Jeżeli ktoś chciałby przynieść jakieś swoje własne wypieki, sałatki, napoje na klubowy stół wigilijny - to jest to jak najbardziej mile widziane :)
 
Przy okazji wizyty w KW można będzie można opłacić składkę (do godziny 19), odebrać zamówienia grupowe, czy też zabrać nasze kalendarze ścienne
 
Na koniec chcielibyśmy życzyć Wam z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego nowego roku solidnej formy i dużo zdrowia, radości z wszelkich aktywności (tych górskich szczególnie), no i odrobiny szczęścia, bo i ono się często przydaje :)
 
A tak przy okazji zagadka - co to jest puszcza w jamach? :)
 • Michał Semow
 • Kategoria: Aktualności

Konkurs KW Kraków@KFG2016

Regulamin konkursu Klubu Wysokogórskiego Kraków "KFG 2016"

1. Organizator

Klub Wysokogórski Kraków

31-152 Kraków, ul Pędzichów 11/10A

KRS: 00 000 22 732

zwany dalej „Klubem”

 

2. Cel

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o Klubie Wysokogórskim Kraków.

 

3. Uczestnicy

W konkursie fotograficznym KW Kraków może uczestniczyć każdy zainteresowany, poza członkami Klubu.

 

4. Temat

Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia prezentującego coś, co kojarzy się z Klubem Wysokogórskim Kraków i uzupełnienie go opisem. Oceniana będzie pomysłowość, oryginalność, trafność zdjęcia i opisu.

Do konkursu należy zgłaszać zdjęcia wykonane od 2 grudnia 2016 r. do 4 grudnia 2016 r.

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 1 zdjęcie.

Zdjęcia uznane za wulgarne lub niespełniające kryteriów nie będą oceniane.

 

5. Wymagania techniczne dotyczące zgłaszanych zdjęć

 
 • Format pliku – JPG.

 • Forma zgłaszania prac:

 1. dla posiadaczy konta Facebook - umieszczenie zdjęcia wraz z opisem i oznaczeniem #kwkrakow

 2. dla osób nieposiadających konta Facebook - przesłanie zdjęcia wraz z opisem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W temacie należy wpisać: “Konkurs KFG - imię i nazwisko”.

 

6. Termin składania prac

Zdjęcia konkursowe można zgłaszać do północy 4 grudnia 2016 r.

 

7. Rozstrzygnięcie konkursu

Zdjęcia będą udostępniane w albumie utworzonym na profilu publicznym Klubu Wysokogórskiego Kraków pod adresem: https://www.facebook.com/KWKrakow/

Jury wybierze jedno najciekawsze zdjęcie.

Decyzje jury są ostateczne.

 

8. Ogłoszenie wyników:

Ogłoszenie wyników nastąpi 9 grudnia 2016 r. w siedzibie Klubu.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.kw.krakow.pl

Osoba, która wygra zostanie poinformowana mailowo lub za pomocą komunikatora Messenger.

 
 

9. Nagrody

Autor zwycięskiego zdjęcia zostanie nagrodzony kuponem rabatowym o wartości 400 zł PLN na kurs odbywający się w ramach działalności Klubu.

 

10. Kontakt

Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub komunikator Messenger KW Kraków.

 

11. Prawa autorskie, przetwarzanie danych osobowych

Zgłoszenie prac na Konkurs jest równoznaczne z oświadczeniem, że:

- jestem autorem/autorką załączonych zdjęć i posiadam do nich pełne majątkowe prawa autorskie,

- prawa osób portretowanych zostały wyjaśnione i osoby sportretowane wyrażają zgodę

na ich wystawienie i publikowanie, także dla celów promocyjnych oraz przyjmuję na siebie wszelkie roszczenia jakiejkolwiek natury, które osoby trzecie mogłyby kierować przeciwko organizatorowi Konkursu,

- wyrażam zgodę na nieodpłatne wykorzystywanie przez Klub nadesłanych zdjęć oraz ich fragmentów w dowolnym czasie i formie dla celów promocyjnych i statutowych Klubu,

- wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych przeze mnie dobrowolnie, na potrzeby organizacji i przeprowadzenia Konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

- zostałem(am) poinformowany(a) o prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, aktualizacji, uzupełniania i usuwania.

-  przyjmuję warunki niniejszego regulaminu.

 

12.  Postanowienia końcowe

Treść niniejszego regulaminu znajduje się na stronie KW Kraków.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian regulaminu. Ewentualne zmiany zostaną zamieszczone na stronie konkursu.

kfg 2016 plakat